We wtorek na terenie "Camp Kościuszko" w stolicy Wielkopolski zainaugurowano działalność pierwszego stałego garnizonu wojsk amerykańskich w Polsce. To ósma tego typu jednostka w Europie.
Urzędnicy w magistracie zbierają stare gazety oraz ścinki, które potem przekazywane są do schroniska dla zwierząt. Dzięki temu można ponownie wykorzystać makulaturę, a tym samym zaoszczędzić pieniądze.
Wolontariusze poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej przeszli przez Poznań w barwnym korowodzie. Przechodniom rozdawali przygotowane wcześniej papierowe motyle i przekonywali, że pomaganie innym daje radość.
Skąd bierze się deszcz, po co go łapać i jak go przechowywać? Na te i inne pytania odpowiedzą uczniom poznańskich szkół podstawowych Dropek i Dropcia - bohaterowie kampanii edukacyjnej "Co zrobić z tym deszczem?". Na dzieci czeka program zajęć poruszający temat małej retencji oraz konkurs plastyczny, w ramach którego szkoła może wygrać ogród deszczowy.
Ulica Święty Marcin, okolica Okrąglaka, Stary Rynek - centrum Poznania przechodzi wielką metamorfozę. Z dnia na dzień na budowach pojawiają się kolejne metry nowych rur i okablowania, a także szyn tramwajowych, nawierzchni chodników, jezdni i przystanków. Realizacja Programu Centrum i rewaloryzacja płyty Starego Rynku to zadania angażujące średnio ponad 270 pracowników budowy dziennie.
Tej wiosny poznańscy ogrodnicy posadzą setki nowych drzew w miejskich parkach oraz przy drogach. Ponadto przybędą także krzewy oraz byliny. Pierwsze nasadzenia już ruszyły.
Kompleksowa pomoc psychoterapeutyczna, psychologiczna oraz psychiatryczna czeka na poznanianki i poznaniaków z doświadczeniem traumy w Wielkopolskim Centrum Zdrowia Psychicznego "Katharsis". Aby zapisać się na bezpłatną wizytę, nie trzeba mieć skierowania.
Prace w ramach Programu Centrum są coraz bardziej zaawansowane. Na nowe torowisko na fragmencie ul. Św. Marcin oraz ul. Towarowej wjechał po raz pierwszy pojazd szynowy z taboru poznańskiego MPK. Postępują także roboty drogowe i brukarskie.
Aż dziesięć wejść za złotówkę na miejskie pływalnie, lodowiska oraz korty tenisowe - to wyjątkowa oferta od Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji dla wszystkich użytkowników programu OK Poznań. Wystarczy płacić podatki w Poznaniu, by do niego przystąpić i korzystać z dziesiątek zniżek.
Druga połowa marca upłynie w Bibliotece Raczyńskich na wielu atrakcjach. Wśród nich znajdują się oprowadzania, spotkania z ciekawymi osobami czy wydarzenia dla seniorów. Dla maturzystów trwa cykl "Powtórka przed..." - wykłady przygotowujące do egzaminu dojrzałości.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych wystawił na aukcje 7 miejskich nieruchomości przeznaczonych na działalność gospodarczą. Lokale znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach i mają różnorodny metraż. Licytacje rozpoczną się 28 marca o godz. 12:00.
Podczas trwających targów wina poznanianki i poznaniacy będą mogli skosztować tego trunku z najlepszych winnic w Polsce. Ponadto na weekend zaplanowano wiele koncertów, a na stadionie na Golęcinie będzie można obejrzeć mecze ampfutbolistów, w tym Marcina Oleksego - zdobywcę nagrody FIFA.
Przeciwnikiem Lecha Poznań w ćwierćfinale Ligi Konferencji Europy będzie ACF Fiorentina. Pierwszy mecz rozegrany zostanie 13 kwietnia w stolicy Wielkopolski. Rewanż odbędzie się tydzień później we Florencji.
To już kolejna edycja konkursu, w którym co roku przyznawane są wyróżnienia za wybitne osiągnięcia naukowe. Do końca marca można zgłaszać kandydatki i kandydatów do Nagrody Naukowej Miasta Poznania oraz Stypendium dla młodych badaczy poznańskiego środowiska naukowego.
Poprawa bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg - to główne założenia zmian w organizacji ruchu na ul. Słonecznej oraz na pobliskiej ul. Promienistej.
Już w tym roku będzie można przejechać pod torami kolejowymi w ciągu ul. Grunwaldzkiej. Przebudowa układu komunikacyjnego na granicy Poznania i Plewisk postępuje, widać coraz więcej elementów nowego węzła przesiadkowego. Dlatego od piątku, 17 marca, konieczne będzie zawężenie na ul. Twardogórskiej, a także przesunięcie toru jazdy na ul. Grunwaldzkiej.
Zarząd Lokalnych Zasobów Lokalowych administruje w dużej mierze budynkami z wieloletnią historią, które wymagają napraw. Spółka co roku wykonuje coraz więcej prac tego typu i poprawia szybkość ich realizacji. Tylko w 2022 r. zlikwidowano blisko 3000 usterek.
Wiosna to czas, gdy płazy wędrują z miejsc zimowania do rozrodu. Podczas przemieszczania się narażone są na wiele niebezpieczeństw, jak np. przejechanie przez samochód. Dlatego też w miejscach największych migracji tych zwierząt należy zachować szczególną czujność.
Po tym, jak w pierwszym meczu 1/8 Ligi Konferencji Europy Lech Poznań pokonał Djurgårdens IF 2:0, Kolejorz wybierze się do Szwecji, aby utrzymać zaliczkę i awansować do ćwierćfinału rozgrywek.
W Centrum Kultury Zamek otwarto wystawę "Nie to niebo". Przedstawia odległy świat kosmosu takim, jaki jest naprawdę. Uczestnicy programu OK Poznań mogą zobaczyć ekspozycję za darmo. Ponadto w ramach wydarzeń towarzyszących już w tę sobotę, 18 marca będzie można spotkać się z Arturem B. Chmielewskim, konstruktorem sond kosmicznych, który na co dzień pracuje w NASA.
Pasjonaci winiarstwa już to wiedzą: polskie wina to doskonałe trunki, które z roku na rok zyskują uznanie sommelierów i konsumentów. Ci, którzy jeszcze ich nie próbowali, będą mogli nadrobić zaległości podczas Targów Wina. Wydarzenie już się rozpoczęło i potrwa do soboty na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Trwa nabór do Nagrody Artystycznej Miasta Poznania i stypendium dla młodych twórców poznańskiego środowiska artystycznego. Kandydatury oraz wnioski można składać do 31 marca 2023 r.
"Jak łatwo rozliczyć podatek?" - to tytuł bezpłatnego szkolenia otwartego dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, które odbędzie się już w czwartek, 16 marca. Podczas spotkania specjaliści odpowiedzą na najczęstsze i pytania i pomogą rozliczyć PIT.
Poznańska Fundacja Panda Team im. Michałka Tarachowicza prowadzi akcję "Pokaż #sercenadłoni". Jej finał zaplanowano na czwartek, 16 marca. Wystarczy drobny gest, by wesprzeć rodziny w żałobie i zwrócić uwagę na dramat, z jakim się mierzą.
Stary Rynek będzie miejscem z równą, kamienną nawierzchnią. Turyści i mieszkańcy odpoczną na czterech wyspach zieleni z drzewami i siedziskami. Zmieniają się fragmenty ulic dochodzących do płyty. W dalszym ciągu na rynku pracują również archeolodzy.
Nasadzenie niemal 900 nowych roślin, budowa chodnika z nawierzchni mineralnej, poprawa retencji wód opadowych - rozpoczął się drugi etap rewaloryzacji skweru przy ul Kolejowej.
Do 31 marca można składać wnioski o zapewnienie dziecku transportu do szkoły. Dotyczy to uczniów - mieszkańców Poznania - posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
Kompleks secesyjnych kamienic na Jeżycach pięknieje z roku na rok. Remontowane są ich dachy i elewacje, modernizowane i konserwowane witraże oraz cenne detale architektoniczne. Tylko w ostatnich ośmiu latach Miasto przeznaczyło na ich renowację niemal 3 mln zł.
256 rowerów miejskich 3G trafiło na licytację, w której każdy może wziąć udział. Cena wywoławcza zaczyna się od 61,50 zł. To już ostatnia partia miejskich bicykli, z których zdecydowana większość trafiła m.in. do jednostek miejskich, szkół i placówek oświatowych.
Memoriał Czesława Cybulskiego - pod taką nazwą będzie rozgrywany mityng lekkoatletyczny z udziałem gwiazd królowej sportu na Golęcinie. Najbliższa edycja już 18 czerwca. W tym roku poznańskie zawody będą miały większą rangę dzięki uczestnictwu w cyklu World Athletics™ Continental Tour Silver.