Na przełomie września i października w Poznaniu odbędzie się prawdziwe święto teatrów, którego ideą przewodnią jest polsko-ukraińsko-niemiecki most kulturalny. Przez 12 festiwalowych dni można będzie zobaczyć spektakle nie tylko z Polski, ale także twórców zza naszej wschodniej i zachodniej granicy.
W klubie Blue Note 28 września o 20:00 zaplanowany jest koncert otwierający festiwal. Z kolei 1 października o godz. 19:00 w tym samym miejscu odbędzie się koncert "Waits 2022". Charakterystyczne kompozycje Toma Waitsa wraz z polskimi tekstami w tłumaczeniu Romana Kołakowskiego to punkt wyjścia do muzycznej podróży, w którą zabierze widzów Konrad Imiela wraz z towarzyszącym mu na kontrabasie Adamem Skrzypkiem.
Jednym z najważniejszych wydarzeń tej edycji będzie Gala Musicalowa, podczas której artyści z całej Polski wykonają piosenki z najbardziej znanych spektakli ostatnich lat. W trakcie koncertu zostaną też wręczone nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Musicalowego organizowanego przez Centrum Badań nad Teatrem Muzycznym. Odbędzie się ona w poniedziałek, 2 października.
Największą niespodzianką jest wiadomość, że do Poznania przyjedzie obsypany nagrodami i znakomitymi recenzjami "1989". Jest to efekt koprodukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. "1989" ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy. Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożywają na scenie oglądane oczami trzech fascynujących par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami.
Kolejny tytuł, który zobaczyć będzie można podczas festiwalu już 5 października o 17:30, to "5:00. UA". To spektakl Teatru Śląskiego w Katowicach, Teatru Miejskiego w Gliwicach i Teatru Małego w Tychach, który opowiada o przeżyciami i doświadczeniami z pierwszych dni inwazji Rosji i z ich ucieczki z dziećmi do Polski. Tego samego dnia o godz. 20:00 w Auli Artis, widzowie zobaczą musical "Wyspa". To baśniowa historia Eilidh, która wiodąc spokojne życie, pewnego dnia znajduje na plaży wieloryba.
29 września o godz. 19:30 zobaczyć można będzie spektakl inspirowany postacią Krzysztofa Krawczyka pt.: "Chciałem być" Teatru Powszechnego w Łodzi. To komedia w reżyserii Michała Siegoczyńskiego, która jest subiektywnym spojrzeniem reżysera na fenomen piosenkarza jako artysty i człowieka.
Teatr Muzyczny w Gdyni zaprasza na spektakl w reżyserii Marka Sadowskiego "Sztafeta pokoleń. Komedia muzyczna na dwóch aktorów oraz wyjątkowo trzeźwego pianistę". Stojący u schyłku zawodowej kariery Wiktor (w tej roli Andrzej Śledź), aktor z 40-letnim stażem, przygotowuje się do pożegnalnego sezonu, kiedy spada na niego szokująca wiadomość. Dowiaduje się, że ostatni rok pobytu w teatrze spędzi, dzieląc garderobę ze świeżo upieczonym absolwentem szkoły teatralnej.
W Teatrze Tańca, 6 października o godz. 19:30 odbędzie się spektakl "Marlene und die Dietrich" - to muzyczna biografia niezwykłej kobiety, Marleny Dietrich, w którą wciela się Gudrun Schade. Jest to opowieść o bogini filmu, ikonie stylu, ale także żonie i matce, niezwykle biegłej w żonglowaniu licznymi romansami oraz bohaterce, która cieszyła się uznaniem w USA, podczas gdy w jej rodzinnych Niemczech została uznana za zdrajczynię.
W ramach wydarzeń festiwalowych 30 września o godz. 19:00 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu zobaczyć można będzie premierową "Deszczową piosenkę" w reżyserii Tadeusza Kabicza. Ten musical wszech czasów jest satyrą na Hollywood lat 20. XX wieku i rodzącego się w tamtych czasach show biznesu. Z kolei 4 października o 19:30 teatr zaprasza na koncert "W tonacji życia... Piosenki Johna Bucchino".
W trakcie festiwalu, podobnie jak podczas pierwszej jego edycji, po spektaklach zaplanowano spotkania z artystami i realizatorami. Na uczestników czekają też dwie premiery książkowe, spotkania autorskie, filmowe pokazy musicali w Kinie Pałacowym ("Deszczowa piosenka" i "Evita") oraz konferencja naukowo-biznesowa.
Do sprzedaży trafiły karnety obejmujące 12 wydarzeń festiwalowych, a osobom, które je zakupią, przysługiwać będą także ceny ulgowe na wydarzenia towarzyszące. Koszt jednego pakietu to 699 zł. Bilety na pojedyncze wydarzenia dostępne będą wkrótce. Szczegóły dotyczące karnetów oraz harmonogram wydarzenia znaleźć można na stronie teatru www.teatr-muzyczny.pl.
Czas na Teatr objęty jest patronatem Prezydenta Miasta Poznania.
EW