- Coraz częściej podkreśla się, że przebywanie wśród roślin daje wiele korzyści dla zdrowia psychicznego. Nawet 10 minut uprawiania ogrodu wpływa na zmniejszenie stresu i przywraca pozytywną energię - pisze prof. dr hab. Agnieszka Krzymińska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w artykule, który powstał w ramach nowego miejskiego projektu edukacyjnego.
Po ubiegłotygodniowych pracach związanych z nawierzchnią jezdni, rozpoczął się proces wprowadzania stałej organizacji ruchu - kierowcom samochodów osobowych zostały już udostępnione wszystkie pasy.
Pawilon Polski na Expo Dubaj 2020, którego generalnym wykonawcą jest konsorcjum Międzynarodowe Targi Poznańskie i FM Aldentro, zwyciężył w konkursie EXHIBITOR Magazine's Expo 2020 Awards w kategorii "Best Large Pavilion". O zwycięstwie zadecydowali internauci, głosujący na stronie internetowej magazynu.
"Zielone blubranie" to podcast o ekologii i środowisku, przygotowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Nagrania dostępne będą na YouTube, Spotify i Google Podcast. Premiera pierwszego odcinka odbyła się w poniedziałek, 21 marca.
Już ponad 2500 osób otrzymało dary w Miejskim Punkcie Pomocy przy ul. Bukowskiej 27/29. Wkrótce będzie można tam skorzystać również z innych form wsparcia, np. pomocy psychologa czy prawnika. W planach są także zajęcia nauki języka polskiego.
W Poznaniu od czwartku, 24 marca, będzie można składać wnioski o wypłatę świadczenia dla osób zapewniających zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy. Będzie je rozpatrywać Biuro Spraw Lokalowych.
19 marca klub piłkarski Lech Poznań obchodzi oficjalnie 100 lat istnienia. Tego dnia na stadionie miejskim przy ul. Bułgarskiej odbędzie się mecz ligowy z Jagiellonią Białystok, podczas którego zawodnicy obu zespołów ubrani będą w stroje retro. Na około 40 tysięcy kibiców czeka wiele niespodzianek.
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, która weszła w życie 12 marca, uprościła proces podejmowania pracy przez Ukrainki i Ukraińców.
W nadchodzący weekend rozpocznie się astronomiczna wiosna. Warto wybrać się zatem na spacer, a będąc już poza domem, skorzystać z oferty poznańskich instytucji kultury. Oprócz zabawy na spektaklu czy koncercie, można przy okazji wesprzeć akcje pomocowe dla Ukrainy.
Niedziela, 20 marca będzie ostatnim dniem funkcjonowania Lodowiska Malta oraz ślizgawek dla mieszkańców na Lodowisku Chwiałka.
W środę, 16 marca odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Oznacza to, że osoby posiadające w domach bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych i kotłach węglowych, nie spełniających wymogów ekoprojektu. Zakaz obowiązuje w czwartek, 17 marca.
Ulica Srebrna jest przebudowywana. Prace prowadzone są na odcinku pomiędzy ul. Grotkowską i Ścinawską.
Od 15 marca trwają prace wykończeniowe związane z nawierzchnią jezdni ul. Krzywoustego na odcinku między rondem Rataje a mostem Królowej Jadwigi. Roboty te kontynuowane będą także w weekend, kiedy wyłączone z ruchu zostanie torowisko tramwajowe. Na przyszły tydzień planowane jest rozpoczęcie procesu wdrażania stałej organizacji ruchu w ramach całego, przebudowanego układu komunikacyjnego.
Do końca marca przyjmowane będą kandydatury do Nagrody Artystycznej Miasta Poznania oraz stypendium dla młodych twórców z poznańskiego środowiska artystycznego. Kto, jak i gdzie może złożyć wniosek? Wszystkie szczegóły poniżej.
Jak skutecznie rozpoznawać fałszywe informacje dotyczące inwazji na Ukrainę czy sytuacji na granicy? Jak na nie reagować? Odpowiedzi na te pytania będzie można uzyskać na spotkaniu dla seniorów "Na informacyjnym froncie - o wojnie, która toczy się w Internecie".
W sobotę (19 marca) o godzinie 20:00 na Stadionie Miejskim rozpocznie się mecz Lech Poznań - Jagiellonia Białystok. Aby ułatwić kibicom dotarcie na stadion i powrót do domów oraz w celu utrzymania standardu podróżowania dla pozostałych pasażerów wzmocniona będzie komunikacja zbiorowa na liniach obsługujących rejon ulicy Bułgarskiej. Zmieni się też organizacji ruchu samochodowego.
Miasto uruchomiło specjalne konto bankowe, na które można wpłacać darowizny - to kolejny sposób, w jaki poznaniacy mogą wesprzeć uchodźców. Zebrane na rachunku pieniądze zostaną przeznaczone wyłącznie na pomoc obywatelom i obywatelkom Ukrainy.
Ulica Heweliusza na Grunwaldzie zyska nową nawierzchnię jezdni i wygodne chodniki. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.
Biuro Poznań Kontakt codziennie obsługuje tysiące połączeń także w języku ukraińskim. W związku z tym czas oczekiwania na połączenie może być nieco dłuższy niż zwykle. Pracownicy miejskiej infolinii przypominają, że w godzinach popołudniowych czas oczekiwania na połączenie jest krótszy i proszą o cierpliwość.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu ogłosiło przetarg na dostawę nowych, niskopodłogowych, przyjaznych środowisku autobusów miejskich o napędzie elektrycznym zasilanych wodorem. Toczy się również postępowanie na dostawy i dystrybucję paliwa wodorowego.
Od soboty, 19 marca ceremonie będą odbywały się w niedawno wyremontowanych zabytkowych wnętrzach gmachu Biblioteki Raczyńskich przy pl. Wolności.
Zarząd Zieleni Miejskiej i Państwowa Straż Pożarna w Poznaniu apelują o niewypalanie traw. Niebezpieczny proceder zagraża bezpieczeństwu, niszczy środowisko i zanieczyszcza powietrze.
Rusza konkurs studencki na koncepcję zagospodarowania fragmentu doliny Wierzbaka pomiędzy osiedlami Bonin i Winiary. Najlepsze prace zostaną nagrodzone i pomogą w stworzeniu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Termin ich złożenia mija 31 maja.
Przebywającym w Polsce uchodźcom z Ukrainy przysługuje jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł, przeznaczone na najpilniejsze potrzeby. Jakie warunki trzeba spełnić? Gdzie złożyć dokumenty? Podpowiadamy.
Poznań przygotowuje się do budowy drugiego etapu trasy tramwajowej na Naramowice. Nowe torowisko połączy pętlę Wilczak z centrum miasta poprzez ul. Szelągowską i Garbary. Inwestycja ma już ostateczną decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, co jest bardzo ważnym krokiem zbliżającym do realizacji zadania.
Biblioteka Raczyńskich kupiła od dwóch lwowskich wydawnictw - Starego Lwa i Aprori 500 książek w języku ukraińskim. Zanim egzemplarze trafią na półki, muszą jeszcze przejść przez procedury biblioteczne. Najprawdopodobniej czytelnicy będą mogli z nich korzystać na przełomie marca i kwietnia.
Przybywający do Polski uchodźcy mogą otrzymać numer PESEL. Po tym, jak weszła w życia ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa, wprowadzono szereg zmian w tej procedurze.
Rozpoczyna się przebudowa ulicy Kościańskiej. Prace będą prowadzone na odcinku pomiędzy ul. Bojanowską i Obrzańską.
Trwa wydawanie numerów PESEL dla przybywających do Polski uchodźców. Po tym, jak weszła w życia ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa, wprowadzono szereg zmian w tej procedurze.
W Poznaniu przebywają tysiące osób z Ukrainy, które uciekły do Polski przed wojną. Urząd miasta od środy, 16 marca, będzie nadawał im nr PESEL. Do masowej wypłaty świadczeń przygotowuje się również PCŚ i inne miejskie jednostki. Cały czas do szkół i przedszkoli przyjmowane są ukraińskie dzieci. Miasto wspólnie z organizacjami pozarządowymi dostosowuje pomoc do potrzeb.