Poznań dla seniorów!

Na zdjęciu Jacek Jaśkowiak, obok przedstawiciele seniorów trzymający wielki klucz - grafika rozmowy
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, przekazał seniorom klucze do bram miasta
Poznań dla seniorów!

Dwa tygodnie pełne warsztatów, wykładów i drzwi otwartych - to wszystko czeka na poznańskich seniorów i seniorki. W sobotę, w samo południe Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania przekazał im symboliczne klucze do bram miasta.

- Z wielką radością przekazuję dziś te klucze. Państwa doświadczenie i wiedza są najlepszą gwarancją, że miasto jest w dobrych rękach - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dziękuję za Państwa liczne pomysły i inicjatywy, które wprowadzamy w Poznaniu, a z których czerpią już inne miasta w całej Polsce. Dziękuję również za odpowiedzialne podejście do szczepień - poznańscy seniorzy i seniorki wiedzą doskonale, jak ważne jest zdrowie!

Podczas uroczystego otwarcia rozdano certyfikaty akcji "Miejsce Przyjazne Seniorom". Powstała ona, by promować kawiarnie, sklepy czy instytucje, które odpowiadają na potrzeby starszych mieszkańców. W tym roku dyplomy otrzymały: Wielkopolskie Centrum Fizjoterapii, Fundacja Młyn Wsparcia oraz Dom Bretanii. 

Wręczono także nagrodę "Najlepszy Przyjaciel Seniorów" - tym razem trafiła ona do Marii Nowickiej, byłej radnej Miasta Poznania zaangażowanej w działania na rzecz starszych mieszkańców stolicy Wielkopolski. Wyróżnienia otrzymali również: Romuald Grząślewicz, wieloletni kierownik Sceny na Piętrze, Dorota Obarewicz, kierownik Zespołu Dziennych Domów Pomocy oraz Henryk Magdziarek, prezes zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów.

Po części oficjalnej wszyscy goście mogli odebrać nietypowy podarunek: wrzos, z których ułożony został 15-metrowy napis "Senioralni. Poznań". Seniorzy i seniorki mogli zabrać rośliny na pamiątkę. Część kwiatów została również przekazana do poznańskich domów pomocy społecznej - ich podopieczni zasadzą je w swoich ogrodach. 

- Czas pandemii daje się nam wszystkim we znaki, dlatego w tym roku stawiamy przede wszystkim na kondycję i zachęcamy do zadbania o formę i zdrowie - mówił Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych.  - Dlatego po części oficjalnej partner tegorocznej edycji inauguracji,Trener Senioralny, zaprasza m.in. na marsz nordic walking Wartostradą. 

Marsz nordic walking oficjalnie rozpoczął Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Dwa tygodnie atrakcji

W związku z trwającą epidemią koronawirusa cykl, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie nieco krótszy niż zazwyczaj. Mimo to w programie znalazło się ponad 100 wydarzeń - to m.in. wykłady, warsztaty, aktywności i drzwi otwarte przygotowane we współpracy z partnerami: instytucjami, uniwersytetami, organizacjami pozarządowymi. Część wydarzeń odbędzie się stacjonarnie, część - online.

Będzie można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych (np. wzroku i słuchu) czy wysłuchać wykładów - w tym roku m.in. na temat szczepień przeciwko COVID-19 czy leków bez recepty. W programie znalazły się również warsztaty z fizjoterapeutami dla osób z bólami kręgosłupa, warsztaty dietetyczne oraz treningi pamięci. 

Nie zabraknie propozycji dla tych, którzy chcą podnieść swoje kompetencje cyfrowe. Biblioteka Raczyńskich zapewni kurs komputerowy, który umożliwi planowanie miejskich podróży z wykorzystaniem Internetu. Centrum Inicjatyw Senioralnych zaprosi na spacer cyfrowy, podczas którego seniorzy dowiedzą się m.in., jak bezpiecznie korzystać z biletomatów PKP oraz MPK, sprawdzą, jak działa paczkomat oraz system Poznańskiego Roweru Miejskiego. W siedzibie Centrum odbędzie się też spotkanie poświęcone dezinformacji w Internecie.

Seniorzy będą mieli też okazję poszerzyć wiedzę z wielu dziedzin. Odbędzie się m.in. spotkanie na temat rynku pracy dla osób starszych, będzie się można również poradzić adwokatów w kwestiach spadku, testamentu, darowizny czy asertywności konsumenckiej. Wielkopolska policja przypomni o podstawowych zasadach związanych z bezpieczeństwem osobistym, a ratownicy medyczni nauczą udzielać pierwszej pomocy. W programie są również lekcje języka angielskiego i hiszpańskiego. 

"Senioralni" tradycyjnie będą też zachęcać do spacerowania zakamarkami naszego miasta - w programie znalazły się tematyczne oprowadzania po muzeach i spacery ("Poznań pod okupacją", "Śladami kin przedwojennego Poznania"). Z pewnością znajdą coś dla siebie miłośnicy muzyki - wśród wydarzeń są propozycje koncertów, recitali, spotkań muzycznych i senioralnych śpiewanek. Teatr Nowy zaprosi na trzydniowe warsztaty teatralne przygotowane z myślą o seniorach. Twórczo spędzić czas będzie można również podczas warsztatów dekorowania ceramiki czy tworzenia kartek okolicznościowych.

W trakcie "Senioralnych" będzie można liczyć na zniżki m.in. w grotach solnych, centrach medycznych i teatrach. Dostępne będą również porady telefoniczne dotyczące zagadnień związanych z emeryturą i rentą, których udzielać będą eksperci ZUS.

Wydarzenia w ramach "Senioralnych" są w większości bezpłatne lub niskopłatne. Program wydarzeń można znaleźć na stronie Centrum Inicjatyw Senioralnych: www.centrumis.pl. Impreza realizowana jest w reżimie sanitarnym.

AW