W Polsce znajduje się ponad 1000 gatunków uznanych za inwazyjne. Są to rośliny lub zwierzęta, które znalazły się w sposób nienaturalny w danym środowisku - najczęściej poprzez ingerencję człowieka. Próbując dostosować się do nowego otoczenia, stanowią zagrożenie dla gatunków występujących w danym miejscu wcześniej.
Do inwazyjnych gatunków należą m.in. żółw jaszczurowaty, biedronka azjatycka, żaba rycząca, bóbr kanadyjski czy rak luizjański. Ten ostatni pojawił się także w Poznaniu na terenie Dębiny.
Rak luizjański Procambarus clarkii to pochodzący z Ameryki Północnej gatunek ceniony w akwarystyce na całym świecie. Te popularne skorupiaki często są porzucane - ponieważ znudziły się właścicielom, nadmiernie się rozmnożyły lub podgryzały inne zwierzęta w akwarium. Skorupiak ten jest uznawany za jeden ze 100 najgroźniejszych inwazyjnych gatunków obcych w Europie. W tym przypadku, mowa też o gatunku podlegającym szybkiej eliminacji - jest na wczesnym stopniu inwazji. Podjęcie odpowiedzialnych działań daje szansę na niedopuszczenie do jego rozprzestrzenienia się i eskalacji problemu. Dlatego należy go szybko wyeliminować ze środowiska naturalnego. Na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu został wyłoniony wykonawca, który wykazał się niezbędną wiedzą i doświadczeniem, aby podjąć się eliminacji tego gatunku.
Jaka jest podstawa działań w przypadku raków na Dębinie?
Obecność raka luizjańskiego na obszarze użytku ekologicznego "Dębina II" bezpośrednio zagraża m.in. występującym tam populacjom płazów oraz innym gatunkom będących pod ochroną. Prowadzone działania zaradcze będą polegać na odłowie raków luizjańskich podczas 10 dwudniowych sesji w terminie od lipca do października 2023 r. |Odławiane będą ręką i podbierakiem wspieranym przez pułapki. Odłów będzie prowadzony w dwuosobowych zespołach na wyznaczonych trzech stanowiskach. Wykonawca zobowiązany jest do oznakowania terenu objętego działaniami plakatami informacyjnymi oraz do przeprowadzenia co najmniej dwóch spotkań informacyjnych dla osób zainteresowanych. Odłowione skorupiaki zostaną zagospodarowane do celów badawczych, jako pokarm dla zwierząt w ośrodkach rehabilitacji zwierząt lub ogrodach zoologicznych.
Działania te będą uzupełnione działaniami edukacyjnymi - m.in. warsztatami dla lokalnych władz, przyrodników, wędkarzy, młodzieży szkolnej oraz innych osób zainteresowanych.
UWAGA! Osoby prowadzące odłowy będą posiadały zezwolenia na prowadzenie prac. Można się do nich zwrócić także z pytaniami na temat działań. W przypadku zauważenia na terenie Dębiny osób budzących wątpliwości - należy powiadomić odpowiednie służby. Obszar objęty działaniami będzie szczególnie kontrolowany przez Straż Miejską, aby uniknąć podszywania się kłusowników pod działania zespołu.
PD