Pierwszy dzień wiosny to także światowy dzień poezji, z tej okazji odbędzie się wyjątkowe spotkanie z wierszami najwybitniejszych polskich poetów. W ramach "Wtorku dla seniora" zaprezentuje je animator kultury i recytator Jan Janusz Tycner, towarzyszyć mu będzie Maksymilian Śliwiński (gitara). Wydarzenie odbędzie się 21 marca o godz. 16.00 w Filii Sztuki przy pl. Wolności.
W Galerii Atanazego cały czas trwa wystawa "Dramat irlandzki w Polsce", na której można zobaczyć m.in. plakaty z teatrów z całej Polski, a także szkice kostiumów, scenografii i egzemplarze sztuk, które wykorzystywane były do pracy w poznańskich teatrach na początku XX wieku.
Współorganizatorzy wystawy, Fundacja Kultury Irlandzkiej, zapraszają dzieci na warsztaty. 25 marca o 12.00 będzie można stworzyć sztukę teatralną. Szczegóły i zapisy: fundacja@fki.home.pl.
Wielbiciele Irlandii, pięknych wzorów i sztuk manualnych znajdą coś dla siebie na warsztatach malowania celtyckich plecionek inspirowanych "Book of Kells". Koszt warsztatów kaligraficznych, które odbędą się 28 marca o godz. 16.30, to 25 zł, zapisy mailowe: Filia39@bracz.edu.pl.
Od lat druga połowa marca to czas, gdy w bibliotece czytane są wielkie dzieła literatury starożytnej. W tym roku lekturą Dni kultury antycznej w ramach światowego Festiwalu "Eneidy", który odbędzie się w Poznaniu w dniach 23-24 marca, będzie utwór Wergiliusza.
W ramach wydarzenia odbędzie się konferencja naukowa, koncert z fragmentami barokowych oper inspirowanych mitologią, a na finał czytanie "Eneidy" przez wykładowców Instytutu Filologii Klasycznej UAM oraz aktorów Studenckiego Teatru Klasyków "Sfinga". Czytanie, które odbędzie się 24 marca o 17.00 w Filii Sztuki, poprzedzone będzie wykładem prof. Radosława Piętki o filmowych wersjach "Eneidy".
Ponadto w najbliższą sobotę, 18 marca, odbędzie się zwiedzanie biblioteki - zbiórka o godz. 11.00 przy szatni w historycznym gmachu przy pl. Wolności. Są jeszcze ostatnie wolne miejsca. Godzinę później, o 12.00 będzie okazja przyjrzeć się też innym wnętrzom. Kamienice, wille, budynki użyteczności publicznej, mijane każdego dnia... O tym, co się w nich kryje, opowie Maciej Sobczyk na kolejnym spotkaniu z cyklu Sztuk-mistrze.
Szczegóły wydarzeń w Bibliotece: http://www.bracz.edu.pl/events/
PD