Noc spisowa

Plakat promujący Noc Spisową. - grafika rozmowy
Noc Spisowa, fot. GUS.
Noc spisowa

Czasu na udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest coraz mniej  - ankietę można wypełnić tylko do końca miesiąca. Osoby, które jeszcze tego zrobiły, mogą nadrobić zaległości podczas Nocy spisowej.

W sobotę, 25 września specjalnie dla nocnych marków Miasto uruchomi dwa stanowiska spisowe na parterze w budynku urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17. Będą one czynne w godz. 8-24. Nie trzeba się wcześniej zapisywać - wystarczy przyjść i znać swój PESEL. Na miejscu czekać będą rachmistrzowie, którzy pomogą w wypełnieniu formularza. 

Tego dnia do północy działać będzie także infolinia spisowa - 22 279 99 99. 

Na terenie stolicy Wielkopolski wciąż można wziąć udział w spisie powszechnym także w mobilnych i stałych punktach spisowych. Są one czynne w ciągu dnia. 

W sobotę, 25 września mobilny punkt spisowy otworzy się w CH Posnania w godz. 10-18, a także w godz. 12-15 podczas inauguracji "Senioralni. Poznań 2021"  na parkingu przy boisku AWF (Droga Dębińska). Tego samego dnia będzie można się spisać także w godz. 9-14 w Domu Kultury Wiktoria na os. Zwycięstwa 125 oraz na Rodzinnym Festynie Charytatywnym dla Williama w Winiarskim Centrum Rekreacji i Sportu przy ul. Winiarskiej 50 w godz. 12- 18.

Co więcej, do końca miesiąca przedłużone zostało funkcjonowanie mobilnych punktów spisowych w poznańskich bibliotekach. Rachmistrzowie dyżurują w czterech filiach Biblioteki Raczyńskich w każdą środę, w godz. 17-19. Są to: Filia Wildecka (w galerii GreenPoint przy ul. Hetmańskiej 91),  Filia 11 (ul. Chwaliszewo 17/23),  Filia 12 (ul. Arciszewskiego 27), Filia 42 (w Osiedlowym Domu Kultury "Pod Lipami" na os. Pod Lipami 108).

Do końca września wsparcie można uzyskać także w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury przy ul. Prusa 3, w każdy poniedziałek i piątek w godz. 16-18.

Dla osób, które nie mają w domu komputera czy internetu lub potrzebują pomocy w wypełnieniu ankiety, przygotowano stałe punkty, które są czynne codziennie w dni robocze. W połowie września ruszyły dyżury rachmistrzów w siedzibach ZUS przy ul. Dąbrowskiego 12, Fabrycznej 27/28 oraz Starołęckiej 31. Nie trzeba się umawiać, wystarczy przyjść. Spisać się można w godz. 10-14. W dalszym ciągu działają punkty w budynkach urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17 oraz ul. Libelta 16/20, a także w siedzibie Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. Można je odwiedzać w godz. 7:00-15:30. W tym przypadku  obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem 61 646 33 44 (Poznań Kontakt).

Przez internet, telefonicznie lub z pomocą rachmistrza w domu 

Najłatwiej spisać się przez internet. Można to zrobić na stronie spis.gov.pl. Udział w badaniu jest możliwy także za pośrednictwem infolinii: 22 279 99 99, która teraz jest czynna także weekendy i w dodatkowych godzinach - od poniedziałku do niedzieli, w godz. 8-20.

Kontakt drogą telefoniczną może zainicjować także rachmistrz. Jeśli do tego dojdzie, nie możemy odmówić udzielenia odpowiedzi na pytania. Możemy za to umówić się na inny dzień lub godzinę - należy jednak pamiętać, że czasu na spisanie się pozostaje coraz mniej. Telefonu należy spodziewać się wyłącznie z dwóch numerów -  22 279 99 99 oraz 22 828 88 88.

Od końca czerwca rachmistrzowie mogą odwiedzić respondentów także w domach.

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy dla każdego mieszkańca Polski, w tym także dla cudzoziemców. Badaniu podlegają również osoby poniżej 18. roku życia, za które ankietę wypełniają rodzice lub opiekunowie.

Za odmowę udziału w badaniu grozi grzywna w wysokości nawet 5 tys. zł. O ukaranie może wystąpić Wojewódzki Komisarz Spisowy.