Andrzej Bręczewski, który odszedł od nas 16 listopada 2020 roku, zostanie upamiętniony na trzech dwukierunkowych tramwajach Moderus Gamma, które kursują po Poznaniu. Jego wizerunek i nota o dokonaniach będą przypominać, jak wielki był jego wkład nie tylko w rozwój firmy, ale i całego Miasta.
- To był wielki Budowniczy, który na rzecz komunikacji miejskiej przepracował 57 lat, sprawny zarządca, ceniony za fachowość, Człowiek niezwykle życzliwy i pogodny (...). Był profesjonalistą, do którego dokonań odnosimy się z największym szacunkiem. Pragniemy po raz ostatni podziękować za zaangażowanie w pracę, z efektów której codziennie korzystamy - wspominają władze Miasta Poznania oraz MPK Poznań Sp. z o.o.
Związek Andrzeja Bręczewskiego z MPK Poznań rozpoczął się w 1963 roku, poprzez naukę w przyzakładowej szkole zawodowej (choć - co sam podkreślał - przedsiębiorstwo znał już wcześniej: jego ojciec był kierowcą autobusu). Gdy 31 grudnia 2005 roku z wydzielonego już wówczas Zakładu Napraw Autobusów oraz z będącego jeszcze częścią MPK Zakładu Napraw Tramwajów powstała spółka Modertrans - stanął na jej czele. Był prezesem jej Zarządu do końca stycznia tego roku.
Pod jego kierownictwem spółka odnosiła znaczące sukcesy, potwierdzone licznymi nagrodami i wyróżnieniami z dziedzin transportu, innowacyjności, zarządzania i biznesu. Stała się liczącym graczem na rynku. To dzięki zaangażowaniu i pasji Andrzeja Bręczewskiego, który stale rozwijał Modertrans, Poznań uzyskał najpierw wysokopodłogowe Moderusy Alfa, a następnie - częściowo niskopodłogowe tramwaje Beta i niskopodłogowe Gamma. Dziełem spółki są także rekonstrukcje historycznych pojazdów, jak m.in. Carl Weyer czy wagon typu I.
Msza żałobna w intencji zmarłego Andrzeja Bręczewskiego zostanie odprawiona w sobotę, 28 listopada o godz. 13:00 w kościele św. Andrzeja Boboli przy ul. Junikowskiej 48. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się tego samego dnia o godz. 14:30 na cmentarzu Junikowo.
RB, MPK