Obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa objęły branżę gastronomiczną. Po raz drugi w tym roku restauracje zostały zamknięte. W tej sytuacji wielu lokalom grozi upadek. Jak zatem uchronić swoje ulubione miejsca przed zamknięciem na stałe? Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna przygotowała listę restauracji realizujących zamówienia z dowozem i na wynos. Ponadto w mediach społecznościowych wystartowała akcja promocyjna #GastroPoznanRazem, do udziału w której zachęca znany dziennikarz i krytyk kulinarny Robert Makłowicz.
Projekt budżetu na 2021 rok jest gotowy. Niepewność związana z pandemią, nieprzewidywalne ograniczenia działalności gospodarczej, niewystarczająca subwencja oświatowa - to wszystko sprawiło, że praca nad tym dokumentem była wyjątkowo trudna. Mimo to, Miasto stawia czoła wyzwaniu i nie zamierza rezygnować z dużych inwestycji.
Okolice Dnia Świętego Marcina to czas dzielenia się dobrem i solidarności z najbardziej tego potrzebującymi. Wie o tym jedna z wielkopolskich cukierni, która rozdała w czwartek 200 kg rogali świętomarcińskich ubogim mieszkańców Poznania i regionu.
Zakończył się drugi etap przywracania zieleni na ul. Małeckiego. Na odcinku od rynku Łazarskiego do ul. Strusia posadzone zostały platany. Wcześniej pojawiło się tutaj ponad 900 sztuk zieleni niskiej.
Od soboty zmienia się organizacja ruchu na Śródce. Dzięki temu w tej zabytkowej i chętnie odwiedzanej przez poznaniaków części miasta poprawi się bezpieczeństwo ruchu.
Na ulicy Elbląskiej, na osiedlu Krzyżowniki-Smochowice, zakończyły się trwające od września roboty związane z jej przebudową. Również na Górczynie, na ul. Kordeckiego, kończą się zasadnicze prace.
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i jego zastępca, Mariusz Wiśniewski, apelują do Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki. Proszą o zaprzestanie działań, mających na celu zastraszanie nauczycieli, rodziców i uczniów oraz podkreślają, że szkoła powinna uczyć młodych ludzi wyrażania swoich myśli w atmosferze szacunku.
Wielu kierowców marzy o spersonalizowaniu swojej tablicy rejestracyjnej. Codziennie do urzędu miasta wpływają wnioski z kolejnymi nazwami wymyślonymi przez właścicieli pojazdów. Teraz dzięki nowemu rozwiązaniu sprawdzenie, czy dana tablica jest dostępna będzie znacznie szybsze i łatwiejsze. Z wyszukiwarki mogą korzystać kierowcy z całego województwa wielkopolskiego.
650 drzew i ponad 4000 krzewów w najbliższych miesiącach zostanie zasadzonych w pasach drogowych w Poznaniu.
Nowe kontraruchy i odcinki dróg rowerowych - to udogodnienia dla miłośników dwóch kółek, które w ciągu ostatnich kilku miesięcy pojawiły się na Wildzie. Projekty związane z infrastrukturą rowerową udało się zrealizować w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Właśnie trwa głosowanie w tegorocznej edycji PBO 2021.
Zespół klasztorny oo. Jezuitów, zaniedbany skwer na narożniku ulicy Garbary i Małe Garbary oraz ulice: Dominikańska, Szewska i Żydowska kryją w sobie tajemnicę początków lokacyjnego Poznania. To tutaj zaczęła się handlowa i gospodarcza historia miasta. Teren dawnej osady św. Gotarda ma szansę znowu zyskać rangę, jaka mu przysługuje z uwagi na znaczenie w dziejach Poznania. Miasto przygotowuje propozycje jego kompleksowej renowacji w kolejnych latach.
Rusza drugi Poznański Tydzień Tolerancji. Na mieszkanki i mieszkańców miasta czekać będzie niemal 30 wydarzeń - tym razem online. Będzie można m.in. wysłuchać podcastu o stereotypach związanych z niepełnosprawnością, porozmawiać o tolerancji, spotkać się z "Żywymi Książkami" czy wziąć udział w licznych warsztatach i wykładach.
Kombatanci Poznańskiego Czerwca 1956 mogą liczyć na szybki dostęp do bezpłatnych konsultacji i świadczeń medycznych. Nie muszą czekać w kolejkach do poradni specjalistycznych, wystarczy, że zgłoszą się do POSUM.
12 książek, popularnych i znanych autorów czeka na czytelników. Co więcej, z ich treścią można zapoznać się całkowicie za darmo. Wszystko za sprawą akcji Czytaj PL. Coś dla siebie znajdą fani kryminałów, reportaży, książek historycznych, poradników i powieści młodzieżowych. Z powodu aktualnej sytuacji epidemicznej liczba plakatów, które pozwalają na pobranie bestsellerowych ebooków i audiobooków, została ograniczona. Można jednak zdobyć je także w przestrzeni wirtualnej.
Imieniny najsłynniejszej ulicy Poznania w tym roku z powodu pandemii COVID-19 nie mogły odbyć się w kształcie tak uwielbianym przez mieszkańców. Mimo to przyświecające temu świętu wartości wciąż pozostają aktualne. O solidarność z personelem medycznym i troskę o seniorów, dla których koronawirus jest największym zagrożeniem, zaapelował w środę Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości nastąpią zmiany w funkcjonowaniu transportu publicznego. 11 listopada na wszystkich dziennych liniach autobusowych i liniach tramwajowych będzie obowiązywać świąteczny rozkład jazdy. Wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji nocnej i na liniach autobusowych podmiejskich.
Miasto wyłoniło w przetargu nabywcę działek w rejonie ul. Unii Lubelskiej. Teren ten, przeznaczony pod budowę mieszkaniową wielorodzinną i usługi, zyskał na atrakcyjności dzięki wybudowanej w tym roku nowej trasie tramwajowej.
Postępy prac na placu budowy tramwaju na Naramowice niosą kolejne zmiany organizacji ruchu. Tym razem dotyczą ulic Lechickiej i Naramowickiej (w rejonie przyszłej ulicy Nowa Stoińskiego, czyli na wysokości posesji nr 172 oraz 213). Planowany termin wdrożenia czasowej organizacji ruchu to noc z 13 na 14 listopada (z piątku na sobotę).
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych rozpoczyna przyjmowanie zgłoszeń na mieszkania w budowanych aktualnie blokach przy ulicy Opolskiej. Wnioski można składać do 31 marca 2021 roku.
Na wildeckich i łazarskich ulicach prowadzone są prace związane z wprowadzaniem strefy płatnego parkowania. Wiążą się one z koniecznością usunięcia wszystkich pojazdów z danej ulicy, tak aby sprawnie wprowadzić zmiany. Kierowcy są o tym informowani z pięciodniowym wyprzedzeniem. Ci, którzy ignorują znaki drogowe muszą się liczyć z odholowaniem pojazdu i kosztami.
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości uruchomiło stronę internetową poświęconą budowie nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.To okazja, by po raz pierwszy i na razie wirtualnie, zobaczyć jak będzie wyglądać placówki oraz co zostanie w niej pokazane. Witryna pozwoli również sprawdzić aktualny stan prac nad inwestycją.
W najbliższy czwartek, 12 listopada, rozpoczną się roboty związane z przebudową wiaduktu w ciągu ul. Kurlandzkiej. Od 3 listopada obiekt ten jest wyłączony z użytkowania ze względów bezpieczeństwa, gdyż jego stan techniczny nie pozwala na dalszą eksploatację.
Miasto Poznań znalazło się wśród nagrodzonych w konkursie Miasto z Klimatem - Lider w kategorii, organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Stolicę Wielkopolski doceniono za postępy w zakresie zrównoważonej mobilności.
Gdzie powinni zgłosić się mieszkający w Poznaniu obcokrajowcy, którzy zaobserwują u siebie objawy Covid-19? Na jakie leczenie mogą liczyć w Polsce? Dokładna procedura zależy od sposobu ubezpieczenia, ale zawsze w pierwszej kolejności należy skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. [English, Russian, Ukrainian below]
Nowa nawierzchnia zostanie ułożona na ul. Wołczyńskiej. Prace potrwają miesiąc.
W Poznaniu, podobnie jak w całej Polsce, trwa Powszechny Spis Rolny. Zgodnie z przepisami każdy rolnik powinien dopełnić obowiązku samospisu - ankieterzy nadal czekają na telefony, a Wojewódzkie Biuro Spisowe uruchomiło nowe linie.
Maratońska, Olimpijska, Droga Dębińska i Żelazka. W najbliższym czasie na tych ulicach rozpocznie się wdrażanie nowej organizacji ruchu.
Tradycyjnie przed 11 listopada przyznawana są certyfikaty, które pozwalają piekarniom i cukierniom produkować oryginalne rogale świętomarcińskie. W Poznaniu i Wielkopolsce takim zaświadczeniem w dniu Św. Marcina będzie mogło pochwalić się 91 wytwórców.
43 pługoposypywarki, 18 pługów z piaskarkami i dziesiątki pracowników gotowych na odśnieżanie jezdni, chodników i dróg rowerowych - tak poznańscy drogowcy przygotowali się na nadejście zimy. Na utrzymanie dróg miasto wyda ponad 23,4 mln zł
Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji rozpoczęły w piątek spuszczanie wody z jeziora Maltańskiego. Operacja, którą przeprowadza się raz na cztery lata, pozwala na oczyszczenie dna zbiornika ze śmieci i namułów.