Liczba wyników na stronie
30

Poznań przeznaczy blisko 4 mln zł na wsparcie miejskiego szpitala im. J. Strusia. Pieniądze pomogą sfinansować supernowoczesny sprzęt - robota chirurgicznego da Vinci oraz rezonans magnetyczny. Taką decyzję podjęli radni podczas wtorkowej sesji.

Choć bilety na "Piękną i Bestię" w Teatrze Muzycznym wyprzedały się w mgnieniu oka, uczestnicy programu OK Poznań dostaną dodatkową szansę, by w najbliższych tygodniach zobaczyć to niezwykłe przedstawienie. Specjalna pula stu dodatkowych biletów jest dostępna już od wtorku, 7 marca.

Na czwartkowym meczu 1/8 Ligi Konferencji Europy między Lechem Poznań a Djurgårdens IF spodziewanych jest około 40 tysięcy widzów. W związku z dużym zainteresowaniem najlepiej wybrać się na niego korzystając z komunikacji miejskiej, która będzie wzmocniona zarówno przed spotkaniem, jak i po nim. Osoby dojeżdżające na stadion samochodem, muszą zwrócić uwagę na zmianę organizacji ruchu w jego okolicach ].

Szkoła Podstawowa Specjalna nr 112 w Poznaniu wygrała 50 tys. zł. w konkursie Fundacji Odzyskaj Środowisko na polską stolicę recyklingu - placówka zebrała najwięcej elektroodpadów w kraju. Ponadto za wszystkie zgromadzone w ubiegłym roku odpady elektryczne i elektroniczne Poznań otrzyma 912 sadzonek drzew. 

Jaką formę opodatkowania wybrać? Kto może być zwolniony z płacenia podatku i jak skorzystać z ulgi dla dużych rodzin? To pytania, na które odpowiedzą specjaliści podczas bezpłatnych szkoleń z cyklu "Jak łatwo rozliczyć podatek". Już we wtorek odbędzie się spotkanie online dla rodziców i opiekunów dzieci, a w czwartek - dla osób z niepełnosprawnościami.  

148 lat temu, 3 marca 1875 r. na świat przyszedł Cyryl Ratajski, były prezydent Poznania. W rocznicę urodzin wybitnego Wielkopolanina kwiaty na jego grobie złożyli: Grzegorz Ganowicz - przewodniczący rady miasta i Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania.

Samorządy stowarzyszone w Metropolii Poznań przegłosowały rozwiązanie dla wyzwania zwiększonego naboru do szkół średnich w roku szkolnym 2023/2024. W szkołach Poznania i powiatu poznańskiego powstaną dodatkowe klasy, żeby zaspokoić zapotrzebowanie blisko dwukrotnie wyższej liczby uczniów kończących w tym roku naukę na poziomie podstawowym. Będzie na nich czekać 12 tys. miejsc w Poznaniu i 2 tys. - w powiecie poznańskim. Dodatkowe koszty częściowo poniosą gminy Metropolii.

W 2022 roku w Poznaniu zasadzono łącznie co najmniej 40 tys. drzew i 4 tys. krzewów, z czego poznański Zarząd Zieleni Miejskiej zasadził ponad 15 tysięcy roślin. Wzbogaciły one przestrzeń miasta.

Pierwszy weekend marca będzie stał pod znakiem festiwali organizowanych na MTP. Coś dla siebie znajdą tam entuzjaści kuchni azjatyckiej, kawosze, fani czekolady, a także piwa i wina. W piątek domowe spotkanie rozegra Lech, a w niedzielę odbędzie się 30. Kaziuk Wileński.

W piątek, 3 marca, o godzinie 20:30 na Stadionie Miejskim rozpocznie się mecz Lech Poznań - Lechia Gdańsk. Aby ułatwić kibicom dotarcie na miejsce i powrót do domów oraz by utrzymać standard  podróżowania dla pozostałych pasażerów, Zarząd Transportu Miejskiego wzmocni komunikację zbiorową na liniach obsługujących rejon ulicy Bułgarskiej. Czasowo zmieni się też organizacja ruchu w okolicach stadionu.

W środę, 1 marca, odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Prognozuje się utrzymanie przekroczenia. W związku z tym osoby, które posiadają w domach bardziej ekologiczne źródła ciepła, nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych i kotłach węglowych, nie spełniających wymogów Ekoprojektu. Zakaz obowiązuje w czwartek, 2 marca. Zaleca się ograniczenie przebywania na zewnątrz.

Minął ponad rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Między 7 a 9 marca w Bibliotece Raczyńskich podsumowane zostaną zmiany, jakie zaszły w poznańskiej i polskiej kulturze. W programie panele dyskusyjne, warsztaty, koncerty czy spotkania.

16 marca w Poznaniu odbędą się Targi Edukacji Zagranicznej. Wydarzenie kierowane jest do uczniów, studentów, rodziców, nauczycieli oraz wszystkich osób zainteresowanych nauką w innych krajach. Będzie to możliwość spotkania z przedstawicielami czołowych międzynarodowych uniwersytetów, szkół średnich i organizatorów kursów językowych z wielu państw Europy.

Mieszkańcy Poznania i całej Wielkopolski mogą skorzystać z bezpłatnego badania przesiewowego - USG aorty brzusznej. To propozycja dla mężczyzn, którzy mają 50-69 lat. Wczesna diagnoza może uchronić przed tętniakiem i uratować życie. 

Można już korzystać z odnowionych przystanków autobusowych "Literacka". W ramach przebudowy wykonano tam wiele prac związanych z elementami infrastruktury drogowej. Nowe przystanki zostały wyposażone w wiaty i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Jeszcze tylko kilka dni trwa nabór na kolejną edycję Programu Staży Studenckich. Do 5 marca można wysyłać zgłoszenia. Na chętnych czekają 92 miejsca. Staże potrwają cztery miesiące. 

Podczas kolejnych szkoleń organizowanych przez Poznań Biznes Partner będzie okazja do zapoznania się z aktualnościami podatkowymi i składkowymi oraz otrzymania pomocy w rozliczeniach. Osoby zakładające własny biznes mogą skorzystać ze spotkań poświęconych różnym aspektom nowej działalności. To tylko nieliczne przykłady z oferty przygotowanej na marzec. Obowiązują zapisy. 

Dobiegła końca XIV edycja akcji bezpłatnych badań kamerą termowizyjną "Trzymaj ciepło". Przebadano 380 domów jednorodzinnych z terenu całego Poznania oraz 10 kamienic z centrum, Jeżyc i Łazarza. 

W środę, 1 marca, możliwe jest wystąpienie przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10. W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Najbardziej narażone na zanieczyszczenia powietrza są dzieci, osoby starsze oraz przewlekle chore. Ostrzeżenie obowiązuje 1 marca 2023 r. do godz. 24.00.

W 2022 r. na realizację programu "Aktywny samorząd" PFRON przeznaczył prawie 200 milionów złotych. W tym roku budżet jest jeszcze wyższy, bo wynosi ponad 219 milionów złotych. Z tych pieniędzy mogą także skorzystać mieszkanki i mieszkańcy Poznania z niepełnosprawnością. Od 1 marca przyjmowane są wnioski o dofinansowanie. 

Już pod koniec czerwca rozpocznie się 16. odsłona kwalifikującego do Oscara Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Jak co roku w programie znajdą się m.in. dzieła krótko- i długometrażowe, a także sekcja "Retrospektywy". Po raz pierwszy na festiwalu pojawi się również blok poświęcony anime. Nową dyrektorką artystyczną wydarzenia została Adriana Prodeus.

W tym tygodniu na przebudowywanej ul. Św. Marcin w dwóch kluczowych miejscach łączone są szyny tramwajowe: przy rondzie Kaponiera oraz na skrzyżowaniu z ul. Towarową. Tym samym prace związane z torowiskiem na odcinku pomiędzy ul. Towarową a mostem Uniwersyteckim są na ukończeniu - w przyszłym tygodniu planowane jest połączenie także szyn na lewoskręcie.

Liczba wyników na stronie
30