Największe prawdopodobieństwo zakażenia występuje w zamkniętych pomieszczeniach. Można jednak zmniejszyć niebezpieczeństwo - wskazują naukowcy z Uniwersytetu Colorado, którzy opracowali narzędzie pozwalające oszacować ryzyko.
Ochotnicza Straż Pożarna Poznań-Krzesiny wzbogaciła się o nowy pojazd ratowniczo-gaśniczy Volvo FL 4X4. Sprzęt będzie znacznym wsparciem w codziennej służbie strażaków i bezpośrednio przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców. Zakup został częściowo sfinansowany przez Urząd Miasta Poznania.
Decyzja Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska nie ma wpływu na prace, które rozpoczęły się w tym miesiącu w związku z przebudową wiaduktu w ciągu ul. Kurlandzkiej. Możliwe, że w związku z przesunięciem ekranów akustycznych nie będzie konieczności wycinki części drzew. Miasto realizuje inwestycję w oparciu o posiadane zgody.
Miasto Poznań w październiku zawarło umowę współpracy z Instytutem Łączności, działającym przy Państwowym Instytucie Badawczym. Chodzi o cykl pomiarów pola elektromagnetycznego. Badania są wykonywane na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji, w różnych lokalizacjach na terenie całego kraju, także w Poznaniu.
Lipy, miłorzęby, jesiony i klony to tylko niektóre gatunki drzew, które pojawią się w najbliższym dniach na kilku grunwaldzkich ulicach. Jesienne nasadzenia potrwają do początku grudnia.
Miasto Poznań podjęło kroki w celu umożliwienia poznaniakom i mieszkańcom sąsiednich gmin dostępu do południowego brzegu Jeziora Kierskiego. Dojście do znajdującej się tam miejskiej plaży utrudnia właściciel ośrodka wypoczynkowego Kaskada. Sprawę skierowano na drogę sądową. Podjęto też kroki, aby zapewnić wypoczywającym alternatywną drogę do wody i plaży.
Trzy poznańskie tramwaje będą upamiętniać śp. Andrzeja Bręczewskiego, założyciela spółki Modertrans Poznań i jej długoletniego prezesa. Człowieka, który komunikacji miejskiej poświęcił całe swe zawodowe życie.
Projekt budowlany kładki dla pieszych i rowerzystów, która połączy Chwaliszewo, Ostrów Tumski i Berdychowo jest już gotowy. Inwestycja, dzięki której w mieście powstanie kolejna przeprawa przez Wartę i Cybinę, uzyskała również pozwolenie na budowę.
Świeżo zmielona kawa z pobliskiej palarni, a może pyszne warzywa i owoce ze sklepu spożywczego za rogiem? To i wiele więcej można znaleźć na Fyrtlu, czyli wirtualnym targowisku, którego celem jest wsparcie poznańskich przedsiębiorców i promowanie idei lokalności.
Bombki choinkowe, które są jednocześnie magnesem na lodówkę, lampy, stojaki na wino, poznańskie gadżety, jak skarpetki i maseczki z motywem rogali lub koziołków, a nawet domki dla owadów. To wszystko i wiele innych przedmiotów można kupić w ramach Festiwalu Sztuki i Przedmiotów Artystycznych. Z powodu pandemii tradycyjne spotkanie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich jest niemożliwe. Tegoroczny festiwal został jednak zorganizowany on-line. Rozpoczął się w środę i potrwa prawie miesiąc.
Już niedługo mieszkańcy Związku Międzygminnego GOAP będą mogli w wygodny sposób pozbyć się drobnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Pierwsze pojemniki na tego rodzaju odpady pojawią się na początku przyszłego roku.
Poznań znalazł się w gronie 10 miast - finalistów międzynarodowego konkursu Innovation in politics 2020. Jurorzy - 1000 sędziów z całej Europy - docenili projekt "Senior maluszka tuli".
We wtorek, 24 listopada, na jezdni ulicy Karmelickiej malowane będzie nowe oznakowanie poziome. Kierowcy muszą pamiętać o przeparkowaniu samochodów na czas prac.
Instalacja wodno-kanalizacyjna na terenie Nowego Zoo będzie podłączona do miejskiej sieci. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, który wyłoni wykonawcę robót budowlanych.
Branża nowoczesnych usług dla biznesu w stolicy Wielkopolski zatrudnia ponad 20 tysięcy osób i ciągle się rozwija. Jednym z przedsiębiorstw działających w tym sektorze jest grupa Miele, niemiecki producent sprzętu AGD, który kontynuuje rekrutację pracowników do Miele Global Services, centrum usług wspólnych grupy.
Do końca tego roku Miasto zakupi około 900 laptopów. Sprzęt zostanie przekazany do szkół, aby ułatwić uczniom i nauczycielom zdalne nauczanie. To nie pierwsze tego typu działanie. Pierwsze komputery z miejskiego budżetu zakupiono już wiosną. Do tego dochodzi wyposażenie pozyskane od osób prywatnych i firm.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych na Żegrzu wyposażone zostały w urządzenia poprawiające bezpieczeństwo osób niewidomych i niedowidzących.
Powszechny Spis Rolny kończy się w poniedziałek, 30 listopada. Jednak już od poniedziałku, 23 listopada na wszystkich użytkowników gospodarstw czeka ważna zmiana. Od tego dnia samospis można wypełnić tylko w ciągu 2 dni od pierwszego skutecznego zalogowania do aplikacji.
Trwają, rozpoczęte w połowie sierpnia tego roku, prace w ramach przebudowy torowisk w ulicach Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r. Aktualnie toczą się na odcinku od dawnego dworca PKS (obecnie Nowy Rynek) do skrzyżowania z ul. 28 Czerwca 1956 r. wraz z węzłem rozjazdowym przy rynku Wildeckim.
Trwa rekrutacja do tymczasowego szpitala na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Poszukiwani są przede wszystkim pracownicy medyczni, ale także personel techniczny czy sprzątający. Chętni mogą zgłaszać się za pośrednictwem specjalnej strony internetowej.
Jak poradzić sobie z emocjami podczas pandemii? Jak wygląda walka z Covid-19 z perspektywy pielęgniarki oraz pediatry i dlaczego szczepionka jest ważna? To tylko niektóre z pytań, na jakie odpowie webinar poświęcony koronawirusowi. Na pytania poznanianek i poznaniaków odpowiadać będą specjaliści.
Miasto po raz kolejny zachęca maturzystów z różnych stron Polski do studiowania na poznańskich uczelniach. W tym roku w ramach kampanii "Poznań Przyciąga" przygotowano bezpłatne webinary dedykowane konkretnym profilom: humanistyczno-artystycznym, biologiczno-chemicznym, matematyczno-technicznym oraz ekonomicznym. Ponadto uruchomiono specjalną stronę internetową www.poznanprzyciaga.pl. Działania prowadzone są również w mediach społecznościowych.
Wielu uczniów co roku zmaga się z trudnościami w nauce. Problemy z opanowaniem materiału mogą pogłębiać nierówności i wpływać na dalsze życie dzieci. W stolicy Wielkopolski wsparcie w takich sytuacjach oferują wolontariusze-korepetytorzy ze Stowarzyszenia Lepszy Świat, którzy pomagają nadrobić zaległości w szkolnych przedmiotach.
Związek Międzygminny GOAP przypomina, że od 1 września 2020 roku zmieniły się zasady dotyczące odbioru odpadów. Z nieruchomości rekreacyjnych nie są odbierane odpady wystawkowe, m.in. wielkogabaryty. Należy je samodzielnie oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (na tzw. Gratowisko).
W tym tygodniu rozpoczynają się prace związane z wprowadzaniem elementów Pakietu dla mobilności na ulicach Łąkowej i Kwiatowej. Dzięki nowej organizacji ruchu bezpieczniej i wygodniej będzie można się poruszać w tym rejonie Starego Miasta. Kierowcy muszą pamiętać o przeparkowaniu samochodów na czas prac.
Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak wziął udział w debacie pt. "W stronę miasta-gąbki. Jak zatrzymać wodę w Poznaniu?", organizowanej przez Gazetę Wyborczą we współpracy z Aquanetem - spółką zajmującą się gospodarką wodną w Poznaniu.
Trwa przebudowa układu komunikacyjnego w rejonie ronda Rataje. Ze względu na duży zakres inwestycji podzielono ją na etapy. W tym roku rozpocznie się montaż nowego torowiska przy ul. Jana Pawła II.
Zakończyły się prace przy budowie dwukierunkowej drogi dla rowerów wzdłuż ul. Marcelińskiej (w pobliżu skweru G. Labudy) prowadzącej do ul. Rycerskiej. W ramach inwestycji wyremontowany została także część dla pieszych i samochodów.
Miasto Poznań zdobyło prestiżowy tytuł "Złotej Gminy na 5!" przyznawany przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Nagrodę w imieniu Miasta odebrała dyrektor Biura Obsługi Inwestorów Katja Lożina.
Przypominamy o prowadzonej przez Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu akcji. Ma ona na celu pomoc właścicielom, administratorom i dozorcom w uprzątaniu liści opadających na miejskie chodniki położone przy ich posesjach.