Wystartowało Badanie Klimatu Rowerowego. Do końca roku można wypełnić ankietę i pomóc znaleźć odpowiedzi na pytania: czy dana miejscowość odnosi się z sercem do ruchu rowerowego, czy jazda rowerem sprawia radość, czy jest raczej źródłem stresów? Ankieta jest dostępna na stronie rowerowyklimat.pl
W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa Imieniny Ulicy Św. Marcin odbędą się w zmienionej formie. Mimo to zachowane zostanie główne przesłanie tego święta, którym jest wzmacnianie solidarności, empatii i troski o siebie nawzajem. Od piątku przed Centrum Kultury Zamek mieszkańcy mogą oglądać jeden z elementów tegorocznych obchodów.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w poniedziałek (9 listopada) rozpocznie się drugi etap wymiany nawierzchni jezdni na ul. Grunwaldzkiej. Prace prowadzone będą na zewnętrznych pasach ruchu, na odcinku od ul. Jugosłowiańskiej do ul. Słonecznej, ale z wyłączeniem skrzyżowania z ul. Grochowską.
Znacznie wygodniej można przejść i przejechać ulicą Rynkową. Przeprowadzono odbiór techniczny po zakończonym remoncie.
Prowadzony od końca maja gruntowny remont schodów po południowej stronie mostu Dworcowego wkracza w kolejną fazę. Rozpoczęła się rozbiórka schodów prowadzących z mostu na peron 2, na który teraz można dostać się tylko przez nowy dworzec, bądź tunelem łączącym perony z Dworcem Zachodnim.
Zgodnie z zapowiedziami rozpoczyna się sadzenie nowych drzew i zieleni w centrum. Pojawią się one m.in. na przebudowanej ul, Kwiatowej, odnowionej ul. Karmelickiej oraz ul. Mostowej.
Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ wprowadza zmiany w obsłudze klienta. Od poniedziałku, 9 listopada, aby załatwić sprawy w okienku będzie trzeba najpierw umówić się na wizytę. Zmiany spowodowane są koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz troską o zdrowie mieszkańców i pracowników.
Wydział Gospodarki Komunalnej zaprasza najmłodszych poznaniaków do udziału w konkursie plastycznym pt. "Energicznie działamy - energię oszczędzamy". Akcja jest realizowana w ramach Poznańskiego Dnia Energii.
Wzrost zachorowań na COVID-19 i niepewna sytuacja z tego wynikająca może budzić duży niepokój. Poznanianki i poznaniacy potrzebujący konsultacji psychologicznej w tym trudnym czasie mogą z niej skorzystać bezpłatnie i bez wychodzenia z domu. Udostępniamy numery telefonów i adresy mailowe specjalistów gotowych udzielić pomocy. [Database of persons ready to provide psychological support - on a remote basis and free of charge for people in crisis arising from coronavirus pandemic].
Tylko w ciągu ostatniej doby w Poznaniu odnotowano aż 1087 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z danych wojewódzkiego sanepidu. To najwyższy wzrost, z jakim miasto miało do czynienia podczas pandemii. Prezydent Jacek Jaśkowiak apeluje: dbajmy o swoje i cudze bezpieczeństwo, ograniczmy kontakty z innymi.
Zakończyła się realizacja tegorocznej edycji akcji "Odmień swoje podwórko". W efekcie współpracy mieszkańców i przedstawicieli miasta powstało wiele pięknych, zielonych zakątków, a lokalne wspólnoty zyskały miejsca rekreacji i wypoczynku.
Inkubator Innowacji Społecznych WINS został laureatem X konkursu Samorządu Równych Szans. W swojej kategorii otrzymał nagrodę za najlepszy projekt dla osób z niepełnosprawnościami.
Rozpoczęła się wymiana nawierzchni na ciągu pieszo rowerowym na ul. Hetmańskiej. Prace prowadzone są na odcinku od ul. Kolejowej do ul. Dmowskiego (strona północna).
Trwa wdrażanie Strefy Płatnego Parkowania na Wildzie. W najbliższy piątek, 6 listopada, rozpocznie się wprowadzanie nowej organizacji ruchu na ul. Wierzbięcice.
Otoczenie poznańskich jezior - Strzeszyńskiego, Kierskiego i Rusałki - zmieniło się w ostatnich latach nie do poznania. Metamorfoza miejskich plaż to zasługa mieszkańców i Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Właśnie zakończono realizację dwóch kolejnych projektów związanych z rekreacją i wypoczynkiem nad wodą. Tymczasem, trwa głosowanie w tegorocznej edycji PBO 2021.
W tym roku Betlejem Poznańskie niestety musi zostać odwołane. Decyzja ta jest podyktowana względami bezpieczeństwa.
Aby ułatwić dojazd na nekropolie ZTM wzmocni komunikację publiczną również w weekend po Wszystkich Świętych - 7-8 listopada.
Podczas środowej (4.11) konferencji prasowej premier zapowiedział kolejne obostrzenia. Zamknięte zostaną kina, teatry i inne placówki kultury, a uczniowie klas 1-3 przejdą na nauczanie zdalne. Ograniczone zostanie również działanie galerii handlowych.
Dobiegają końca prace w zakresie zieleni przy ul. Białej. Wdrożono także zmiany w zakresie nowej organizacji ruchu. Prace związane z nasadzeniami zieleni i zmianami w ramach wdrażania Strefy Płatnego Parkowania koncentrują się teraz na ul. Niecałej. Ich zakończenie planowane jest na drugą połowę listopada.
Czy wizja przyjaznego miasta z bezpiecznymi ulicami i przestrzenią do wspólnego spędzania czasu jest osiągalna? Czy mogą w tym pomóc edukacja i wsparcie nowoczesnych technologii? Jaka jest rola mieszkańców w budowaniu bezpieczeństwa? Nad tymi zagadnieniami zastanawiają się w tym roku uczestnicy IV Forum Rozwoju Miast. Ze względu na aktualną sytuację, tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się online.
W halach Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) powstanie szpital tymczasowy, który zapewni dodatkowe miejsca dla pacjentów chorych na COVID-19. W obiekcie ma być docelowo 597 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżek intensywnej terapii dla osób wentylowanych respiratorem.
Budowa trasy tramwajowej na Naramowice wpływa także na ruch na ulicach w rejonie inwestycji. Na wniosek mieszkańców zmieniła się organizacja ruchu na ul. Skotarskiej, na odcinku od ul. Włodarskiej do ul. Dobrowolskiego.
To jeden z nielicznych w Polsce parków rzeźb i obiektów artystycznych dostępnych w przestrzeni publicznej. Zlokalizowany nad jeziorem Strzeszyńskim Poznań Visual Park od kilku lat zaprasza poznaniaków na spacer wśród dzieł wybitnych współczesnych artystów. Od października plenerową galerię można zwiedzić także z każdego miejsca na świecie - i to bez wstawania z kanapy.
Do końca kwietnia przyszłego roku poznańscy restauratorzy za każdy metr kw. ogródka gastronomicznego będą płacić symboliczny grosz. Na takie rozwiązanie jednogłośnie zgodziła się rada miasta.
Radni zgodzili się na udzielenie Uniwersytetowi Artystycznemu 99% bonifikaty od pierwszej opłaty za użytkowanie wieczyste i opłat rocznych za teren po byłej fabryce papieru przy ul. Szyperskiej.
W minionym tygodniu w poznańskim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oddało osocze 19 osób (do piątku). To nadal zbyt mało, by zapewnić leczenie wszystkim chorym, którzy pilnie potrzebują pomocy ozdrowieńców. Dlatego pracownicy RCKiK proszą o kontakt wszystkich, którzy przeszli Covid-19 i mogą zostać dawcami.
Ruszyły prace związane z rozbudową siedziby Szkoły Podstawowej nr 62 na Podolanach. Dzięki niej powierzchnia użytkowa szkoły zwiększy się o niemal 2,4 tys. metrów kwadratowych. Oznacza to, że warunki edukacji w tej placówce ulegną znaczącej poprawie.
Coraz bardziej zaawansowane są prace projektowe związane z budową wiaduktów drogowych w ciągu ulic Lutyckiej i Golęcińskiej.
W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rządowe rozporządzenie wprowadzające pracę zdalną w urzędach administracji publicznej, w tym w jednostkach samorządu terytorialnego. Nowe przepisy nie zmieniają dotychczasowego sposobu obsługi klienta w siedzibach Urzędu Miasta Poznania. Mieszkańcy w dalszym ciągu mogą załatwiać niezbędne sprawy "w okienku", po uprzedniej rezerwacji wizyty. Z urzędnikami można kontaktować się także online i telefonicznie.
W najbliższy wtorek, 3 listopada ponownie uruchomiony zostanie program darmowej sterylizacji i kastracji kotów właścicielskich. Podczas zabiegów zwierzęta są także nieodpłatnie czipowane i zapisywane w Miejskim Rejestrze Psów i Kotów.