Od 1 marca nowym odcinkiem ulicy św. Wawrzyńca pojadą autobusy komunikacji miejskiej linii nr 191, która będzie miała zmienioną trasę.
Blisko 24 tys. zł udało się zebrać podczas niedzielnego biegu "Solidarni z Ukrainą". W imprezie wystartowało kilkaset osób ubranych w kolory flagi naszego wschodniego sąsiada. Cały dochód zostanie przeznaczony na realizację działań pomocowych na rzecz obywateli Ukrainy.
Ukraińscy mieszkańcy Poznania mogą skontaktować się z miejską infolinią w języku ojczystym także w weekend.
Miasto uruchamia miejski punkt pomocy - Poznań dla Ukrainy. Już od poniedziałku będzie czynny w godzinach od 10.00 do 20.00 przy ul. Bukowskiej 27/29. Można tam przynosić żywność i środki higieny dla uchodźców uciekających przed wojną.
To pilotażowy projekt, który pomoże określić, gdzie w stolicy Wielkopolski znajdują się nośniki reklamowe oraz ile ich jest.
Metropolia Poznań wspiera obywateli Ukrainy. Stowarzyszenie, w którego skład wchodzą miasta i gminy całego regionu oświadcza: Ukraińcy, jesteśmy z Wami!
Miasto Poznań szuka wolontariuszy ze znajomością języka ukraińskiego, którzy będą bardzo potrzebni do działań pomocowych. Z apelem o wsparcie zwrócił się do poznanianek i poznaniaków Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Trwa mobilizacja wszelkich zasobów w celu udzielenia wsparcia fali uchodźców z Ukrainy.
Ruszają zapisy na naukę oraz doskonalenie pływania w obiektach Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. Wciąż można się także zarejestrować na zajęcia dla seniorów w ramach "Trenera Senioralnego".
W geście wsparcia dla narodu ukraińskiego organizatorzy poznańskich imprez biegowych postanowili połączyć siły i zaprosić mieszkańców na bieg "Solidarni z Ukrainą". Impreza odbędzie się w niedzielę, 27 lutego nad jeziorem Malta. W jej trakcie zostanie zorganizowana zbiórka pieniędzy na rzecz obywateli Ukrainy.
Przy współpracy trzech samorządów powstał specjalny zespół - jego zadaniem będzie koordynowanie pomocy dla obywateli Ukrainy, którzy uciekając z terenów objętych wojną, przybędą do Poznania. Powołał go Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta, razem z Janem Grabkowskim, Starostą Poznańskim i Markiem Woźniakiem, Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego.
Rozpoczęły się roboty budowlane na ul. Nałęczowskiej. Pomiędzy ulicami Krynicką i Iwonicką powstanie nowa jezdnia i chodnik. Podczas prac dla mieszkańców wyznaczono objazdy.
W obliczu kryzysu militarnego w Ukrainie Poznań solidaryzuje się z ukraińskim narodem. Na budynku urzędu miasta w geście solidarności zawisła flaga tego kraju, a prezydent Poznania wspólnie ze starostą i marszałkiem województwa powołuje zespół koordynujący pomoc dla obywateli Ukrainy. Urząd uruchomił także specjalną skrzynkę mailową, na którą można wysyłać pytania.
Postęp na placu budowy trasy tramwajowej na Naramowice pozwala na uruchomienie już w docelowym miejscu przejścia dla pieszych przez al. Praw Kobiet, które łączy os. Władysława Łokietka z ul. Jasna Rola.
Przestarzałe piece zatruwają powietrze, wpływając na zdrowie wszystkich mieszkańców. Jest jednak na to rada. O programie Kawka Bis, który wspiera poznaniaków w likwidacji kopciuchów, rozmawiamy z Agnieszką Wójcik, kierowniczką Oddziału Ochrony Powietrza Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania.
Od nocy z 1 na 2 marca (wtorek/środa) zmienione zostaną trasy nocnych linii autobusowych nr 216 i 226. Zmiany zostały wprowadzone, żeby większa niż dotychczas liczba pasażerów mogła skorzystać z linii nocnych.
Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, odwiedził rodziców czworaczków, które urodziły się w szpitalu przy ul. Polnej. Pogratulował im powiększenia rodziny i przekazał drobne upominki.
- Dzisiaj w Poznaniu wspominamy de facto zakończenie straszliwej wojny. W tym samym czasie nasi sąsiedzi z Ukrainy - ale także i my - żyjemy obawą wybuchu nowej - powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta podczas obchodów 77. rocznicy zakończenia walk o Poznań.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych ogłosił przetarg na kolejną inwestycję w Poznaniu. Tym razem spółka szuka generalnego wykonawcy na planowane osiedle przy ul. Nadolnik. Mają tam powstać trzy budynki, a w nich aż 130 lokali.
Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Charlesa de Gaulle'a na Krzesinach od poniedziałku mogą korzystać z dobudowanego segmentu. Łączy on istniejące budynki placówki oraz mieści dodatkowe sale lekcyjne, pokój nauczycielski i przestronny hol. Nowa część szkoły jest gotowa przed zakładanym terminem - zakończenie prac budowlanych przewidziane było na kwiecień.
Od 23 lutego można oglądać wystawę "Poznań 1945. Broń pancerna" autorstwa Marcina Góreckiego. Jest to element obchodów 77. rocznicy zakończenia walk o Poznań. Ekspozycja będzie dostępna w Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli do końca marca.
Kontynuowane są prace związane z budową dwupoziomowego węzła na skrzyżowaniu ul. Lechickiej, Naramowickiej i al. Praw Kobiet. W najbliższym czasie czasowo zawężona zostanie ulica Lechicka - z dwóch pasów do jednego.
Przestarzałe piece zatruwają powietrze, wpływając na zdrowie wszystkich mieszkańców. Jest jednak na to rada - miejski program Kawka Bis, który wspiera poznaniaków w likwidacji kopciuchów. Przedstawiamy garść przydatnych wskazówek, jak z niego skorzystać.
Mariusz Szczygieł, Jakub Żulczyk, Elżbieta Cherezińska i Eliza Piotrowska to pierwsi ogłoszeni goście Poznańskich Targów Książki, które odbędą się w weekend 11-13 marca 2022 r. na MTP.
Trwa usuwanie szkód po silnym wietrze, jaki w weekend przeszedł przez miasto. Zakład Lasów Poznańskich apeluje, aby odłożyć spacery wśród drzew na inny termin. Ostrożność należy zachować także w parkach. Nowe Zoo do wtorku pozostanie zamknięte.
W 2021 r. dyżurni straży miejskiej przyjęli ponad 45 tys. zgłoszeń dotyczących źle zaparkowanych samochodów. To blisko 60 proc. wszystkich interwencji realizowanych przez funkcjonariuszy w ubiegłym roku.
80 lat temu żołnierze Armii Krajowej i mieszkańcy Chwaliszewa zniszczyli magazyny Wehrmachtu w porcie rzecznym nad Wartą. W niedzielę, 20 lutego o tej największej w Wielkopolsce operacji sabotażowo-dywersyjnej w czasie II wojny światowej przypomnieli m.in przedstawiciele władz centralnych i samorządowych oraz organizacji kombatanckich.
Już po raz szósty w Poznaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego najlepsi specjaliści dyskutowali o kondycji współczesnej polszczyzny. Tematem tegorocznej debaty był "Prosty język".
Zbliża się 80. rocznica akcji Bollwerk. Z tej okazji na dziedzińcu urzędu miasta przy pl. Kolegiackim otwarto wystawę poświęconą tej największej operacji sabotażowo-dywersyjnej na terenie okupowanej Wielkopolski. Ponadto tegoroczne jubileuszowe obchody wzbogaci wydanie okolicznościowych kart pocztowych i znaczków oraz gra miejska. Akcja Bollwerk zostanie również upamiętniona na rewersie medalu poznańskiego maratonu.
Spektakle, seanse, koncerty - pod tymi hasłami upłynie nadchodzący weekend w stolicy Wielkopolski. Nie zabraknie także przedstawień tanecznych oraz wystawy. Warto zapoznać się z harmonogramem wydarzeń na nadchodzące dni, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Miasto Poznań i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego doszły do porozumienia w kwestii zamiany instytucji kultury. UMWW obejmie nadzór nad Muzeum Powstania Wielkopolskiego i Muzeum Archeologicznym, natomiast Miasto przejmie pod opiekę Filharmonię Poznańską, której nowa siedziba ma powstać na terenie MTP.