W sobotę, 18 września, rozpocznie się wyczekiwana przez mieszkańców modernizacja przystanków tramwajowych Rynek Jeżycki, znajdujących się w ciągu ulicy Dąbrowskiego. Powstaną tam przystanki typu wiedeńskiego, dzięki czemu pasażerom - zwłaszcza w starszym wieku, niepełnosprawnym oraz podróżującym z dziećmi w wózkach - łatwiej będzie wsiąść czy wysiąść z pojazdu.
Czym różni się smutek od depresji? Jak zareagować, gdy z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego? Jak rozpoznać zachowania autodestrukcyjne? Odpowiedzi na te wszystkie pytania można będzie znaleźć podczas warsztatów online dla rodziców "W trosce o nasze dzieci" pt. Oblicza depresji - potrzeby i możliwości.
Pszczoły z miejskiej pasieki, zlokalizowanej w Lasku Dębińskim, zaczęły produkować miód. W dużej mierze jest to nektar ze znajdujących się w pobliżu kwiatów śliw i jabłoni. Udane miodobranie pokazuje, że owady zapylające w Poznaniu czują się bardzo dobrze.
Wygodniej, estetyczniej i bezpieczniej jest obecnie na ul. Łąkowej. Przeprowadzony został odbiór techniczny wyremontowanego chodnika.
Na środę (15 września) rano planowane jest przywrócenie lewoskrętu z ul. Żeromskiego w ul. św. Wawrzyńca oraz możliwości poruszania się w stronę ul. Niestachowskiej trzema pasami ruchu. Jeżeli nie przeszkodzą opady deszczu, w nocy z wtorku na środę na nowej nawierzchni skrzyżowania ulic Żeromskiego, Niestachowskiej oraz św. Wawrzyńca będzie malowane tymczasowe oznakowanie poziome.
We wtorek, 14 września, w Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza uroczyście otwarto Laboratorium Biotechnologii Stosowanej. Uruchomiono też po raz pierwszy nowoczesne ramię robotyczne - znajdzie ono zastosowanie m.in. w trakcie testów wykrywających przeciwciała przeciwko COVID-19.
Ruszył nowy projekt, w ramach którego można zdobyć nawet 1,5 tys. zł na rozwój i promocję wolontariatu. Z propozycji mogą skorzystać zarówno organizacje pozarządowe, jak i nieformalne grupy.
W Poznaniu powstaną kolejne pływające ogrody. Wyspy wyposażone w kosze lęgowe dla ptactwa wodnego pojawią się parkach im. prof. Leszka Bergera na Podolanach oraz im. Karola Marcinkowskiego w centrum miasta.
Tegoroczna edycja najbardziej prestiżowego wydarzenia gospodarczo-technologicznego w Polsce Impact'21 odbędzie się 27 i 28 października br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Co roku w wydarzeniu biorą udział topowi menadżerowie z największych globalnych firm, decydenci polityczni, wybitni naukowcy oraz światowej klasy eksperci. Podczas konferencji, której gospodarzem jest Grupa MTP, wystąpi była sekretarz stanu i senator Hillary Clinton.
Unikatowe XVIII-wieczne malowidła na suficie Sali Sesyjnej zostaną odrestaurowane. Prace konserwatorskie mają ruszyć już jesienią.
W tym tygodniu rozpoczną się prace związane z remontem chodnika na ul. Małeckiego. Oprócz nowej nawierzchni pojawi się tu ponad 7,5 tysiąca roślin. Prace są w większośc finansowane z wpływów ze Strefy Płatnego Parkowania.
W poniedziałek (13 września) rozpoczyna remont nawierzchni drogi pieszo-rowerowej w Zaułku Piotra Majchrzaka.
Wystawa nowoczesnych tramwajów i autobusów MPK Poznań oraz taboru gminnych przewoźników, zwiedzanie zajezdni z pokładu tramwaju, znakowanie rowerów przez policjantów, konkursy dla młodszych i starszych. To tylko niektóre atrakcje festynu, który odbędzie się na terenie zajezdni Franowo w niedzielę, 19 września w godz. 12.00 -16.00.
Prace w ramach przebudowy układu komunikacyjnego w rejonie ronda Rataje skupiają się aktualnie na odcinku między rondem a mostem Królowej Jadwigi. Torowisko, jezdnia oraz chodniki na tym odcinku ul. Krzywoustego są przebudowywane.
Najbliższy tydzień to niepowtarzalna okazja do poznania lokalnych fundacji i stowarzyszeń - w poniedziałek rusza Poznański Targ Dobra. Będzie można wziąć udział w licznych warsztatach i wykładach, dowiedzieć się, czym jest ekonomia społeczna oraz kupić unikatowe rękodzieła na kiermaszu. Finałem wydarzenia będzie spotkanie w Starym Zoo - tam poznańskie organizacje pozarządowe pokażą, czym zajmują się na co dzień.
Mieszkańcy Strzeszyna świętują 25. rocznicę powstania swojego osiedla. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, razem z Grzegorzem Ganowiczem, przewodniczącym rady miasta uroczyście podziękował w piątek miejscowym radnym, którzy na ten ważny jubileusz przygotowali szereg atrakcji. Jedną z nich był koncert Kuby Banacha, który zaśpiewał największe przeboje Andrzeja Zauchy.
W listopadzie rozpocznie się remont Starego Rynku. W czasie prac zachowane zostaną dojścia do lokali i ciągi komunikacyjne. Na placu Wolności powstanie specjalna strefa kultury z ofertą gastronomiczną. Z odnowionej płyty Starego Rynku będzie można korzystać pod koniec 2023 roku.
Kolejny weekend w Poznaniu pełen atrakcji! Nie zabraknie koncertów, festiwali oraz spektakli. Przestrzeń pełną muzyki zapewnią: Bass Astral x Igo Ensemble, Janek Traczyk, Maria Anna Jopek oraz Żabson. Podczas spaceru z przewodnikiem będzie można zwiedzić Łazarz oraz ulicę św. Marcina, a także odkryć tajniki designu podczas Poznań Design Festiwal 2021.
Miasto razem z poznańskimi organizacjami pozarządowymi realizuje program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dot. opieki wytchnieniowej - można się już do niego zgłaszać. To duże wsparcie dla rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnościami.
Zostało zaledwie kilka dni, by zagłosować na poznańskie schronisko dla zwierząt w konkursie TOP Inwestycje Komunalne 2021. Czas na to jest tylko do niedzieli.Głosowanie jest bardzo proste i nie wymaga rejestracji - wystarczy kliknąć zielony przycisk "Popieram" przy wybranej nominacji.
Na najbliższy weekend zaplanowane są prace związane z nawierzchnią skrzyżowań zlokalizowanych po obu stronach powstającej ul. św. Wawrzyńca. W trakcie prowadzenia robót zmieni się organizacja ruchu w ich rejonie.
W związku z pracami inwestycyjnymi ulica Kościelna od piątku (10 września) od godz. 23.30 do poniedziałku (13 września) do godz. 4.00 zostanie zamknięta dla ruchu. Zamknięcie ul. Kościelnej nastąpi także w kolejny weekend od piątku (17 września) od godz. 23:30 do poniedziałku (20 września) do godz. 4:00.
Od 13 września rozpoczyna się tegoroczna akcja mająca na celu pomoc właścicielom, administratorom i dozorcom w sprzątaniu liści opadających na miejskie chodniki położone przy ich posesjach.
Narodowy Spis Powszechny trwa tylko do 30 września. Aby ułatwić mieszkańcom wypełnienie ankiety, Miasto Poznań we współpracy z lokalnym Urzędem Statystycznym ogłasza kolejne punkty na terenie miasta, gdzie można spisać się z pomocą rachmistrza.
540 uczniów zaszczepi się w przyszłym tygodniu w poznańskich szkołach - tak wynika z deklaracji, jakie do piątku spłynęły do dyrektorów placówek oświatowych. Do tej pory w stolicy Wielkopolski szczepionkę przyjęło już niemal 60 proc. uprawnionych młodych ludzi.
Północna strona stawu Rozlanego na Gliniankach-Szachtach stała się bardziej przyjazna i bezpieczna. Ścieżki zostały utwardzone, pojawiła się również dodatkowa zieleń i mała architektura.
Poznaniacy cały czas mogą starać się o dofinansowanie na likwidację pieca węglowego i termomodernizację budynku. Wsparcie otrzymają w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Nabór wniosków trwał cały rok. Warto się pospieszyć i już teraz zaplanować inwestycję. Niedługo właściciele przestarzałych systemów grzewczych będą podlegać karze.
W niedzielę, 12 września, ścigać się będą kolarze szosowi. W związku z zawodami, mieszkańców Poznania oraz okolicznych gmin czekają zmiany w organizacji ruchu.
Startuje 6. odsłona konkursu Inicjatory. Jego celem jest promocja i nagrodzenie najlepszych projektów zrealizowanych przez organizacje pozarządowe na rzecz Poznania i jego mieszkańców w 2020 roku. Nominacje można zgłaszać do 26 września. W tym roku po raz kolejny patronem jednej z nagród jest Andrzej Białas, zmarły dwa lata temu społecznik i pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego.
W czwartek, 9 września w Sali Białej urzędu miasta Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania nagrodził Karolinę Naję oraz Tadeusza Michalika - poznańskich medalistów XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio.