W 39. rocznicę wybuchu stanu wojennego oddano hołd jego ofiarom. W imieniu mieszkanek i mieszkańców Poznania kwiaty pod pomnikiem na placu Mickiewicza złożył Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, wspólnie z przedstawicielami kombatantów, samorządu oraz "Solidarności".
Ulica Niegolewskich to kolejne miejsce, gdzie w najbliższym czasie rozpocznie się wdrażanie nowej organizacji ruchu, związanej z poszerzeniem Strefy Płatnego Parkowania. W czasie robót obowiązywać będzie tu zakaz zatrzymywania się.
Zaproponowane przez Zarząd Transportu Miejskiego zmiany w funkcjonowaniu komunikacji nocnej spotkały się z bardzo dużym oddźwiękiem. Aby dać szansę wszystkim zainteresowanym radom osiedli na analizę zmian i wyrażenie swojej opinii, ZTM przesunął termin ich przekazania na 23 grudnia. W związku z wydłużeniem terminu zgłaszania opinii przesunięto termin wprowadzenia zmian na 1 marca 2021 r.
Na pl. Bernardyńskim znów będzie można kupić eko przysmaki. Warto wybrać się tam na przedświąteczne zakupy. W sobotę na placu ponownie zagości Ekologiczny Targ Bernardyński.
W niedziele 13 i 20 grudnia sklepy będą otwarte. W celu ułatwienia dojazdu do centrów handlowych Zarząd Transportu Miejskiego wzmocni linie miejskie, którymi można dojechać na zakupy, natomiast na liniach podmiejskich będą wykonywane kursy na przystanki pod galerie.
Poznań znalazł się na podium rankingu Samorządów Najdynamiczniej Rozwijających Przedsiębiorczość w latach 2003-2019, w kategorii Miasto na Prawach Powiatu. Tym samym uplasował się w czołówce miast generujących najlepsze praktyki rozwojowe w Polsce.
Coraz bliżej do zakończenia pierwszego etapu remontu elewacji zabytkowego budynku Zespołu Szkół nr 5, u zbiegu ulic Różanej i Niedziałkowskiego. Trwają prace przy ostatniej z przeznaczonych do renowacji w tej fazie inwestycji.
Dobiegają końca prace nad jednym ze strategicznych dokumentów, który wyznaczy kierunek rozwoju Poznania w zakresie przemieszczania się po mieście na kolejną dekadę. Przed nami ostatni etap konsultacji - już gotowego dokumentu, który następnie dostaną pod obrady poznańscy radni miejscy.
Tegoroczny sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego zostanie wydłużony. Użytkownicy rowerów miejskich będą mogli z nich korzystać do 23 grudnia, a sezon zostanie zamknięty o północy przed Wigilią Bożego Narodzenia. Przedłużenie sezonu w dobie pandemii Covid-19 zwiększy możliwość alternatywnych sposobów codziennego przemieszczania się po Poznaniu.
W wyniku pandemii koronawirusa poznańskie organizacje pozarządowe znalazły się w trudnej sytuacji. Miasto Poznań i Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych wspomogą podmioty trzeciego sektora, obniżając czynsze do końca maja przyszłego roku. To wspólna inicjatywa prezydenta Jacka Jaśkowiaka oraz radnych miasta z klubów Wspólny Poznań i Koalicji Obywatelskiej ze szczególnym zaangażowaniem radnej Agnieszki Lewandowskiej.
Poznań wesprze osoby w potrzebie, pomagając przy tym lokalnym restauracjom dotkniętym kryzysem. Trwa nabór lokali gastronomicznych do akcji "Zgotujmy razem trochę dobra", która odbędzie się już 30 grudnia.
Zakończyły się odbiory prac związanych z pierwszym etapem renowacji kolejnego zabytkowego obiektu oświatowego. Południowa część budynku głównego Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych przy ul. Berwińskiego oraz ogrodzenie odzyskały dawny blask.
Inwestycje transportowe w latach 2021 i 2022 będą związane przede wszystkim dużymi projektami, takimi jak m.in. budowa trasy tramwajowej na Naramowice, modernizacja ronda Rataje, czy ul. Wierzbięcice. Ale pasażerowie mogą liczyć także na wiele mniejszych, ale bardzo potrzebnych usprawnień, które znacznie ułatwią korzystanie z komunikacji publicznej. Wśród nich znajduje się m.in. przebudowa dwóch ważnych przystanków - Rynek Jeżycki i Kosińskiego, dzięki czemu będzie można dużo łatwiej wsiąść i wysiąść z tramwaju.
Od 1 stycznia 2021 r. w transporcie organizowanym przez ZTM Poznań będą obowiązywały nowe przepisy porządkowe, które zostały przyjęte przez Radę Miasta Poznania. Można się z nich dowiedzieć, co w tramwaju i autobusie wolno, a co jest zabronione. Dotyczy to zarówno pasażerów, jak i prowadzących pojazdy, dlatego zachęcamy do zapoznania się z nimi.
Gdzie w czasie pandemii osoby ze szczególnymi potrzebami znajdą wsparcie w codziennych działaniach? Jak mogą zgłosić się po pomoc psychologiczną czy finansową i jakie usługi przygotowało dla nich miasto? Teraz odpowiedzi na wszystkie te pytania można znaleźć w jednym miejscu.
W środę, 9 grudnia, odbyło się pierwsze spotkanie Poznańskiej Rady Transportu Aglomeracyjnego. Głównym zadaniem PRTA będzie kształtowanie wspólnego stanowiska na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej.
Poznań nie dostanie ani złotówki z drugiego rozdania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Złożono wnioski o dofinansowanie 51 projektów na łączną kwotę prawie 590 mln zł.
"Klara", bo tak nazywa się innowacyjny pojazd, waży 750 kg i może na jednym ładowaniu przejechać nawet 700 km. Przed młodymi wynalazcamistart w World Solar Challenge 2021, który wspierać będzie m.in. Miasto Poznań.
Aktywizacja młodzieży, przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu seniorów, nagradzanie inwestorów odpowiedzialnych społecznie, wsparcie obcokrajowców - to tylko niektóre projekty miejskie, opracowane przez uczestników programu Szkoła Liderów Miasta Poznania. W czwartek, o godz. 12.00 wszystkie pomysły zostaną zaprezentowane mieszkańcom podczas finału online.
Półtora miesiąca po rozpoczęciu rozbudowy siedziby Szkoły Podstawowej nr 62 na Podolanach nie ma już śladu po parterowym pawilonie, przylegającym do niedawna do gmachu głównego placówki. W tym miejscu powstają już fundamenty nowej, trzykondygnacyjnej części szkoły. Dzieci powinny móc z niej korzystać na początku 2022 roku.
Polscy i węgierscy samorządowcy wystosowali list do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej. Przedstawiają w nim wspólne stanowisko w związku z zapowiadanym wetem rządów obu państw w sprawie budżetu Unii Europejskiej oraz kwestią Funduszu Odbudowy. Wśród sygnatariuszy jest także Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Ponadto w środę, 9 grudnia rozpocznie się trzydniowa akcja #potrzebUEmy, w ramach której budynki zaangażowanych w nią samorządów zostaną podświetlone na unijne barwy i przyozdobione flagami.
W najbliższych dniach prace związane z wdrażaniem Strefy Płatnego Parkowania na Wildzie i Łazarzu prowadzone będą na trzech ulicach. Przypominamy o obowiązującym zakazie zatrzymywania się.
Koncepcja przebudowy układu drogowego w rejonie ul. Radojewo, a także koncepcja przebudowy ul. Kołłątaja i Buczka to dwa zadania, które poddane zostały rozpoczętym dzisiaj konsultacjom społecznym.
Poznańscy Radni podjęli decyzję o uchwaleniu kolejnych dwóch planów miejscowych dla terenów poprzemysłowych w północno-zachodniej części Jeżyc. Teren tzw. Nowych Jeżyc położony jest pomiędzy ulicami Żeromskiego, Dąbrowskiego, Kościelną oraz nasypem kolejowym i ma powierzchnię ok. 58 ha. Oprócz zabudowy mieszkaniowej ma powstać tam również park o powierzchni 12 tysięcy metrów kwadratowych.
Od środy (9 grudnia) na ul. B. Krzywoustego kierowców czekają zmiany w organizacji ruchu w rejonie przebudowywanego wiaduktu w ciągu ul. Kurlandzkiej. W nocy z wtorku na środę ruch pod wiaduktem w kierunku centrum Poznania zostanie przełożony na przeciwległą jezdnię.
Zakończyły się zasadnicze roboty budowlane, związane z przebudową ul. Jarochowskiego na odcinku ul. Wyspiańskiego do ul. Chociszewskiego. Odcinek ten, usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie parku Kasprowicza na Łazarzu, zyskał nową jakość i wygląd, a zmiany w organizacji ruchu będą miały wpływ na bezpieczeństwo jego użytkowników.
Ogłoszono wyniki konkursu "Ciąg dalszy nastąpi cz. 2". Siedem miejskich instytucji kultury wesprze 64 artystów, animatorków i edukatorów, a także pracowników obsługi technicznej i medialnej, którzy z powodu pandemii znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i życiowej. Pomoc wyniesie ponad 200 tys. złotych.
Poznańscy radni zgodzili się na utworzenie związku powiatowo-gminnego "Wielkopolski Transport Regionalny". Przystąpią do niego 23 samorządy - dzięki temu ich mieszkańcy będą mogli łatwo przemieszczać się autobusami.
Elektryczne hulajnogi, deskorolki, okulary, biżuteria, telefony komórkowe, krzesło, rower, a nawet... wiertarka - to wszystko znaleziono podczas spuszczania wody z Jeziora Maltańskiego. Taką operację przeprowadza się raz na cztery lata. Pozwala to na oczyszczenie dna zbiornika ze śmieci i namułów.
W związku ze złym stanem technicznym torowiska na ulicy Fredry - od poniedziałku (14 grudnia) zmienioną trasą - przez ulicę Gwarną i Św. Marcin będzie kursował tramwaj linii numer 8.