Liczba wyników na stronie
30

Barbara Sajnaj, wieloletnia Skarbnik Miasta Poznania, odchodzi ze stanowiska. Zastąpi ją Piotr Husejko, jej dotychczasowy zastępca i dyrektor Wydziału Budżetu i Kontrolingu Urzędu Miasta Poznania. Zgodę na to wydali radni miejscy podczas wtorkowej sesji. 

Tylko do czwartku, 30 września można wypełnić ankietę w Narodowym Spisie Powszechnym. Osoby, które odmówią udziału w badaniu mogą zapłacić nawet 5 tys. grzywny. Przypominamy, jak się spisać.

To właśnie w Poznaniu od pięciu lat powstają idee, usprawnienia i rozwiązania, z których korzystają fabryki i biura grupy Rockwool na całym świecie. Firma jest światowym liderem m.in. w produkcji skalnej wełny mineralnej do izolacji budynków. I chociaż w stolicy Wielkopolski nie wytwarza się tych materiałów, to zlokalizowane tu centrum kompetencyjne opracowuje rozwiązania dla całej firmy. Dlatego poszukuje pracowników do nowej siedziby w kompleksie biurowym Nowy Rynek.

Poznaniacy uczcili 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W imieniu mieszkańców kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym to historyczne wydarzenie złożyli Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania oraz Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Miasto przygotowuje się do przeprowadzenia postępowania przetargowego na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów z nieruchomości zamieszkanych i niezamieszkanych położonych na terenie Poznania. Nowe umowy z firmami odbierającymi odpady komunalne zaczną obowiązywać od 1 lipca 2022 r. 

To największe, bezpłatne wydarzenie poświęcone zamówieniom publicznym w Polsce. Już w czwartek, 30 września do stolicy Wielkopolski zjadą specjaliści z całego kraju, aby porozmawiać o zamówieniach w dobie elektronizacji. Wydarzenie odbędzie się na Stadionie Miejskim.

Dwa tygodnie pełne warsztatów, wykładów i drzwi otwartych - to wszystko czeka na poznańskich seniorów i seniorki. W sobotę, w samo południe Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania przekazał im symboliczne klucze do bram miasta.

Nowa atrakcja na kulturalnej mapie Poznania otwiera się dla publiczności już w ten weekend: 24-26 września. Na zwiedzających czeka intelektualne wyzwanie, przygotowane dla nich na nowoczesnej, obfitującej w multimedia ekspozycji. Będzie to opowieść o wydarzeniach, które wpłynęły na przebieg II wojny światowej i zbudowały podstawy świata cyfrowego, w którym dziś żyjemy.

Najbliższy weekend (25-26 września) jest ostatnim w sezonie 2021, kiedy na trasy wyjadą tramwaje linii 0 oraz autobusy linii 100 i 102. Przy sprzyjającej pogodzie (a taka jest zapowiadana)  uruchomiony zostanie także - na linii historycznej H - wagon silnikowy Typu I z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer.

Weekend pełen wrażeń w Poznaniu! W piątek odbędzie się wielkie otwarcie Centrum Szyfrów Enigma, a ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających już od soboty. Będzie można posłuchać fascynujących opowieści o historii Jeżyc, Wildy oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas spacerów z przewodnikiem. Na pasjonatów podróży czekają targi TOUR SALON, a na miłośników rzeźby POZnań Wood Festival. 

Kolejne drzewa pojawią się na Grunwaldzie. Od przyszłego tygodnia kontynuowane będą prace związane z zazielenianiem pasów drogowych na ul. Słonecznej, Rycerskiej i Grunwaldzkiej.

W Poznaniu rozpoczęła się V konferencja "Rak Piersi. Onkologia i Plastyka" - to największe naukowe wydarzenie w Polsce poświęcone nowotworom tego typu. Piątkowe spotkanie otworzył Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. 

Przebudowaną ul. Wierzbięcice kursują znów tramwaje, a prace modernizacyjne koncentrują się na węźle rozjazdowym u zbiegu ulic Górna Wilda, Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r. Wykonawca inwestycji planuje tam 27 września (w poniedziałek) zmienić organizację ruchu.

Czasu na udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest coraz mniej  - ankietę można wypełnić tylko do końca miesiąca. Osoby, które jeszcze tego zrobiły, mogą nadrobić zaległości podczas Nocy spisowej.

Po oddaniu do użytku części trasy tramwajowej na Naramowice - do ul. Włodarskiej - prace koncentrują się na pozostałych fragmentach. Równolegle budowany jest układ drogowy z węzłem na skrzyżowaniu ul. Lechickiej i Naramowickiej. Postęp robót w tym miejscu jest coraz lepiej widoczny, a w sobotę, 25 września planowane jest wprowadzenie jednodniowego ruchu wahadłowego na fragmencie ul. Lechickiej, który umożliwi kolejne prace.

Już za chwilę lokatorzy wprowadzą się do 180 komfortowych mieszkań przy ul. Moniki Cegłowskiej. Wszystko to w ramach drugiego etapu programu "Najem z dojściem do własności" realizowanego przez Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W czwartek, 23 września klucze pierwszym mieszkańcom przekazał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Jak powinno rozwijać się miasto, by jego mieszkańcom dobrze się w nim żyło? Jak połączyć siły ponad podziałami, by zmieniać lokalną politykę na lepsze? To tylko niektóre z zagadnień, o jakich w Poznaniu dyskutować będą samorządowcy i specjaliści z całego świata - podczas "Local Trends. Forum Samorządowego" oraz piątego już Forum Rozwoju Miast.

Piesi mogą już bezpiecznie i wygodnie poruszać się po wyremontowanej nawierzchni wschodniej strony ulicy Naramowickiej na odcinku od przejazdu kolejowego do ulicy Bożydara. Nowy chodnik połączył także osiedle ks. Skorupki z osiedlem Kopernika.

Jak wygląda proces spalania odpadów i w jaki sposób produkuje się z nich energię elektryczną i cieplną? Jak na co dzień funkcjonuje poznańska spalarnia? Tego dowiedzą się uczestnicy wirtualnych Drzwi Otwartych w Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu.

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W środę, 22 września, w związku z Dniem bez Samochodu, każdy możeł podróżować na liniach ZTM Poznań za darmo. Wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu. Również bez biletu pojadą pasażerowie lokalnych pociągów do granicy województwa.  Bez opłat będzie można wypożyczyć także rower miejski.

Centrum Inicjatyw Senioralnych zaprasza do Akademii Liderów i Liderek. Propozycja skierowana jest do wszystkich, którzy pomagają starszym osobom, działając m.in. w klubach seniora, centrach inicjatyw lokalnych czy organizacjach pozarządowych. 

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprasza seniorów do aktywnego poznawania przeszłości Poznania oraz regionu podczas "Jesiennych Przechadzek". Są to zorganizowane spacery, zwiedzanie oraz warsztaty plastyczne, które mają uatrakcyjnić naukę historii. Na część wydarzeń obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona.

Podczas pierwszej edycji POZnań Wood Festival poznaniacy będa mogli śledzić zmagania najlepszych rzeźbiarzy z różnych zakątków Europy. Część wykonanych z drewna przedmiotów trafi na licytacje, z których cały dochód zostanie przekazany na cele dobroczynne. W trakcie wydarzenia nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. Festiwal odbędzie się w parku Wilsona. Rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli (23-26 września).

Liczba wyników na stronie
30