Wydarzenia będą odbywać się jesienią: we wrześniu oraz październiku, w godzinach przedpołudniowych, w oddziałach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz poza nimi.
"Spacerem przez historię" -spacer nordic walking po Cytadeli, któremu towarzyszyć będą opowieści o przeszłości Fortu Winiary oraz walkach o Poznań w 1945 roku.
29 września, godz. 11:00,
Start: przy wejściu do parku Cytadela od strony al. Armii Poznań, przy Pomniku Bohaterów,
Udział w przechadzce jest bezpłatny. Uczestnicy organizują kijki do marszu we własnym zakresie.
"Oprowadzanie z przewodnikiem po Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII" -to możliwość poznania ważnego miejsca pamięci, które służy utrwalaniu świadomości o zbrodniach popełnionych na polskiej ludności w czasie drugiej wojny światowej. Jest to również okazja do zdobycia wiedzy na temat poznańskich fortyfikacji i zwiedzenia Fortu VII.
2 października, godz. 10:00,
Miejsce spotkania uczestników: Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII, ul. Polska,
Bilet wstępu: 3 zł, na zwiedzanie obowiązują zapisy: tel. +48 (61) 8483 138.
"Powstanie Wielkopolskie oczami artystów - prelekcja i warsztaty plastyczne" - to zajęcia, podczas których będzie można siędowiedzieć, w jaki sposób Powstanie Wielkopolskie było przedstawiane przez artystów w malarstwie, literaturze, filmie czy w teatrze. W ramach części warsztatowej uczestnicy, wykorzystując różne techniki plastyczne, będą mogli oddać własne wyobrażenia na jego temat.
2 października, godz. 10:00 i 12:00,
Rozpoczęcie: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stary Rynek 3, Odwach,
Bilety wstępu: 3 zł, na wydarzenie obowiązują zapisy: tel. +48 691 266 779 lub e-mail edukacja@wmn.poznan.pl.
"Oprowadzanie z przewodnikiem po Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956" - to możliwość zobaczenia wyjątkowej ekspozycji wraz z przewodnikiem. Pozwoli to przenieść się na ulice Poznania lat 50. XX wieku, a dokładniej w historyczny moment wydarzeń czerwcowych oraz poznać ich konsekwencje.
5 października, godz. 11:00,
Miejsce: Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, Centrum Kultury Zamek ul. Św. Marcin 80/82,
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Na wydarzenie obowiązują zapisy: tel. +48 61 852 94 64.
"Spacer śladami kin przedwojennego Poznania" - w trakcie przechadzki po placu Wolności i ulicach Ratajczaka, Św. Marcin, Gwarnej uczestnicy poznają historię dawnych poznańskich kin, ich repertuar, założycieli oraz właścicieli. Spacer oraz opowieści będą dotyczyć filmów, twórców oraz roli i miejsca Poznania na kinowej mapie II RP.
16 października, godz. 12:00,
Miejsce zbiórki: przed kinem Apollo, ul. Ratajczaka 18,
Wydarzenie jest bezpłatne. Nie trzeba się zapisywać.
"Jesienne przechadzki. Przedpołudnie dla seniora" organizowane są w ramach cyklu "Senioralni. Poznań 2021" realizowanego przez Miasto Poznań oraz programu "Weekend seniora z kulturą", którego inicjatorem jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
KK