W najbliższych tygodniach pięć przystanków autobusowych w peryferyjnych częściach Poznania zmieni oblicze. MPK Poznań rozstrzygnęło przetarg na budowę platform na przystankach Morasko Kościół (w obu kierunkach), Porzeczkowa, Wietrzna oraz Spławska. Wykonawca przystępuje do prac.
Postęp prac przy budowie trasy tramwajowej na Naramowice wraz z węzłem Lechicka/Naramowicka widać na całym, ponad trzykilometrowym odcinku. Na placu budowy pojawia się coraz więcej fragmentów torowiska, powstają nowe jezdnie, przebudowano już większość infrastruktury podziemnej.
Akcja gromadzenia zdjęć, pocztówek, dokumentów i wszelkich przedmiotów związanych z tym poprzemysłowym kompleksem budynków potrwa do końca marca.
W debiutanckim sezonie AMP Futbol Ekstraklasy Warta Poznań zakończyła rywalizację na 4. miejscu. Jeszcze przez niecały tydzień, do 7 grudnia, można na Przystani Sztuki - przy rondzie Kaponiera - oglądać wystawę "Amp futbol w Poznaniu".
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych od połowy 2020 roku modernizuje historyczną kamienicę na Jeżycach. Już teraz można podziwiać postęp prac przy tym pięknym budynku.
W tym roku Betlejem Poznańskie musiało zostać odwołane. Decyzja ta była podyktowana względami bezpieczeństwa. Świąteczny nastrój, związany z tradycyjnym jarmarkiem na placu Wolności i Starym Rynku, można jednak będzie poczuć także we własnym domu. Wszystko za sprawą limitowanej edycji oryginalnych kubków z logiem Betlejem Poznańskiego. Dochód z ich sprzedaży wspomoże podopiecznych Hospicjum Palium.
We wtorek, 1 grudnia główny budynek Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim oraz sąsiadujący z nim Wolny Dziedziniec na godzinę pogrążyły się w ciemnościach. To protest przeciwko decyzjom rządzących, ograniczających samorządom wpływy z podatków PIT i CIT oraz blokujących dostęp do funduszy unijnych. Udział w akcji zadeklarowało ponad 50 miejscowości na terenie całego kraju.
Poznań otrzymał nagrodę specjalną w prestiżowym międzynarodowym konkursie Access City Award. Jurorzy docenili dostępność usług publicznych w czasie pandemii - zwłaszcza pomoc dla seniorów, osób samotnych i z niepełnosprawnościami.
200 parkomatów zostało ustawionych na wildeckich i łazarskich ulicach. Strefa Płatnego Parkowania zacznie funkcjonować dokładnie za dwa miesiące, od 1 lutego 2021 roku. Mieszkańcy już mogą zakupić identyfikator parkingowy po preferencyjnej cenie.
Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego jest właścicielem ponad 3500 mieszkań zlokalizowanych na 15 osiedlach na terenie całego miasta. Spółka nie tylko buduje nowe obiekty w duchu smart city, ale sukcesywnie modernizuje istniejące, wykorzystując przy tym innowacyjne rozwiązania i technologie.
W 2021 roku 13 polskich uczelni zwiększy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w swojej działalności. Ekologiczny prąd będzie pochodził ze znajdującej się w stolicy Wielkopolski Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych.
Cyberbezpieczeństwo w biznesie, nowe wyzwania w procesie rekrutacji, przekwalifikowanie się w dobie pandemii. To tylko niektóre tematy szkoleń i prelekcji, jakie przygotował Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania. Wszystkie wydarzenia odbędą się zdalnie.
Wiadomo już, które pomysły zgłoszone w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2021 zdobyły najwięcej głosów. W tym roku do rozdysponowania było aż 21 milionów złotych. Do realizacji zakwalifikowały się 34 projekty: 3 ogólnomiejskie - w tym dwa w ramach Zielonego Budżetu i 31 rejonowych. Ogłoszenie wyników było transmitowane online.
We wtorek, 1 grudnia w wielu miejscowościach zgaśnie symbolicznie światło. Na godzinę w ciemnościach pogrąży się także budynek Urzędu Miasta Poznania oraz Wolny Dziedziniec. To protest przeciwko decyzjom rządzących, ograniczających samorządom wpływy z podatków PIT i CIT oraz blokujących dostęp do funduszy unijnych.
Już niedługo dowiemy się, jakie projekty będą zrealizowane w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2021. Wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości w poniedziałek, w samo południe. Ich ogłoszenie będzie transmitowane online.
W najbliższy poniedziałek, 30 listopada, rozpocznie się przebudowa chodnika po północnej stronie ulicy Królowej Jadwigi. Prace dotyczą odcinka od ul. Półwiejskiej do ul. Karmelickiej. Posadzenie drzew będzie nawiązaniem do historycznych założeń Ringu Stubbena, gdzie ważną funkcję pełniła zieleń.
W poniedziałek, 30 listopada, rozpoczynają się prace mające na celu optymalizację ruchu na ul. Żegrze i Chartowo od ronda Żegrze do tunelu Franowo. Wprowadzane zmiany dotyczące oznakowania pionowego oraz działania sygnalizacji świetlnych, którymi będą sterowały nowe programy, to efekt monitoringu prowadzonego przez służby miejskie.
Mikołaj Kopernik czy Mały Książe, znany z dzieła Antoine'a de Saint-Exupéry'ego - to tylko niektóre postacie, które zostały uwiecznione w parku im. Jana Heweliusza. Do wykonania drewnianych rzeźb posłużyły konary drzew pozostawione po przycince. Artysta, na zlecanie Zarządu Zieleni Miejskiej, nadał im drugie życie.
W poniedziałek, 30 listopada dla czytelników ponownie otwarta zostanie Biblioteka Raczyńskich. Odwiedzający nadal muszą przestrzegać wytycznych sanitarnych. W każdej placówce wyznaczony jest limit osób, mogących jednocześnie przebywać na terenie biblioteki.
Mimo trwania epidemii i zmian w funkcjonowaniu Urzędu ukończono prace nad dokumentem Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miasta Poznania. W najbliższym czasie projekt Planu Mobilności będzie konsultowany.
W niedzielę, 29 listopada, rozpocznie się 38. Międzynarodowy Festiwal Młodego Widza Ale Kino! W związku z sytuacją pandemiczną tegoroczna edycja odbędzie się online i potrwa do 6 grudnia.
Na ulicy Jana Pawła II trwają prace w ramach przebudowy układu komunikacyjnego w rejonie ronda Rataje. Na pasach ruchu wyłączonych z użytku prowadzone są roboty nad nową konstrukcją jezdni. Niebawem prace te przeniosą się na pas ruchu, którym do tej pory poruszali się kierowcy jadący w stronę ronda Rataje.
Czy różnorodność się opłaca? Jakie korzyści przynoszą cudzoziemcy Poznaniowi i jego mieszkańcom? Co stolica Wielkopolski może zaoferować gościom z innych krajów? Nad tymi zagadnieniami dyskutować będą uczestnicy piątkowej debaty: rektorzy i rektorki poznańskich uczelni publicznych oraz Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta.
Wyczerpana została dodatkowa pula miejskich środków, przeznaczona na bezpłatne zabiegi kastracji i sterylizacji kotów właścicielskich. Zainteresowanie akcją było bardzo duże, przez co gabinety wstrzymały już zapisy. Do końca roku będą realizowały jedynie zabiegi zgodnie z uzgodnionymi terminami.
Zaczęły się nasadzenia na ulicy Milczańskiej. Już wkrótce w pasie zieleni będzie rosło trzynaście jesionów wyniosłych. W całym Poznaniu jesienią w pasach drogowych zasadzonych będzie 650 drzew.
Nowe nasadzenia lip, wiśni i dębów na dwóch poznańskich osiedlach są nagrodą za zwycięstwo w profrekwencyjnej akcji zorganizowanej przez Miasto. W czwartek jedno z drzew na Strzeszynie symbolicznie posadził Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
W związku z powstającą na Wildzie i Łazarzu Strefą Płatnego Parkowania warto uregulować kwestie związane z meldunkiem. Można to zrobić szybko i wygodnie przez internet. Osoby zameldowane w rejonie objętym SPP mogą parkować swoje auta po preferencyjnej cenie.
W nocy z 27 na 28 listopada (z piątku na sobotę) wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu wynikające z postępów na placu budowy trasy tramwajowej na Naramowice wraz z węzłem Lechicka/Naramowicka.
Nowa organizacja ruchu i parkowania wprowadzana jest na kolejnych ulicach Łazarza. W najbliższym czasie ruszą prace w dwóch miejscach. Kierowcy muszą pamiętać o przeparkowaniu samochodów.
Do awarii doszło na wysokości ul. Garbary 97, na odcinku między ulicami Grochowe Łąki a Małe Garbary. Ruch kołowy w tym miejscu jest zamknięty i pokierowany objazdami. Trasy zmieniły również autobusy komunikacji publicznej.