Wydawanie numeru PESEL jest połączone z uruchomieniem profilu zaufanego, czyli narzędzia, które umożliwi zdalne korzystanie z usług oferowanych przez administrację rządową i samorządową oraz mobilnego dokumentu potwierdzającego status uchodźców, którym będą mogli posługiwać się np. w relacjach z urzędami czy placówkami ochrony zdrowia.
Ważne - nie wszyscy, którzy chcą uzyskać numer PESEL muszą udać się do urzędu od razu po przyjeździe do Poznania. Można zaplanować to na kolejne dni.
PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY PORADNIK DLA OBYWATELI UKRAINY (ZOSTAŁ PRZETŁUMACZONY ON TAKŻE NA JĘZYK UKRAIŃSKI):
Jeśli wiesz, że Poznań będzie miastem, w którym pozostaniesz na dłuższy czas, to wyrób PESEL właśnie tutaj. Jeżeli natomiast jesteś tu tylko przez kilka dni i chcesz jechać dalej, PESEL wyrobisz w swoim docelowym mieście.
Postępuj zgodnie z poniższymi krokami (zrób wszystko według wskazanej kolejności). Jeśli nie mówisz po polsku, nie przejmuj się tym, mamy wspaniałych wolontariuszy, którzy we wszystkim pomogą.
1. Umów wizytę w urzędzie przez internet na stronie www.poznan.pl (na górze strony na żółtym pasku jest przycisk "Umów wizytę w UMP"). Wejdź w tę zakładkę, następnie wybierz PESEL i postępuj zgodnie z pojawiającymi się informacjami. Będziesz musiał podać adres mailowy (może być ukraiński) oraz datę urodzenia, następnie wybierz dogodny dla Ciebie termin i godzinę. Na podany adres mailowy otrzymasz potwierdzenie rezerwacji wizyty wraz z jej numerem (to bardzo ważne, bo będzie potrzebne na dalszych etapach).
SYSTEM REZERWACJI JEST DOSTĘPNY TAKŻE W JĘZYKU UKRAIŃSKIM.
Ważne - dla każdej dorosłej osoby należy zrobić oddzielną rezerwację (na jednej rezerwacji dorosły może zrobić także PESEL dla dwójki dzieci, jeśli jest ich więcej, trzeba zrobić więcej rezerwacji). Prosimy nie rezerwować więcej wizyt niż faktycznie potrzebujesz, bo w ten sposób utrudniasz Twoim rodakom możliwość otrzymania numeru PESEL.
2. Przyjdź do urzędu w dniu umówionej wizyty odpowiednio wcześniej aby wypełnić formularze i wykonać fotografię. Formularze są w języku polskim i ukraińskim oraz polskim i rosyjskim. Oczywiście wniosek możesz wypełnić wcześniej i przyjść już z wypełnionym. Ważne żebyś nie wypełniał go cyrylicą. Jeśli będziesz miał kłopot z wypełnieniem wniosku, pomożemy Ci to zrobić wolontariusz.
3. Zabierz do urzędu:
a) Paszport, paszport wewnętrzny lub dowód osobisty, albo inny dokument ze zdjęciem, w przypadku dzieci może to być akt urodzenia. Dokumentów tych nie musisz tłumaczyć. Jeśli nie masz żadnego dokumentu, powiedz o tym urzędnikowi podczas obsługi - powiemy, co dalej,
b) numer rezerwacji, który dostałeś mailem.
4. Wejdź do budynku urzędu 10 minut przed umówioną wizytą, dalej postępuj według wskazówek pracowników i wolontariuszy.
5. Podczas obsługi przy okienku wprowadzimy Twoje dane do Centralnego systemu elektronicznego, pobierzemy odciski palców (dzieciom do 12 roku życia nie pobieramy odcisków), zeskanujemy zrobione wcześniej zdjęcie.
6. Otrzymasz: Numer PESEL oraz Podpis elektroniczny (Profil Zaufany) - dzięki któremu będziesz mógł elektronicznie składać wnioski w polskich urzędach (np. o pomoc finansową).