Miasto Poznań i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego doszły do porozumienia w kwestii zamiany instytucji kultury. UMWW obejmie nadzór nad Muzeum Powstania Wielkopolskiego i Muzeum Archeologicznym, natomiast Miasto przejmie pod opiekę Filharmonię Poznańską, której nowa siedziba ma powstać na terenie MTP.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ponownie wydał ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia dotyczące silnego wiatru. Należy zachować szczególną ostrożność.
Co zrobić, by mieszkańcy Poznania lepiej poznali siebie nawzajem? Każdy, kto ma na to pomysł, może zgłosić się do Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji (IOM). Najlepsze propozycje spotkań, zajęć czy warsztatów mogą liczyć na dofinansowanie w ramach projektu #Aktywator WLKP.
Już po raz szósty w Poznaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego specjaliści podyskutują o polszczyźnie. Wśród uczestników debaty, która od tego roku nosić będzie imię profesora Tadeusza Zgółki, będą językoznawcy z całego kraju. Razem porozmawiają o prostocie języka.
Od najbliższego weekendu obowiązywać będą zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Lechickiej, Naramowickiej i al. Praw Kobiet, gdzie wraz z trasą tramwajową powstaje dwupoziomowy węzeł komunikacyjny.
Dante, Sasanek, Elza oraz wiele więcej kotek i kocurów z poznańskiego schroniska dla zwierząt czeka na nowy dom i właścicieli. Do adopcji mruczków zachęca Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania, który z okazji Światowego Dnia Kota odwiedził placówkę przy ul. Kobylepole.
Trwają przygotowania do uruchomienia miejskiego programu OK Poznań. Osobista Karta Poznańska to system zniżek i voucherów dla mieszkańców rozliczających podatki w stolicy Wielkopolski. Dla lokalnych firm i przedsiębiorców to szansa na przystąpienie do programu jeszcze przed jego rozpoczęciem.
Likwidacja nielegalnych wysypisk śmieci, usuwanie wraków czy pomoc zwierzętom - to kierunki działań na rzecz ochrony środowiska realizowane przez ekopatrol i strażników rejonowych. Do tego dochodzi przeciwdziałanie spalaniu odpadów czy zapobieganie niszczeniu roślinności.
Od soboty, 19 lutego, nowy odcinek ul. św. Wawrzyńca na Jeżycach będzie w pełni dostępny. Kilometrowa droga z chodnikami i trasą rowerową powstała między skrzyżowaniami z ulicami Kościelną a Żeromskiego i Niestachowską, wzdłuż nasypu kolejowego.
Trwa remont chodników na ul. Grobla. Prace finansowane są z wpływów ze Strefy Płatnego Parkowania.
Dzięki wpływom ze strefy płatnego parkowania kolejne jezdnie i chodniki na Jeżycach zyskają nowe nawierzchnie. Znikną popękane, nierówne, zapadnięte płytki oraz będzie można bezpiecznie i wygodnie dojechać do posesji.
- Rozejm w Trewirze to była jaskółka nadziei, która przypieczętowała sukces Powstania Wielkopolskiego i nadała sens poświęceniu naszych dziadków - mówił podczas uroczystości rocznicowych Stanisław Tamm, Sekretarza Miasta.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia dotyczące silnego wiatru. Należy zachować szczególną ostrożność.
W poznańskich parkach pojawiło się kolejnych 45 budek lęgowych dla ptaków. Do końca lutego na drzewach zawiśnie 114 takich konstrukcji. Starsze, już wywieszone, zostały wyczyszczone i uporządkowane.
Ruszył nabór na kolejną edycję Programu Staży Studenckich. Do końca lutego można wysyłać zgłoszenia. Na chętnych czeka 86 miejsc. Staże potrwają cztery miesiące.
We wtorek, 1 marca rozpocznie się 11. sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego. W tym roku użytkownicy będą mieli do dyspozycji 8 kolejnych stref wypożyczeń i dodatkowych 87 jednośladów bezstacyjnych. Dzięki lokalizacji nowych stref 4G, wzmocniona zostanie funkcja rekreacyjna roweru miejskiego. Użytkownicy będą mogli dojechać m. in. do takich miejsc, jak Strzeszynek czy Rusałka.
Trasa tegorocznego półmaratonu została ustalona i poprowadzi ulicami, które zawodnicy dobrze znają. Organizatorzy biegu, który odbędzie się w Poznaniu 3 kwietnia, nie wprowadzili żadnych zmian w porównaniu z ostatnimi zawodami.
Podczas wtorkowej sesji miejscy radni jednogłośnie przyjęli zmiany w uchwale o parku kulturowym. Ich celem jest dalsza poprawa estetyki Starego Miasta i zwiększenie możliwości egzekwowania przepisów. Co najważniejsze, wśród nowych zapisów znalazł się zakaz prowadzenia działalności usługowej o charakterze erotycznym na tym terenie. Ma to pomóc w walce o wyeliminowanie klubów go-go ze ścisłego centrum Poznania.
Już w czwartek, 17 lutego obchodzić będziemy Światowy Dzień Kota. To wyjątkowe święto także dla poznańskich radnych i pracowników urzędu miasta, wśród których nie brakuje miłośników tych niezwykłych zwierząt. Część z nich podzieliła się swoimi doświadczeniami i historiami związanymi z opieką nad mruczkami.
Już od środy, 16 lutego będzie można poznać historię Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 bez wychodzenia z domu.
11 i 12 maja, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbędzie się Impact '22 - najważniejsze wydarzenie technologiczno-gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczną edycję otworzy Yuval Harari, autor światowego bestsellera "Sapiens. Od zwierząt do bogów".
Wystartował nabór do tegorocznej odsłony Konkursu 30/30. Laureat - oprócz tytułu Najlepszej Polskiej Okładki Płytowej 2021 - otrzyma nagrodę główną w wysokości 5000 zł. Podobnie jak w ubiegłym roku przyznane zostaną również dwie nagrody specjalne. W tej edycji po raz pierwszy również widzowie będą mogli wskazać swojego faworyta.
Podczas wtorkowej sesji poznańscy radni przyjęli stanowisko w sprawie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Słowa szczególnego wsparcia i solidarności skierowali do mieszkańców Charkowa, znajdującego się blisko granicy z Rosją partnerskiego miasta Poznania.
Nowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwoli uchronić kliny zieleni oraz tereny Strzeszyna przed niekontrolowaną zabudową. Ważny dokument przyjęli podczas wtorkowej sesji poznańscy radni.
Wzdłuż ul. Zwierzynieckiej powstaje nowa droga rowerowa. Od listopada prace toczą się na odcinku od ronda Kaponiera do ul. Gajowej, w północnej części ulicy. W związku z postępem inwestycji, na 17 lutego planowane jest wprowadzenie zmiany organizacji ruchu.
14 lutego obchodzone jest święto wszystkich zakochanych. Dla tych, którzy nie mają jeszcze planów na dzisiejszy dzień, przygotowaliśmy propozycje spędzenia czasu w Poznaniu.
Są głównymi symbolami stolicy Wielkopolski, kojarzy je chyba każdy w Polsce. W samo południe wywołują niemałe zamieszanie wokół poznańskiego Ratusza. Historia Pyrka i Tyrka - bo tak nazywają się poznańskie koziołki - zaczyna się ok. XVI wieku. Skąd na wieży ratuszowej znaleźli się ci dwaj rogacze?
Ruszają pierwsze zapisy na ćwiczenia prowadzone przez "Trenera Senioralnego". Starsi poznaniacy i poznanianki mogą już rezerwować zajęcia na basenie, które prowadzone będą od 1 marca do końca czerwca.
W sobotę (12 lutego) o godzinie 20:00 na Stadionie Miejskim rozpocznie się mecz Lech Poznań - Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Aby ułatwić kibicom dotarcie na stadion i powrót do domów oraz w celu utrzymania standardu podróżowania dla pozostałych pasażerów Zarząd Transportu Miejskiego wzmocni komunikację zbiorową na liniach obsługujących rejon ulicy Bułgarskiej. Zmieni się też organizacja ruchu w okolicach stadionu.
Kolejny weekend w stolicy Wielkopolski obfitować będzie w mnóstwo atrakcji. Do wyboru będą koncerty, seanse filmowe, a także spektakle dla młodszych i starszych. Nie zabraknie także wydarzeń dla par, które chcą rozpocząć wcześniej świętowanie walentynek. Dla nich przygotowano repertuar o miłosnym charakterze. Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem.