- W Poznaniu działa 15 szkół i placówek oświatowych w obiektach zabytkowych. Kolejne 55 mieści się w budynkach znajdujących się w strefie objętej ochroną Miejskiego Konserwatora Zabytków. Chcemy zachować zarówno funkcje użytkowe zabytkowych szkół, jak i ich wartości architektoniczne. Dlatego systematycznie remontujemy te budynki - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Pieniądze wydane na remonty zabytkowych szkół to podwójna inwestycja. Nie tylko inwestujemy w bazę oświatową, ale także w dziedzictwo kulturowe i wizerunek miasta. Przywracamy też dzięki nim atrakcyjność szkół śródmiejskich, które przez lata były często zaniedbywane i wymagają dodatkowych nakładów.
Zabiegom konserwatorskim i rekonstrukcyjnym poddano także dekoracje architektoniczne: parapety i gzymsy. Przeprowadzono konserwację elementów stalowych i m.in. wymianę rynien.
- W trakcie robót prowadzonych od sierpnia ceglana elewacja została oczyszczona i uzupełniona. Naprawiono rysy i pęknięcia muru, a zniszczone cegły wymieniono z zachowaniem spójności kolorystycznej. Odnowiono i wzmocniono również części otynkowane, które pomalowano na kolor najbliższy pierwotnemu - mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Przeprowadzona zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków renowacja elewacji od strony wewnętrznego placu i remont ogrodzenia to pierwszy etap odnawiania elewacji kompleksu oświatowego zbudowanego na Łazarzu początku XX wieku. W jego skład - oprócz głównego gmachu szkoły - wchodzi również budynek sali gimnastycznej.
RB, PIM