Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Miasto prowadziło ją wspólnie z Powiatem Poznańskim. Dla absolwentów podstawówek przygotowano 14 252 miejsca - w tym aż 12 207 w Poznaniu.
W ten weekend mieszkańcy i mieszkanki stolicy Wielkopolski nie będą mogli narzekać na nudę. Czeka na nich kolejna odsłona Łazarskiego Lata lub Noc w Palmiarni, w której oprócz roślin zapewnione będą muzyczne atrakcje. Na kolejnym koncercie #NaFalach zaśpiewa Dawid Kwiatkowski. Nie zabraknie też imprez dla kinomanów, takich jak pokaz oscarowego filmu w ramach Kina #NaWolnym. Z kolei miłośników literatury czeka dwudniowe spotkanie z książką na Sołaczu.
Dzięki odbrukowaniu około 400 metrów kwadratowych na łazarskich ulicach pojawi się więcej zieleni. Poprawi się komfort mieszkania i estetyka okolicy.
W wtorek, 18 lipca, zmieni się organizacja ruchu w związku z przebudową ul. Heleny Modrzejewskiej. To kolejnym etap prac, podczas których pojawi się tam nowa nawierzchnia ulicy i chodnik.
Wzdłuż kamienic na Starym Rynku gotowa jest większość chodników, na których wystawiane są stoliki restauracyjne, poruszają się tam już też piesi. Jeszcze w tym roku Stary Rynek zyska nową nawierzchnię, którą wcześniej przetestowano pod kątem łatwości usuwania zabrudzeń.
Ponad 300 tys. obsłużonych pasażerów w czerwcu i blisko 1,2 mln w pierwszych sześciu miesiącach tego roku - takimi wynikami może pochwalić się Port Lotniczy Poznań-Ławica.
Za kilka tygodni, jeszcze w wakacje, otwarta zostanie nowa kładka pieszo-rowerowa nad Wartą. Połączy ona Owińska z Poznaniem na wysokości Radojewa i zapewni mieszkańcom oraz turystom nowe możliwości komunikacyjne.
Bezpłatne szczepienia, dofinansowanie do in vitro, białe soboty, wsparcie w zachowaniu płodności chorych onkologicznie, Punkt Profilaktyki Intymnej i wielomilionowa pomoc dla poznańskich szpitali - to tylko część działań Miasta, których celem jest jedno: lepsze zdrowie wszystkich poznanianek i poznaniaków.
Przez cały czerwiec trwała rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. To była rekordowa edycja - startowały 62 miasta i 90 gmin, udział wzięło ponad 70 tys. uczestników w całej Polsce. Podczas prawie 700 tys. treningów przejechali oni w sumie 12 milionów kilometrów.
W najbliższy weekend, 15-16 lipca, wprowadzona będzie nowa organizacja ruchu w rejonie remontowanego odcinka ul. Warszawskiej. Zmiany związane są z postępem prac remontowych nawierzchni prowadzącej w kierunku centrum (północnej) jezdni ul. Warszawskiej, od ul. Św. Michała do ul. Krańcowej.
Koncerty, zajęcia dla najmłodszych, warsztaty, piknik oraz spacery, a wszystko realizowane w silnym powiązaniu z poznańskimi rzekami. Brama Poznania zaprasza w lipcowe weekendy do aktywnego spędzenia wolnego czasu. Udział bezpłatny.
Odnowione sale lekcyjne, zmodernizowane place zabaw, wyremontowane łazienki - taki widok czekać będzie na uczniów ponad 40 poznańskich szkół po zakończeniu wakacyjnej przerwy. W tym roku kwota przeznaczona na inwestycje, modernizacje i remonty szkół i placówek oświatowych jest to ponad 135 mln zł. Większość prac planowana jest do końca wakacji.
Wydział Klimatu i Środowiska zaprasza na cykl warsztatów poświęconych przyrodzie. Podczas zajęć będzie można zdobyć cenną wiedzę o środowisku naturalnym, a także nabyć praktycznych umiejętności. Spotkania skierowane są do grup zorganizowanych, udział w nich jest bezpłatny, obowiązują zapisy.
Stolica Wielkopolski powiększa miejski system zieleni o nowe rozwiązanie. Wzdłuż najważniejszych tras pieszych i rowerowych powstaną łączniki. Dzięki nim poruszanie się między osiedlami a miejskimi parkami czy lasami będzie odbywać się w większości w otoczeniu przyrody.
14 i 15 września w Poznaniu odbędzie się już po raz trzeci konferencja dotycząca rynku zamówień publicznych. To największe wydarzenie poświęcone tej tematyce w Polsce - bilety są już dostępne.
Wzdłuż kamienic na Starym Rynku gotowa jest większość chodników, na których wystawiane są stoliki restauracyjne. W dniach 14-15 lipca wprowadzane będą zmiany dla pieszych, którzy również zostaną pokierowani na chodniki, a wykonawca przystąpi do prac związanych z nawierzchnią starorynkowej płyty. W zależności od postępu robót, zmieni się także organizacja ruchu na skrzyżowaniach najbliższych ulic.
Duża różnorodność w środowisku przyrodniczym jest istotna dla jego rozwoju. Jednak nie wszystkie zwierzęta bądź rośliny przynoszą mu korzyści. Obce gatunki inwazyjne mogą spowodować więcej szkód, przyczyniając się do niszczenia naturalnych środowisk. Dlatego też konieczna jest ich eliminacja.
Zapowiedź rezygnacji Michała Merczyńskiego ze stanowiska dyrektora artystycznego Festiwalu Malta kończy ważny etap historii poznańskiej kultury.
Ruszyła rejestracja do POSUM przy współpracy pracowników miejskiej infolinii - Biuro Poznań Kontakt. Na razie - pilotażowo - tylko do Poradni Chirurgii Dziecięcej, ale placówka nie wyklucza, że być może takie rozwiązanie zostanie rozszerzone również na inne poradnie.
Piosenkarz, autor tekstów i kompozytor wystąpi już 14 lipca o godzinie 20:00 nad Jeziorem Strzeszyńskim. Będzie to pierwszy w tym roku koncert w tej lokalizacji. W repertuarze artysty spodziewać się można takich hitów jak: "Proste", "Bez Ciebie" czy najnowsze "Cafe de Paris". Wszystkie koncerty z cyklu #NaFalach są bezpłatne.
Zakończył się remont chodnika na ulicy Jarochowskiego. Piesi mogą wygodnie i bezpiecznie dojść do posesji oraz okolicznych sklepów i licznych zakładów usługowych. Zadbano o zieleń przyuliczną.
Znakomite spektakle, Gala Musicalowa, koncerty, konferencje, pokazy filmowe, premiery książek i spotkania z artystami - to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników festiwalu Czas na Teatr. Teatr Muzyczny w Poznaniu ogłosił już jego harmonogram i uruchomił sprzedaż limitowanych karnetów. Od 28 września do 9 października Poznań stanie się stolicą teatrów i musicalu.
Odnowa kościoła św. Antoniego Padewskiego i klasztoru franciszkanów została nagrodzona w ogólnopolskim konkursie "Zabytek Zadbany". Prace konserwatorskie przy tym cennym barokowym kompleksie były prowadzone m.in. przy wsparciu Miasta.
Wyjątkowy poznański wolontariat powraca - seniorzy znów pomogą w opiekowaniu się noworodkami. Odpowiednio przeszkoleni będą spędzać czas z maluchami i tulić je - za zgodą rodziców i personelu medycznego szpitala im. F. Raszei.
Spotkania ze zwierzętami w zoo, darmowe wejścia na obiekty POSiR, projekcje filmowe, warsztaty, spektakle - to tylko nieliczne z ofert, jakie na wakacje przygotowały poznańskie instytucje. Nie zabraknie atrakcji zarówno dla młodszych, jak i starszych.
Trwa przebudowa torowiska tramwajowego i sieci trakcyjnej na trasie kórnickiej na odcinku od ul. Jana Pawła II do os. Lecha. Równolegle budowane są drogi rowerowe i chodniki wzdłuż torów, a także część tzw. ringu Łacina, stąd też konieczne jest wyłączenie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Pleszewskiej i Warczygłowy. Nastąpi to 14 lipca.
Poznańska uchwała krajobrazowa została przegłosowana przez miejskich radnych. Czy oznacza to koniec chaosu reklamowego w stolicy Wielkopolski? Teraz zależy to od Wojewody Wielkopolskiego, który w lutym już raz unieważnił dokument, co opóźniło porządkowanie przestrzeni publicznych.
Rada miasta przyjęła uchwałę w sprawie nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Poznania. Dokument m.in. rozszerza ochronę miejskiej przyrody oraz wprowadza "łączniki zieleni", które obejmą ważniejsze trasy piesze i rowerowe. Studium zakłada również wzmocnienie procesu rewitalizacji i rozwój nowych osiedli mieszkaniowych.
Prace związane z przebudową torowiska na ulicy Głogowskiej wkraczają w kolejny etap. Wiąże się to ze zmianą organizacji ruchu w tym rejonie. Od 12 lipca niemożliwy będzie przejazd ulicą Głogowską od Ściegiennego w stronę Hetmańskiej.
Na terenie sportowym przy ul. Droga Dębińska 12 powstaną dwa piłkarskie boiska treningowe z niezbędną infrastrukturą. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawcy szczegółowej dokumentacji projektowej oraz robót budowlanych.