Liczba wyników na stronie
30

Kociambry - bo tak poznaniacy nazywają te niezwykłe zwierzęta - obchodzą swój dzień 17 lutego. W stolicy Wielkopolski wydarzenia związane z tym radosnym świętem rozpoczną się jednak już w najbliższy poniedziałek i potrwają cały tydzień. Będzie to doskonała okazja, żeby poznać zwyczaje i potrzeby kotów.

Mieszkańcy stolicy Wielkopolski oraz turyści mogą już zwiedzać Muzeum Historii Zoo i Lwa, które prezentuje pamiątki związane ze 150-letnią historią poznańskiego ogrodu zoologicznego. To wyjątkowe miejsce powstało w odrestaurowanej zabytkowej lwiarni w Starym Zoo.

Rozpoczęła się przebudowa przystanku Arnikowa (w kierunku centrum). To pierwszy z pięciu miejsc  przeznaczonych do modernizacji w najbliższych miesiącach. Zaplanowane prace ułatwią korzystanie z komunikacji miejskiej.

"Codzienność mieszkańców osiedla zmienia się w piekło, bo na ich życie czyha seryjny zabójca. Atmosfera zagęszcza się od pierwszej strony. Główny bohater nie czeka i bierze sprawy w swoje ręce" - takie opisy zapowiadające kryminał "Kopciuszek musi zniknąć" autorstwa Franciszka Kawki pojawiły się w miejskiej przestrzeni. Wszystko to w ramach nowej kampanii promującej Kawkę Bis - program wspierający mieszkańców w likwidacji kopciuchów - m.in. pieców lub kotłów, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych.

Złote karty PEKA, tablice z nazwami poznańskich ulic czy lokalna edycja gry Monopoly - to tylko niektóre przedmioty, jakie można jeszcze licytować podczas internetowych aukcji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Wydział Gospodarki Komunalnej UMP apeluje do mieszkańców, aby opłaty za odpady wpłacali na indywidualny rachunek przyznany przez Urząd Miasta Poznania. Osoby, które go jeszcze nie otrzymały, mogą skorzystać z ogólnego numeru konta. 

W związku ze zmianą przepisów dotyczących wielkopowierzchniowych sklepów w galeriach handlowych, od niedzieli (6 lutego) kursowanie autobusów na liniach obsługujących centra handlowe odbywa się według rozkładów jazdy dla niedziel i świąt.

Cyberbezpieczeństwo, Polski Ład, "work-life-sport balance" czy wideomarketing - to tylko niektóre tematy bogatej oferty bezpłatnych szkoleń organizowanych przez Poznań Biznes Partner. Ten miejski ośrodek wspierający przedsiębiorczość obchodzi w lutym 10. rocznicę powstania.

Trwają zapisy do gry miejskiej organizowanej w 80. rocznicę akcji Bollwerk. Jej uczestnicy przeniosą się do okupowanego przez Niemców Poznania i wezmą udział w największej w Wielkopolsce akcji dywersyjnej z czasów II wojny światowej. Zabawa jest bezpłatna. Na zwycięzców czekają nagrody.

Ruszyła kolejna edycja programu "Wspieraj seniora". Jego celem jest wsparcie osób starszych i samotnych w czasie pandemii koronawirusa. Starsi poznaniacy i poznanianki mogą również skorzystać z Telefonu Porad Cyfrowych czy Senioralnych Pogaduszek.

Mapa na Portalu Systemu Informacji Przestrzennej (SIP) zyskała nową funkcjonalność. Można na niej znaleźć zarysy zachowanych i nieistniejących już w Poznaniu fortyfikacji z XIX wieku, z czasów zaborów. 

Prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM oraz Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania zapraszają do udziału w kolejnej, 8. edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej. Jak co roku twórcy zostaną uhonorowani w dwóch kategoriach. Przyznana zostanie Nagroda im. Adama Mickiewicza oraz Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu znów poprawia komfort obsługi klientów. Totupoint, tablice informacyjne w języku Braille'a i pętle indukcyjne sprawiają, że budynki ośrodka stają się bardziej dostępne i przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. 

Słowa mogą ranić - przypomina o tym kampania społeczna stworzona przez stowarzyszenie Eclectic Movement i współfinansowana przez Miasto Poznań. Krótka animacja uświadamia, jak bolesna może być przemoc werbalna.

Siedem miast, dwie odsłony, ponad 20 spotkań autorskich, wystaw, koncertów i warsztatów. Rozpoczyna się wyjątkowe wydarzenie, które swoim zasięgiem obejmie całą Polskę. Mowa o Festiwalu Ludzie Książki organizowanym w ramach projektu "Sztuczna inteligencja w służbie książki", którego elementem jest także powstająca w Poznaniu sieć książkomatów.

Działające na Chwaliszewie Poznańskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu to miejsce dla przedstawicieli lokalnych fundacji i stowarzyszeń. Mogą tam skorzystać z udostępnionych pomieszczeń oraz sprzętu i znaleźć pomoc. Otwarte zostało we wrześniu i tylko w ubiegłym roku skorzystało z niego już 70 NGO.

Zasłanianie ust i nosa nadal jest obowiązkowe w tramwajach, autobusach i w większości zamkniętych pomieszczeń. Strażnicy miejscy razem z policjantami sprawdzają, czy poznaniacy i poznanianki respektują przepisy - tylko w styczniu ukarali mandatami niemal 130 osób. 

Jest bezbarwny i bezwonny, ale potrafi być bardzo groźny. Mowa o tlenku węgla, zwanym też cichym zabójcą. Szacuje się, że rocznie w Polsce z jego powodu umiera kilkadziesiąt osób, a jeszcze więcej ulega podtruciu. Przed czadem chronić może czujka, która wykrywa obecność tej śmiercionośnej substancji, alarmując domowników. Aby zdobyć takie urządzenie, można wziąć udział w konkursie organizowanym przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania. 

Na weekend w stolicy Wielkopolski zapowiadana jest pogoda, która nie sprzyja aktywności na zewnątrz. Przed niekorzystną aurą można schronić się np. w poznańskich teatrach, gdzie w najbliższe dni odbędzie się sporo spektakli. Atrakcji nie zabraknie także w CK Zamek, na MTP oraz w wielu innych miejscach. Warto zapoznać się z poniższym harmonogramem wydarzeń.

Liczba wyników na stronie
30