Poznajmy się! Rusza konkurs na działania dla migrantów

Grafika: kilka młodych osób stoi tyłem, trzymając się za ramiona, na pierwszym planie najważniejsze informacje o konkursie - grafika rozmowy
Działania będą realizowane w ramach projektu #Aktywator WLKP - Wsparcie integracji migrantów w województwie wielkopolskim
Poznajmy się! Rusza konkurs na działania dla migrantów

Co zrobić, by mieszkańcy Poznania lepiej poznali siebie nawzajem? Każdy, kto ma na to pomysł, może zgłosić się do Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji (IOM). Najlepsze propozycje spotkań, zajęć czy warsztatów mogą liczyć na dofinansowanie w ramach projektu #Aktywator WLKP.

Warunek jest jeden:  propozycje działań muszą być skierowane do migrantek i migrantów oraz społeczności lokalnych w województwie wielkopolskim. Celem spotkań powinna być wzajemna integracja - poznanie się, zrozumienie, zbliżenie, kształtowanie postaw otwartości i tolerancji.

Swoje pomysły mogą zgłaszać szkoły, przedszkola, uczelnie wyższe, ośrodki kultury, placówki edukacyjne, przedsiębiorstwa, kluby, organizacje pozarządowe, lokalne instytucje, wolontariusze i grupy nieformalne z Poznania i całego województwa. Wsparcie finansowe na lokalne działania integrujące migrantki i migrantów z lokalną społecznością mogą uzyskać także osoby fizyczne - poznanianki i poznaniacy, którzy nie reprezentują żadnej z placówek. Działania będą realizowane w ramach projektu #Aktywator WLKP - Wsparcie integracji migrantów w województwie wielkopolskim.

Dofinansowanie mogą dostać np. zajęcia szkolne czy przedszkolne budujące postawy otwartości i tolerancji, pomagające w rozwijaniu przyjaźni z dziećmi z doświadczeniem migracji, wspierające ich adaptację i integrację w środowisku szkolnym. Mogą to być również spotkania zwiększające wrażliwość kulturową i budujące pozytywny wizerunek migrantek i migrantów, pokazy filmów z ich krajów czy międzykulturowe mecze sportowe.

Wśród inicjatyw, jakie mogą liczyć na wsparcie, jest też np. czytanie bajek z krajów migrantek i migrantów (np. w przedszkolach czy bibliotekach); inicjatywy przekazujące wiedzę o życiu w Polsce i lokalnej społeczności (np. warsztaty, wspólne wyjścia do ośrodków kultury); warsztaty konkretnych umiejętności (np. szycia, kaligrafii), koncerty czy inne wydarzenia promujące różnorodność i ułatwiające integrację.

Zgłaszać można zarówno inicjatywy jednorazowe, jak i cykliczne, działania nowe, a także te, które są już realizowane.

Jak zdobyć dofinansowanie?

Aby uzyskać wsparcie finansowe, trzeba zgłosić swój pomysł do Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji, wypełniając formularz konkursowy oraz tabelę z budżetem.

Działania mogą być realizowane do 30 sierpnia 2022 r. Wybrane inicjatywy uzyskają dofinansowanie do kwoty 5 tys. zł netto.

Wsparcie może obejmować m.in. zakup materiałów, produktów spożywczych, biletów, wynajmu powierzchni, wynagrodzenia animatorów, osób prowadzących warsztaty i spotkania.

Wypełnione formularze należy do 13 marca 2022 r. przesłać na adres mailowy: epiechowska@iom.int, wpisując w temacie: "Konkurs na działania integracyjne_nazwa instytucji/organizacji/grupy, itp".

Decyzja o przyznaniu finansowania zostanie podjęta przez komitet, w którego skład wchodzą przedstawiciele Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, Fundacji Centrum Badań Migracyjnych oraz Urzędu Miasta Poznania. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest do końca marca 2022 roku. Informacja o przyznaniu dofinansowania zostanie przesłana mailem.

Więcej informacji:poland.iom.int/pl

#Aktywator WLKP - kompleksowe wsparcie migrantów

Projekt  #Aktywator WLKP służy ułatwieniu adaptacji i integracji migrantek i migrantów na terenie Poznania i regionu. Oferuje im cały katalog usług, opracowany w oparciu o dane dotyczące potrzeb.

Pod specjalnie uruchomionym telefonem dyżurują specjaliści, którzy udzielają porad dotyczących legalizacji pobytu i pracy oraz innych prawnych aspektów życia w Polsce. To wiarygodne źródło praktycznych informacji. Cudzoziemcy i pracodawcy z Poznania i Wielkopolski  mogą dzwonić pod numer telefonu 22 490 20 44 w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 9 - 17.  

W ramach projektu organizowane są również wydarzenia, które wzmacniają integrację migrantów i stanowią okazję do spotkań. W samym POINT - czyli Poznańskim Ośrodku Integracji - odbyło się ich aż 72. To dowód na duże zainteresowanie migrantów. Poznański Ośrodek Integracji od lipca 2020 roku działa przy ul. Półwiejskiej 17/27. To tu organizowane są spotkania z migrantami, odbywają się kursy językowe, udzielane są porady prawne. Z tych ostatnich skorzystało już ponad 3,2 tysiąca osób, a kolejne 469 podszkoliło swoją polszczyznę. 

Więcej informacji: poznan.pl/poznan-pomaga-migrantom

AW