W Poznaniu powstaną łączniki zieleni

Galeria zdjęć przedstawia łączniki zieleni, czyli trasy piesze i rowerowe otoczone drzewami lub krzewami. - grafika rozmowy
W Poznaniu powstaną łączniki zieleni
W Poznaniu powstaną łączniki zieleni

Stolica Wielkopolski powiększa miejski system zieleni o nowe rozwiązanie. Wzdłuż najważniejszych tras pieszych i rowerowych powstaną łączniki. Dzięki nim poruszanie się między osiedlami a miejskimi parkami czy lasami będzie odbywać się  w większości w otoczeniu przyrody.

Poznań ma nowe Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. To dokument planistyczny obejmujący obszar całego miasta. Określa on ogólne wytyczne dotyczące tego, co i gdzie może powstać. Jednym z najważniejszych zadań tego dokumentu jest ochrona i rozwój zieleni.   

Nowe przepisy wprowadzają łączniki zieleni pomiędzy miejskimi parkami i lasami a mniejszymi, osiedlowymi obszarami roślinności. To najważniejsze trasy piesze lub rowerowe, poprowadzone wzdłuż co najmniej jednego szpaleru drzew lub krzewów. Zwiększą one dostępność do terenów zieleni. Przykładami podobnych - już istniejących rozwiązań - są aleje: Niepodległości czy Wielkopolska. 

Ponadto studium zachowuje strukturę przyrodniczą, opartą na klinowo-pierścieniowym systemie miasta, ale także rozwija te założenia, obejmując ochroną osiedlowe tereny zieleni o powierzchni powyżej 0,5 ha, a nie tak jak dotychczas 1 ha. Oznacza to, że w całym Poznaniu teraz pod ochroną znajduje się aż 9900,95 ha, czyli o 413 ha więcej niż w poprzednim studium.  

Nowe studium wskazuje również orientacyjne położenie ok. 200 zbiorników retencyjnych na terenie całego miasta.

Z nowym studium można zapoznać się na stronie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Zobacz także:

JZ