W dzień poprzedzający 14. PKO Poznań Półmaraton odbędzie się wydarzenie biegowe dla dzieci. Start 2 kwietnia o godzinie 14:00 na MTP.
Hasłem przewodnim 32. edycji Malta Festival Poznań będzie Świat w uścisku / World Held Tight / СТИСНУТИЙ СВІТ. - Uścisk ma z jednej strony potencjał bliskości, czułości, troski, zrozumienia i solidarności, z drugiej - może być przemocowy i opresyjny. Świat w uścisku to również świat w potrzasku - świat, w którym bezpieczna przestrzeń do życia coraz bardziej się kurczy - tłumaczą organizatorzy wydarzenia.
Prezentacja oferty edukacyjnej blisko 150 placówek oświatowych, wiele atrakcji dla uczniów, bezpłatne warsztaty dla nauczycieli, rodziców i opiekunów - tak w skrócie można opisać Targi Edukacyjne, które odbędą się 11-13 marca na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Jak dać pracę osobom z innych krajów i jak zalegalizować ich pobyt? Poznań Biznes Partner i Wydział Prawny Urzędu Miasta Poznania zapraszają na bezpłatne szkolenie na temat zatrudniania cudzoziemców.
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania zaapelował do mieszkanek i mieszkańców miasta. Podziękował za ogromne wsparcie, które płynie w stronę obywatelek i obywateli Ukrainy oraz poprosił o reagowanie na przejawy nietolerancji.
Od początku marca trwa cykl szkoleń, wykładów oraz doradztwa biznesowego. To okazja, by dowiedzieć się więcej o rozliczeniach podatkowych, VAT, czy o zawieraniu umów.
Prace wykończeniowe przy nowych wiaduktach nad ul. Lechicką wchodzą w kolejny etap. W najbliższy weekend planowana jest zmiana organizacji ruchu. Od soboty, 12 marca kierowcy ponownie będą mogli przejeżdżać pod wiaduktami w obu kierunkach.
W związku z biegiem ulicznym "18. Recordowa Dziesiątka" w niedzielę 13 marca 2022 r. w godzinach od 11:00 do 14:00 wprowadzane będą zmiany w organizacji ruchu.
Komenda Główna Policji uruchomiła telefony dyżurne oraz specjalne adresy mailowe dla osób, które chcą przekazać informacje o przypadkach handlu ludźmi w związku z wojną w Ukrainie, zaginięciach uchodźców i ich rodzin lub przestępstwach na tle seksualnym.
13 zespołów roboczych - każdy zajmujący się konkretnym obszarem wsparcia - rozpoczyna pracę, by razem lepiej pomagać przybyłym do Poznania obywatelkom i obywatelom Ukrainy. Skoordynowane wsparcie to efekt współpracy z licznych poznańskich organizacji pozarządowych oraz Miasta Poznania.
Trwa budowa ulic Nałęczowskiej i Krynickiej na Podolanach. Po zakończeniu prac łatwiej będzie można nimi przejechać, a mieszkańcy zyskają wygodny dojazd i dojście do swoich posesji.
Obecnie w Poznaniu przebywa co najmniej 4,5 tysiąca obywateli i obywatelek Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. To dane szacowane na podstawie wydanych zaświadczeń, które pozwalają na bezpłatne podróżowanie komunikacją miejską - prawdopodobnie jednak tych osób jest więcej. Miasto zapewnia im skoordynowaną i kompleksową pomoc na miarę możliwości.
Podczas wtorkowej sesji radni przyjęli stanowisko popierające zamianę instytucji kultury, do jakiej dojdzie pomiędzy Miastem Poznań i Samorządem Województwa Wielkopolskiego. Urząd marszałkowski ma objąć nadzór nad Muzeum Powstania Wielkopolskiego i Muzeum Archeologicznym, natomiast Miasto weźmie pod opiekę Filharmonię Poznańską, której nowa siedziba ma powstać na terenie MTP.
Radni przegłosowali uchwałę w sprawie przyjęcia "Programu działań profilaktycznych miasta Poznania wobec zagrożeń bezpieczeństwa ludzi spowodowanych migracją dzików na tereny zurbanizowane". Na to, aby zniechęcić dzikie zwierzęta do przebywania w mieście, jest kilka sposobów.
Rada Miasta Poznania jednogłośnie przyjęła Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt na 2022 rok. Tak jak w latach poprzednich, poznaniacy będą mogli za darmo nie tylko zaczipować psy i koty, ale także poddać je zabiegowi nieodpłatnej kastracji lub sterylizacji. To bardzo ważne działania, które sprawiają, że w stolicy Wielkopolski jest coraz mniej bezpańskich czworonogów.
Miejscy radni uchwalili nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla centralnej części Poznania. Objęty nim został obszar w rejonie ulicy Wysokiej w śródmieściu - w zasięgu m.in. ulic Święty Marcin, Szymańskiego, Krysiewicza i Piekary.
W związku z organizowanym w niedzielę, 13 marca, w Poznaniu biegiem Recordowa Dziesiątka od godz. 10:00 do ok. godz. 14:00 nastąpią zmiany tras i godzin odjazdów tramwajów i autobusów. Niedogodności dotyczyć będą pojedynczych kursów na poszczególnych liniach. Możliwe będą także opóźnienia na tzw. "śluzach", czyli miejscach przecinania się przejazdu pojazdów komunikacji miejskiej z trasą biegu.
Pierwsi uchodźcy mogą być już przyjmowani pod dach Areny. Docelowo może tam znaleźć schronienie do 1000 osób. Halę Wojewodzie Wielkopolskiemu udostępniły Miasto Poznań i Grupa MPT.
Poznańskie instytucje kultury, firmy i organizacje pozarządowe przygotowały szereg zajęć dla dzieci z Ukrainy, które wraz z rodzinami przyjechały do stolicy Wielkopolski, uciekając przed rosyjską agresją.
Dlaczego warto wymienić źródło ogrzewania na bardziej ekologiczne? Jak uzyskać miejską dotację na ten cel? Na jaką kwotę dofinansowania można liczyć? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można będzie uzyskać już w piątek, 11 marca w Filii 16 Biblioteki Raczyńskich na Smochowicach, podczas spotkania z mieszkańcami w sprawie programu Kawka Bis.
Jak odróżnić zaburzenia odżywiania od epizodu depresyjnego? Czy smutek może łączyć się z otyłością? Odpowiedzi na te pytania można będzie znaleźć podczas bezpłatnych warsztatów online dla rodziców "W trosce o nasze dzieci" pt. Oblicza depresji
W poniedziałek (7 marca) w samo południe na miejskim portalu ruszyła zakładka poświęcona wolontariatowi na rzecz osób z Ukrainy. To miejsce w sieci, w którym wolontariusze i organizacje społeczne spotykają się, by wspólnymi siłami wspierać przyjaciół zza wschodniej granicy.
Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UAM organizuje nieodpłatne warsztaty dla osób, które zamierzają uczyć polskiego migrantów z Ukrainy, a nie mają doświadczenia w tego typu działaniach. Zajęcia odbywać się będą na platformie Teams. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Rekrutacja do poznańskich przedszkoli rozpocznie się w połowie miesiąca. Jednak wcześniej, bo 7-11 marca, rodzice maluchów uczęszczających już do danej placówki muszą złożyć wniosek potwierdzający chęć kontynuacji opieki. W tym samym czasie trwać będą zapisy na dyżury wakacyjne.
Trwają prace na ulicach Jackowskiego i Gorczyczewskiego. Znikają stare i zniszczone nawierzchnie. W ich miejsce będą nowe chodniki i jezdnie.
Dzieci obywateli Ukrainy, którzy przybyli do stolicy Wielkopolski w wyniku wojny, mogą liczyć na opiekę w poznańskich szkołach i przedszkolach.
Samochód pełen darów wyjechał już z Poznania. Transport z pomocą humanitarną pojedzie do Charkowa, miasta partnerskiego stolicy Wielkopolski, które bardzo poważnie ucierpiało na skutek rosyjskich ataków. Tir wypełniony jest rzeczami, o które prosił mer ukraińskiego miasta.
Sprawy dotyczące podatków i opłat od 14 marca będzie można załatwić w nowej sali obsługi przy ul. Za Bramką 1. Tak jak dotychczas klienci wydziału przyjmowani są również przy ul. Gronowej 22A.
Od soboty (5 marca) Miejski Punkt Pomocy - Poznań dla Ukrainy, przy ul. Bukowskiej 27/29 rozpoczyna również wydawanie darów. Zmieniają się także jego godziny otwarcia.
W niedzielę (6 marca) o godzinie 17:30 na Stadionie Miejskim rozpocznie się mecz Lech Poznań - Raków Częstochowa. Aby ułatwić kibicom dotarcie na stadion i powrót do domów oraz w celu utrzymania standardu podróżowania dla pozostałych pasażerów Zarząd Transportu Miejskiego wzmocni komunikację zbiorową na liniach obsługujących rejon ulicy Bułgarskiej. Zmieni się też organizacja ruchu w okolicach stadionu.