Liczba wyników na stronie
30

"Quod bonum, felix, faustum fortunatumque sit!" - takim życzeniem, by nowy rok akademicki był szczęśliwy, sprzyjający i pomyślny rektor Uniwersytetu Medycznego, prof. Andrzej Tykarski powitał studentów, pracowników uczelni i zaproszonych gości. Podczas uroczystej inauguracji wspominano dotychczasową walkę z Covid-19. Wręczono również nagrodę Komedy, będącą podziękowaniem za budowę Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego. Wśród wyróżnionych znalazł się prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych po raz trzeci w tym roku organizuje akcję "Mieszkanie do remontu".  Dla poznaniaków to szansa na nowe "M", które po wykonaniu niezbędnych prac remontowych można wynająć na czas nieokreślony. W tej edycji jest to 28 lokali w ciekawych lokalizacjach i o dużym zróżnicowaniu powierzchni. Wnioski przyjmowane są do 25 października.

Remont sal lekcyjnych, korytarzy i holu, a także modernizacja systemu monitoringu - takie kompleksowe prace udało się przeprowadzić w Szkole Podstawowej nr 77 im. 15. Pułku Ułanów Poznańskich przy ul. Dmowskiego, w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. W poniedziałek w odnowionych murach zorganizowano uroczystość podsumowującą dotychczasowe działania. 

Na mieszkańców Poznania czeka weekend pełen wrażeń! Od piątku rusza projekt "Senioralni", a na MTP odbędą się Smaki Regionów 2021. Smakowicie będzie również na ul. Św. Marcin, gdzie w sobotę zorganizowana zostanie ostatnia w tym roku Jedzielnia. Sportowe emocje zapewni Lech Poznań, który przy ul. Bułgarskiej zmierzy się ze Śląskiem Wrocław. Na miłośników muzyki czeka koncert Justyny Steczkowskiej oraz zespołu Strachy na Lachy. 

Wraz z początkiem października rozpoczęło się składanie deklaracji w ramach poznańskiego systemu gospodarowania odpadami. Obowiązkiem tym są objęci przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych, działek i domków wypoczynkowych, a także obiektów, które nie są na stałe zamieszkałe - np. biur czy restauracji. W przypadku osób mieszkających w blokach czy kamienicach, zadanie to spoczywa na spółdzielniach lub wspólnotach mieszkaniowych. Deklaracje można składać za pośrednictwem internetu.

Do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 zakwalifikowało się 150 projektów. Wszystkie mają już nadane swoje numery. Głosowanie rozpocznie się w najbliższy piątek, a zakończy 22 października. W tym roku do rozdysponowania jest 22 mln zł, czyli o milion więcej niż rok temu. Wprowadzono także zmiany w zasadach głosowania. 

Trwają prace w ramach przebudowy układu komunikacyjnego w rejonie ronda Rataje. Aktualnie koncentrują się na przebudowie odcinka ul. Bolesława Krzywoustego od ronda do mostu Królowej Jadwigi oraz na modernizacji samego ronda. W rejonie prac obowiązuje czasowa organizacja ruchu, która zmieni się 1 października (piątek).

Około 1200 kromek chleba, ponad 430 porcji jedzenia, ciepłe ubrania, pomoc licznych specjalistów - to wszystko codziennie zapewniają ubogim zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, działające przy ul. Łąkowej. W czwartek prowadzoną przez nie jadłodajnię odwiedził Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Czym jest odpowiedzialność społeczna w procesie wydawania środków publicznych i jakie tajemnice kryje podpis elektroniczny? M.in. o tym dyskutowali w czwartek w Poznaniu specjaliści z całego kraju na kongresie POZAP. To największe, bezpłatne wydarzenie poświęcone zamówieniom publicznym w Polsce. 

6 października obchodzony jest Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Tego dnia w geście solidarności prestiżowe miejsca na całym świecie podświetlane są na zielono. W Poznaniu w ten sposób swoje kolory zmieni m.in. budynek urzędu miasta na placu Kolegiackim. Każdy mieszkaniec i mieszkanka stolicy Wielkopolski może tego dnia wziąć udział w akcji na placu Wolności.

Trwa sprzedaż biletów promocyjnych specjalnych "30+3" oraz "90+9". Bilety będzie można kupić z datą ważności rozpoczynającą się od 1 października. Promocja zakończy się 31 grudnia i ten dzień będzie ostatnim, w którym rozpocząć się będzie mógł bilet promocyjny.

Ponad 10 tys. zł zasiliło konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wszystko dzięki charytatywnej aukcji, podczas której można było wylicytować sportowe spotkanie z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Poznania. W środę, 29 września wygraną odebrali bracia Adam i Radosław Gudellowie z Bydgoszczy.

Jak wspierać rozwój elektromobilności? Co zrobić, by stolica Wielkopolski stała się liderem zrównoważonego transportu w Polsce? Na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy debaty, która odbyła się w środę na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Wziął w niej udział Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. 

Poznań przystąpi do Światowej Organizacji Współpracy Miast Innowacyjnych - na zaproszenie Shenzhen, chińskiego partnera stolicy Wielkopolski. Pozwoli to na lepszą współpracę na rzecz rozwoju naukowego i technologicznego. Decyzję podjęli miejscy radni podczas wtorkowej sesji.

Podczas wtorkowej sesji radni nadali nazwy kolejnym poznańskim ulicom i skwerom. Aleja na Naramowicach została al. Praw Kobiet, a wśród nowych patronów znaleźli się Klemens Mikuła, Maciej Zawieja oraz polskie olimpijki i olimpijczycy.

To będzie kulinarna podróż po każdym zakątku Polski. Smaki Regionów, czyli wielka uczta pod znakiem tradycyjnej i ekologicznej żywności, już w ten weekend na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Poznaniacy, chcący wymienić stary piec na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania, będą to mogli zrobić w jeszcze łatwiejszy sposób. Podczas wtorkowej sesji miejscy radni przyjęli zmiany w programie Kawka Bis, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na takie działanie. Oznacza to m.in. uproszczone procedury, przyspieszony czas realizacji czy większe środki na montaż instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Poznańskie Centrum Dziedzictwa rusza z cyklem spacerów dla rodziców z dziećmi pt. "Jesienna włóczęga rodzinna". Każda przechadzka to inny temat i trasa, ale także nieoczekiwane wyzwania. Będzie aktywnie, klimatycznie, a czasem z dreszczykiem. Jest to świetna okazja, aby poznać miasto z nowej perspektywy i spojrzeć na jego elementy w nieszablonowy sposób.

Osoby, które ukończyły 50 lat oraz pracownicy ochrony zdrowia mający stały kontakt z pacjentem - mogą rejestrować się na szczepienie trzecią dawką. Zaszczepić się nią mogą również pacjenci z obniżoną odpornością. 

Liczba wyników na stronie
30