DagaDana, Mela Koteluk oraz Kwadrofonik otworzą cykl koncertów #NaFalach już w piątek, 30 czerwca. Na pierwszy muzyczny weekend Miasto Poznań zaprosi melomanów nad Jezioro Maltańskie. Wszystkie koncerty #NaFalach są bezpłatne.
Fundacja Orszak Trzech Króli, mjr Zenon Wechmann oraz Stowarzyszenie Hospicjum Palium - to tegoroczni laureaci nagrody STUKOT '56. Honorowe statuetki wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się w targowej Iglicy w przeddzień obchodów Poznańskiego Czerwca 1956.
Wypalanie łąk, pastwisk, ugorów i trzcinowisk prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Gleba pozostaje bez substancji odżywczych, do atmosfery emitowane są szkodliwe substancje chemiczne. Praktyka ta może doprowadzić do pożarów i ogromnych strat.
W 67. rocznicę Czerwca "56 już od świtu w stolicy Wielkopolski składano kwiaty w miejscach ważnych dla robotniczego zrywu sprzed lat. Kulminacją obchodów była uroczystość na placu Adama Mickiewicza, pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca, podczas której przypomniano wydarzenia z 1956 roku.
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wspiera firmy w drodze do sukcesu i oferuje unijne pożyczki na rozwój biznesu. Mogą z nich skorzystać przedsiębiorcy z wielu branż. Można już składać wnioski.
Ruszył nabór wniosków na dotacje do ogrodów wertykalnych i zielonych dachów. Wnioski można składać do 30 września w Wydziale Klimatu i Środowiska UMP. Liczy się kolejność zgłoszeń.
W stolicy Wielkopolski odbyła się prestiżowa uroczystość wręczenia Plakiet Przewodnika Michelin. Po raz pierwszy wśród wyróżnionych znajdą się też poznańskie lokale - w tym restauracja Muga, która zdobyła swoją pierwszą gwiazdkę.
Lotnisko Ławica oficjalnie poinformowało o nowym połączeniu lotniczym. Od 29 października przez następne pięć miesięcy będzie można dolecieć bezpośrednio do Lizbony.
Miasto po raz kolejny zaprasza mieszkańców i mieszkanki do wspólnego spędzenia letnich wieczorów przy dobrym filmie na świeżym powietrzu. Pierwszy seans kina #Na Wolnym odbędzie się już w ten czwartek, 29 czerwca. Na ekranie zobaczyć będzie można "IO". Cykl pokazów potrwa do połowy sierpnia, wejścia są bezpłatne.
Do 30 czerwca zgłaszać można kandydatów na ławników sądów powszechnych w stolicy Wielkopolski. Pretendenci muszą m.in. być obywatelami Polski, mieszkać lub pracować w Poznaniu oraz mieć od 30 do 70 lat. Kadencja trwać będzie od 2024 do 2027 roku.
1 lipca rozpocznie się kolejny cykl wydarzeń w dawnej zajezdni tramwajowej Madalina. W tym roku organizatorzy zabiorą poznaniaków w kosmiczną podróż. Atrakcje czekają na mieszkańców aż do 3 września.
Trwają prace budowlane na ponadtrzystumetrowym odcinku ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Lasu Dębińskiego. Budowa tej drogi poprawi komfort przemieszczania się na trasie Poznań - Luboń.
Po wybudowaniu wiaduktów kolejowych na granicy Poznania i Plewisk, wykonawca inwestycji koncentruje się m.in. na pracach drogowych. Trwa układanie nawierzchni, a 27 czerwca (wtorek) udostępnione po przebudowie zostanie skrzyżowanie ul. Piwoniowej i Grunwaldzkiej.
W środę, 28 czerwca, w związku z uroczystościami 67. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. planowane są zmiany w organizacji ruchu.
Rozpoczyna się kolejny etap prac nad strategicznym dokumentem dla Metropolii Poznań. Jest to długoterminowa wizja, zawierająca konkretne cele w zakresie poprawy transportu na jej obszarze. Chodzi o określenie kierunków rozwoju transportu publicznego i prywatnego, które pozwolą połączyć oczekiwania mieszkańców i obecne wyzwania stojące przed Poznaniem.
Najstarsza znana nauce Wielkopolanka żyła 10 tysięcy lat temu, miała ciemną skórę i niebieskie oczy. Co robiła i jakimi przedmiotami posługiwała się na co dzień? Można się tego dowiedzieć, odwiedzając najnowszą wystawę czasową Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Od najbliższej soboty, 1 lipca, oficjalnie przestaje obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego, wprowadzony przez rząd w związku z pandemią COVID-19. To oznacza, że zmienią się terminy na załatwienie urzędowych spraw dla właścicieli pojazdów.
Tylko do 30 czerwca trwa nabór wniosków do drugiego etapu programu mieszkaniowego - "POZnań - i zamieszkaj". Zainteresowani mogą ubiegać się o najem jednego z 353 komfortowych lokali, które powstaną na Strzeszynie.
Na Zagórzu - południowej części Ostrowa Tumskiego - rozpoczynają się badania archeologiczne wyprzedzające budowę dwóch przepraw pieszo-rowerowych nad Wartą i Kanałem Ulgi. Historycy mogą tam dotrzeć do podziemnych śladów po fortyfikacjach. Teren inwestycji będzie stopniowo przygotowywany do prac budowlanych, dzięki którym dwa mosty połączą Berdychowo, Ostrów Tumski i Chwaliszewo.
Prezydent Miasta zaprasza mieszkańców i mieszkanki stolicy Wielkopolski na wyjątkowy koncert. W Auli Uniwersyteckiej 30 czerwca będzie można wsłuchać się w utwory Moniuszki czy Mozarta.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Poznania ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące wystąpienia burz z gradem. Mogą się one pojawić dziś wieczorem i w nocy.
Park imienia francuskiego noblisty, autora "Dżumy" ma upamiętnić wsparcie, jakie pisarz okazał uczestnikom wydarzeń Czerwca "56. Znajduje się na Strzeszynie w rejonie ulic Wierzyńskiego, Kaczmarskiego i ronda Czapskiego.
Kolejna edycja Lata z Estradą odbędzie się od 29 czerwca do 2 września pod hasłem "Podróże po kulturze: kierunek południe". W planach są m.in. koncerty, spektakle, warsztaty czy gra miejska. Podczas 11 tygodni na 14 osiedlach odbędzie się 90 bezpłatnych plenerowych wydarzeń kulturalnych.
W niedzielę, 25 czerwca, pod tablicami Romka Strzałkowskiego, Petera Mansfelda oraz pod tablicą na budynku szpitala im. F. Raszei uczczono 67. rocznicę wydarzeń z Czerwca 1956 r. W imieniu wszystkich mieszkańców Poznania kwiaty złożył Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta oraz Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta.
W poniedziałek, 26 czerwca, rozpoczyna się remont nawierzchni północnej jezdni ul. Warszawskiej, prowadzącej w kierunku centrum. Roboty odbywać się będą na odcinku od ul. Św. Michała do ul. Krańcowej, a także skrzyżowania ulic Warszawskiej i Krańcowej.
Można już korzystać z wyremontowanej nawierzchni jezdni na ul. Roboczej. Do wykonania pozostały jedynie ostatnie, drobne prace wykończeniowe. Pozytywnie zakończył się też odbiór techniczny po zakończonym remoncie chodnika na ul. Krzyżowej.
Najmłodsi mieszkańcy Strzeszyna będą zdobywać wiedzę w murach nowej szkoły. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisała umowę z wyłonionym w postępowaniu przetargowym wykonawcą inwestycji - Mostostal Warszawa S.A. Placówka powstanie na działce w rejonie ulic Fieldorfa, Rostworowskiego i Karskiego. Będzie tam miejsce na 40 oddziałów szkolno-przedszkolnych oraz bazę sportową.
Rodzinny piknik, koncerty, przechadzki, pokaz filmu "IO", wystawy, występy artystyczne - to tylko część atrakcji przygotowanych z okazji Imienin Patronów Poznania: świętych Piotra i Pawła. Wszystko to czeka na poznanianki i poznaniaków na pl. Kolegiackim, Ostrowie Tumskim oraz Śródce na przełomie czerwca i lipca. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Już w najbliższą niedzielę, 25 czerwca, na rynku Wildeckim pojawią się rzemieślnicy i rękodzielnicy, którzy zaprezentują swoje niepowtarzalne prace. Będzie to pierwsza z trzech edycji projektu, który w te wakacje odbędzie się w Poznaniu.
W niedzielę, 25 czerwca w godz. od 9:30 do 12:00, odbędzie się IV Bieg Pamięci Lotto Poznański Czerwiec 1956 r. W związku z tym wprowadzone zostaną czasowe zmiany w organizacji ruchu w rejonie trasy biegu, która prowadzi odcinkami ul. 28 Czerwca 1956 r., Wspólnej i Rolnej.