Celem konkursu jest uhonorowanie i popularyzowanie najlepszych prac z zakresu konserwacji, rewitalizacji i adaptacji zabytków. Wśród tegorocznych laureatów znalazł się kościół św. Antoniego Padewskiego i klasztor franciszkanów położony w pobliżu wzgórza Przemysła, który zwyciężył w kategorii specjalnej: właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem.
Ten historyczny obiekt jest systematycznie restaurowany. Przez ostatnich kilka lat Miasto i Starostwo Powiatowe w Poznaniu przekazały ponad 3 mln zł na prace przy wyposażeniu i wystroju kościoła. Dotacje pozwoliły na wzmocnienie posadowienia i naprawę konstrukcji kościoła i klasztoru oraz przeprowadzenie kompleksowej renowacji polichromii wnętrz, a także odnowienie fasady razem z monumentalnymi kamiennymi schodami od frontu. Dzięki temu mieszkańcy i turyści mogą podziwiać w pełnej okazałości jeden z najcenniejszych sakralnych zabytków barokowych Poznania.
W tegorocznej edycji konkursu przez etap oceny formalnej pomyślnie przeszły 42 obiekty z 13 województw, które zaprezentowały wysoką jakość i profesjonalizm w dziedzinie konserwacji zabytków. Spośród nich jury wytypowało nagrodzonych i wyróżnionych w 6 kategoriach. Zwycięzcami zostali m.in. budynek mieszkalny "Stara Szwalnia" w Lesznie czy kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. Właściciele obiektów otrzymali tabliczki "Zabytek Zadbany", którymi mogą oznaczyć swoje budynki.
Właścicielem świątyni na wzgórzu Przemysła jest Klasztor Franciszkanów w Poznaniu Prowincji Świętego Maksymiliana Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce. Obiekt do konkursu zgłosił Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Organizatorami konkursu są: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, Narodowy Instytut Dziedzictwa.
JZ