Straż miejska a ochrona środowiska

Zdjęcie przedstawia dużą ilość śmieci leżących w lesie. Na pierwszym planie widać strażnika miejskiego. - grafika rozmowy
W 2021 roku dyżurni poznańskiej straży miejskiej przyjęli do realizacji 76 457 zgłoszeń mieszkańców. Aż 18 417 z nich (24%) dotyczyło ochrony środowiska/ fot. SM
Straż miejska a ochrona środowiska

Likwidacja nielegalnych wysypisk śmieci, usuwanie wraków czy pomoc zwierzętom - to kierunki działań na rzecz ochrony środowiska realizowane przez ekopatrol i strażników rejonowych. Do tego dochodzi przeciwdziałanie spalaniu odpadów czy zapobieganie niszczeniu roślinności.

W 2021 roku dyżurni poznańskiej straży miejskiej przyjęli do realizacji 76 457 zgłoszeń mieszkańców. Aż 18 417 z nich (24%) dotyczyło ochrony środowiska.

Spalanie odpadów 

W minionym roku strażnicy przeprowadzili 2210 kontroli i interwencji dotyczących spalania substancji zabronionych w domowych instalacjach grzewczych lub ogniskach. Ujawnili 412 uchybień (363 osoby ukarano, 11 spraw skierowano do sądów, a w 38 przypadkach zastosowano pouczenia). Sprawdzano również rodzaj i jakość stosowanych paliw stałych. W 95 sytuacjach nieprawidłowości skutkowały sankcjami karnymi.

W przypadku wątpliwości, w celu określenia składu chemicznego spalanych materiałów, strażnicy pobierają do badań próbki popiołów paleniskowych. Przeprowadzone analizy w 30 sytuacjach wykazały wystąpienie substancji niedozwolonych.

Działania strażników wspierane były badaniami jakości powietrza przy wykorzystaniu specjalistycznego drona, również po zmroku. Dzięki temu typowanie nieruchomości do kontroli odbywało się szybko i trafnie.

Czystość i porządek

W minionym roku funkcjonariusze straży miejskiej ujawnili 998 nielegalnych wysypisk. Zdecydowaną większość porzuconych śmieci usuwali zarządcy terenów (najczęściej zanieczyszczane były działki miejskie). W 118 przypadkach strażnicy dotarli do właścicieli odpadów. Doprowadzili nie tylko do ukarania winnych, ale też poniesienia kosztów sprzątania.

Sprawdzano również czystość i porządek na placach budowy i terenach do nich przylegających. Przeprowadzono 7 177 kontroli (w 165 lokalizacjach), w 145 przypadkach na osoby odpowiedzialne za bałagan nałożono sankcje karne. Za zanieczyszczanie ulic najczęściej karani byli kierownicy budów.

Wraki

W 2021 roku strażnicy doprowadzili do usunięcia 983 pojazdów, których stan wskazywał, że nie są używane. Większość, bo aż 761 wraków, trafiło do stacji demontażu na wnioski ich właścicieli. 222 pojazdy funkcjonariusze usunęli na parkingi strzeżone. 

Pomoc zwierzętom

Strażnicy przekazali do schroniska 271 bezpańskich psów, 156 kotów oraz inne zwierzęta domowe. Do Ptasiego Azylu (mieszczącego się w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej) funkcjonariusze przewieźli 734 ptaki wymagające pomocy człowieka.

Straż Miejska wielokrotnie podejmowała działania także w sprawie pojawienia się dzików na terenach zurbanizowanych (blisko 3000 razy), bytowania lisów (246 zgłoszenia), osób niewłaściwie wyprowadzających na spacer psy (230 zdarzeń) czy niszczących zieleń (2033 interwencji - z czego większość, bo 1912 zakończone mandatami). Do tego dochodzą kontrole posesji w zakresie zbierania i pozbywania się nieczystości ciekłych czy w ramach obowiązkowej deratyzacji oraz sezonowe sprawdzanie terenów rekreacyjnych i placów zabaw.

 SM/ AJ