Prawie 2 miliony złotych zostanie w tym roku przeznaczone na przebudowę infrastruktury przystanków autobusowych w Poznaniu. Przyczyni się to do poprawy wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa podróżujących.
Ulica Heleny Modrzejewskiej na Ławicy będzie bardziej komfortowa dla mieszkańców. Wykonawca inwestycji przystępuje do pierwszych prac przygotowawczych na placu budowy, a od wtorku, 6 lipca zmieni się organizacja ruchu.
Poznań sfinansuje szczepienia przeciwko pneumokokom. Z nowego programu profilaktycznego będą mogli skorzystać seniorzy i seniorki, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. To właśnie dla nich te groźne bakterie mogą być szczególnie niebezpieczne.
"Piórem i Ołowiem" to wystawa prac Emiliano Gironelli Parry - wizja artystyczna spotkania dwóch światów, zderzenia kultur, które dało początek narodowi meksykańskiemu. Dzieła artysty można podziwiać do połowy sierpnia w Słodowni w Starym Browarze.
Można już składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu "Ciepłe Mieszkanie". Dotacja pozwala na likwidację źródeł ciepła, które nie spełniają wymagań ekologicznych. Uzyskać można nawet do 90 proc., zwrotu poniesionych kosztów.
Nadchodzący weekend będzie okazją do aktywnego spędzenia wolnego czasu. W sobotę na rynku Jeżyckim zorganizowany zostanie Live Cooking, a w niedzielę łazarski bazar zamieni się w Ryneczek Rzemiosła. Atrakcji dla mieszkanek i mieszkańców Wielkopolski nie zabraknie.
Na ul. 27 Grudnia toczą się prace w ramach Programu Centrum. Przez plac budowy biegnie wyznaczona droga stanowiąca m.in. dojazd do posesji. Od wtorku, 4 lipca przez ok. dwie godziny dziennie przejazd ulicą będzie ograniczony. Tego dnia zmieni się także dojazd do nieruchomości przy pl. Wolności.
Jak powstaje karoseria? Co w fabryce robią pszczoły? Z czego dokładnie składa się samochód? Na te i inne pytania będzie można uzyskać odpowiedzi podczas zwiedzania zakładów Volkswagena w Poznaniu i Wrześni. Chętni mogą się już zgłaszać za pośrednictwem formularza rejestracyjnego.
Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na budowę wiaduktu wraz z kładką pieszo-rowerową w ciągu ul. Lutyckiej. W zależności od wysokości złożonych ofert, Miasto będzie mogło zdecydować, czy wybrany wykonawca zrealizuje zadanie rozszerzone o budowę wiaduktu w ciągu ul. Golęcińskiej. Inwestycje mają poprawić komunikację w północno-zachodniej części Poznania oraz przejazd drogą krajową nr 92.
W sobotę, 1 lipca, przez Poznań przejdzie 19. już Marsz Równości. Barwny korowód, który jest punktem kulminacyjnym tegorocznego Pride Week, wyruszy o godz. 15 sprzed CK Zamek i tam też powróci.
Po Starym Mieście i Łazarzu również na Wildzie już wkrótce nie będzie można kupić alkoholu pomiędzy godz. 22 a 6 rano. Dotyczy to tylko tych napojów, które wypija się poza miejscem sprzedaży. Taką decyzję podjęli radni podczas piątkowej sesji.
Hipodrom Wola stanie się najbardziej prestiżowym i jednym z najnowocześniejszych ośrodków jeździeckich w tej części Europy. 30 czerwca Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę o włączeniu Spółki Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego do struktury Grupy MTP, która od lat organizuje największy w Europie Środowo-Wschodniej cykl halowych zawodów jeździeckich CAVALIADA TOUR.
Miasto będzie kontynuować program, zabezpieczający płodność u chorych onkologicznie mieszkańców i mieszkanek Poznania. Planuje na to przeznaczyć ponad milion zł w ciągu najbliższych ponad 3 lat. Zgodzili się na to radni podczas piątkowej sesji.
Najbliższy weekend to ostatnia szansa, by wziąć udział w tegorocznej edycji Fyrtle Festiwalu. Przez ponad tydzień na poznanianki i poznaniaków czekało wiele atrakcji związanych z tożsamością lokalną.
Pierwszy dzień lipca to święto czworonożnych przyjaciół, rozpoczyna się wtedy także okres wakacyjny. To także niestety czas wzmożonego porzucania zwierząt. Poznańskie Schronisko apeluje, aby na czas letniego wypoczynku zapewnić psom odpowiednią opiekę.
Wakacyjne dni upłyną mieszkankom i mieszkańcom stolicy Wielkopolski pod znakiem wielu atrakcji. Wszyscy będą mogli świętować imieniny miasta, na najmłodszych czekają plenerowe gry i zabawy, miłośnicy muzyki będą mieli okazję posłuchać występów Zalii, Meli Koteluk czy Grzegorza Hyżego. Fani sportu skupią się na rywalizacji siatkarek i siatkarzy plażowych w Lotto Plaża Wolności.
Kim byli ludzie, którzy tworzyli Poznań setki lat temu? Kto upowszechnił picie kawy w stolicy Wielkopolski i jaki wpływ miała kontrreformacja na tradycje teatralne miasta? Odpowiedzi na te wszystkie pytania będzie można znaleźć na wyjątkowej wystawie, która już dziś otwiera się w Galerii Śluza.
W budynkach Poznańskiego Zespołu Żłobków realizowane są prace modernizacyjne, które z roku na rok poprawiają standard placówek. Tym razem dotyczą siedmiu żłobków: Calineczka, Przemko, Czerwony Kapturek, Żurawinka, Koniczynka, Miś Uszatek i Ptyś.
Miejski program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy będzie kontynuowany - taką decyzję podjęli radni podczas sesji. Podobnie jak obecnie, będą mogły z niego skorzystać poznanianki, które mają 50 lub więcej lat.
Osoby, które aktywnie działają w środowisku kulturalnym, artystycznym, badawczym czy aktywistycznym, będą mogły otrzymać stypendium twórcze. Jednorazowa nagroda będzie wynosić od 5 do 20 tys. zł. Tak zdecydowali radni na piątkowej sesji.
Wraz z przebudową tramwajowej trasy kórnickiej zmienia się także okoliczny układ drogowy, w tym ul. Kaliska. 30 czerwca z powodu koniecznych prac nie będzie możliwości przejazdu tą ulicą.
Legendy i opowieści o stolicy Wielkopolski, warsztaty oraz występy artystyczne - to tylko część atrakcji przygotowanych na placu Kolegiackim z okazji imienin świętych Piotra i Pawła, patronów Poznania. Na przełomie czerwca i lipca wydarzeń kulturalno-edukacyjnych nie zabraknie także na Ostrowie Tumskim i Śródce. Wstęp na wszystkie jest bezpłatny.
Już 3 lipca pierwsi kierowcy częściowo skorzystają z nowego przejazdu pod torami kolejowymi w ciągu ul. Grunwaldzkiej. Postęp prac pozwala na wcześniejsze poprowadzenie ruchu w jednym kierunku - od Poznania do Plewisk.
Poznańskie Centrum Dziedzictwa po raz kolejny otrzymało nagrodę Lidera Dostępności w prestiżowym, ogólnopolskim konkursie. Tym razem wyróżnienie trafiło do Centrum Szyfrów Enigma - jurorzy docenili przestrzeń wolną od barier architektonicznych i przyjazną dla osób z niepełnosprawnościami.
Ruszył nabór wniosków na dotacje do wymiany drzwi i okien oraz ogrodów wertykalnych i zielonych dachów. Wnioski można składać do 30 września w Wydziale Klimatu i Środowiska UMP. Liczy się kolejność zgłoszeń.
Opublikowano ranking szkół wyższych miesięcznika Perspektywy. Poznańskie uczelnie uplasowały się na wysokich miejscach. W pierwszej trójce uniwersytetów znalazł się UAM.
Teren Międzynarodowych Targów Poznańskich zazieleni się i jeszcze bardziej otworzy na mieszkańców. Powstaną nowe ścieżki rowerowe oraz miejsca rekreacji. To wszystko za sprawą projektu zielonej rzeki, która "popłynie" terenem targowym.
Po turniejach młodzieżowych cyklu Enea Beach Cup Poznań 2023 nadszedł czas na najważniejszy akt sportowej rywalizacji, czyli seniorskie Eliminacje Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. Już od piątku o kwalifikacje i medale imprezy powalczy 30 par męskich i 25 żeńskich z całej Polski. Wstęp na trybuny jest bezpłatny.
29 czerwca, w dniu śś. Piotra i Pawła, patronów Poznania, odbyła się uroczysta sesja rady miasta. Statuetkę i tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania przyznano Andżelice Borys. Podczas wydarzenia wręczono też tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania oraz nagrody: naukową, artystyczną i sportową.
W poniedziałek, 3 lipca, rozpocznie się wymiana nawierzchni ul. Strzeszyńskiej na odcinku od ul. Druskienickiej do Lutyckiej. Wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu. Trasę zmienią także autobusy komunikacji miejskiej.