"
Prosty język"

Grafika - program debaty na pomarańczowym tle - grafika rozmowy
Debatę otworzą Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz prof. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego
"
Prosty język"

Już po raz szósty w Poznaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego specjaliści podyskutują o polszczyźnie. Wśród uczestników debaty, która od tego roku nosić będzie imię profesora Tadeusza Zgółki, będą językoznawcy z całego kraju. Razem porozmawiają o prostocie języka.

"Prosty język" - to hasło przewodnie debaty, która - nieprzerwanie od sześciu lat - odbywa się w Poznaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Od tego roku oficjalnie już będzie nosić imię prof. Tadeusza Zgółki, znakomitego poznańskiego językoznawcy z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, współinicjatora debat, odznaczonego tytułem Zasłużonego dla Miasta Poznania, zmarłego w kwietniu 2021 r.

Podobnie jak w 2021 r., również tegoroczna dyskusja o polszczyźnie zostanie zorganizowana online. Wszyscy poznaniacy i poznanianki będą ją mogli obejrzeć na żywo w najbliższą sobotę, 19 lutego - będzie transmitowana na profilach społecznościowych Miasta Poznania, na miejskim You Tube oraz na antenie Telewizji WTK.

Debatę otworzą Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz prof. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego. Transmisja rozpocznie się o godzinie 18.30 i będzie złożona z trzech części. Każda z nich będzie trwającą 45 minut dyskusją wybitnych specjalistów na konkretny temat.

Pierwsza część nosi tytuł "Prosty język w nowoczesnym urzędzie". O tym, jak połączyć wymogi urzędniczych pism z poprawną i zrozumiałą polszczyzną dyskutować będą: prof. Jarosław Liberek z WFPiK UAM, który będzie moderatorem panelu, Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania, prof. Karolina Ruta-Korytowska z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM oraz Tomasz Parkoła z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. 

W drugiej części naukowcy skupią się na upraszczaniu języka w praktyce. O tym, jak wprowadzić teorię w czyn i jakie to może mieć konsekwencje, mówić będą: prof. Włodzimierz Gruszczyński i dr Ewa Kozioł-Chrzanowska (oboje z Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk) oraz dr Marcin Poprawa i dr Grzegorz Zarzeczny (obaj z Uniwersytetu Wrocławskiego). Tę część debaty poprowadzi prof. Anna Dąbrowska z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, członkini Rady Języka Polskiego. 

Ostatni fragment debaty poświęcony będzie tekstom szkolnym. Nad tym, czy mogą one być prostsze, zastanawiać się będą prof. Danuta Krzyżyk z Uniwersytetu Śląskiego (członkini Rady Języka Polskiego), prof. Jolanta Panasiuk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (członkini RJP), Elżbieta Błachowicz z VIII LO im. Władysława IV w Warszawie. Moderować dyskusję będzie prof. Anna Dąbrowska.

Debata będzie tłumaczona na polski język migowy. Organizatorem wydarzenia jest Miasto Poznań, a partnerem merytorycznym - Rada Języka Polskiego. 

AW