Miasto zawarło ugodę sądową ze spółką Wyborowa i nabyło prawo użytkowania wieczystego nieruchomości nad Jeziorem Maltańskim. Spółka zaś zrzekła się swoich roszczeń o odszkodowanie. Podpisany w czwartek (17 grudnia) dokument kończy długi spór o te tereny
Poznańscy radni przegłosowali budżet na 2021 rok. Jeszcze nigdy tak ważny dokument nie był przygotowywany w warunkach tak dużej niepewności związanej z pandemią. Mimo to Miasto nie zamierza rezygnować ani z dużych inwestycji, ani z mniejszych remontów.
"W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi i muzułmanie razem" - wyjątkowy kalendarz po raz czwarty został wydany w stolicy Wielkopolski. Stworzyli go wspólnie: ksiądz, przedstawiciel gminy żydowskiej i imam, a druk sfinansowało Miasto. Motyw przewodni tegorocznej odsłony to "Pięknie się różnić". Kalendarz będzie dostępny bezpłatnie od piątku, 18 grudnia.
Tegoroczna edycja Poznań Silent Night 2020 odbędzie się online. Oznacza to, że znana na niemal całym świecie kolęda "Cicha noc" w wielu językach w tym roku rozbrzmi wyjątkowo na ekranach komputerów. Chętni mogą oczywiście włączyć się do wspólnego śpiewania. Premierowy film można będzie zobaczyć w piątek, 18 grudnia, punktualnie o godzinie 18.
Od środy, 16 grudnia, mieszkańcy Wildy i Łazarza będą mogli zakupić identyfikator parkingowy nie tylko w kasach przy ul. Pułaskiego, ale również w siedzibie ZDM przy ul. Wilczak 17.
Rzeźba Standing Figure with Wheel I autorstwa Magdaleny Abakanowicz stanęła na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Podziwiać ją będzie można tu przez dwa lata. W prezentacji pracy wzięli udział m.in. Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta oraz Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
W przyszłym roku planowane są nie tylko usprawnienia w transporcie publicznym dla pasażerów, takie jak np. przystanki wiedeńskie. Zarząd Transportu Miejskiego planuje także uruchomienie tymczasowego łuku torowego przy placu Wiosny Ludów. To rozwiązanie ma umożliwić przejazd tramwajów przez część centrum Poznania w związku z zaplanowanymi pracami przy Programie Centrum.
W czasie pandemii dbać należy przede wszystkim o zdrowie - własne oraz osób ze swojego bliższego i dalszego otoczenia. Równie ważna jest jednak troska o środowisko i wspólną miejską przestrzeń. Wydział Gospodarki Komunalnej UMP oraz ZM GOAP przypominają o ważnych zasadach - m.in. o tym, że nie należy zaśmiecać otoczenia maseczkami i rękawiczkami jednorazowymi.
Które zasady Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego są oceniane przez poznaniaków pozytywnie? Co mieszkańcy myślą o poszczególnych etapach PBO? Jakie zmiany można wdrożyć w przyszłym roku? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań ma dać prowadzona właśnie ewaluacja.
Smerfy, Gumisie, Pan Kleks, Kulfon, Simba... Do świata tych i wielu innych bajkowych postaci można przenieść się podczas magicznego koncertu "Wieczorynki wszech czasów" w wykonaniu orkiestry Poznańska Piętnastka. Jego premiera online odbyła się 16 grudnia, ale występ przez cały czas można obejrzeć na Facebooku i YouTube.
Wyspiańskiego to kolejna łazarska ulica, która przejdzie zmiany w związku z wprowadzaniem Strefy Płatnego Parkowania.
Od piątku, 18 grudnia, mieszkańcy Łazarza będą mogli korzystać z miejsc dla samochodów przy Arenie. To tymczasowy parking wyznaczony na czas wdrażania strefy płatnego parkowania, czyli do 31 stycznia 2021 roku.
Kierowcy, piesi i rowerzyści mogą korzystać z nowej nawierzchni na części ul. Saperskiej. Odbył się odbiór techniczny po zakończonym remoncie na odcinku od ul. Czwartaków do ul Hetmańskiej. Nowy chodnik jest również przy ul. Sołtysiej na Winogradach.
Puste lokale zostaną udostępnione artystom, którzy będą mogli zaprezentować tam swoje dzieła sztuki. Galeria w Witrynach to niecodzienny projekt, realizowany wspólnie przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu i Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Pojawienie się tymczasowych ekspozycji to pomysł na ożywienie miejskiej przestrzeni.
22 zawodników z 10 dyscyplin otrzyma Stypendia Sportowe Miasta Poznania w kategorii seniora. To finansowe wyróżnienie przysługuje za wybitne osiągnięcia na arenie krajowej i międzynarodowej. W sumie poznańscy sportowcy w 2021 roku otrzymają 390 tys. złotych.
W niedzielę,13 grudnia odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Oznacza to, że osoby posiadające w domach bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych i kotłach węglowych, nie spełniających wymogów Ekoprojektu. Zakaz obowiązuje w poniedziałek, 14 grudnia.
Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych uruchamia telerehabilitację kardiologiczną. Dzięki innowacyjnemu systemowi pacjenci będą mogli trenować w domu - bezpiecznie i pod kontrolą lekarza.
Prezydent Poznania po raz kolejny wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Tym razem Jacek Jaśkowiak zaprosi zwycięzcę aukcji na wspólną przejażdżkę rowerem lub bieg po mieście.
Zarząd Zieleni Miejskiej zakończył tegoroczny etap rewaloryzacji parku im. A. Wodziczki. Wyremontowano alejkę spacerową i parkingi, posadzono drzewa i zadbano o małą architekturę. Prace będą kontynuowane w przyszłym roku.
To jedna z wielu inicjatyw prowadzonych przez Miasto w ramach działań rewitalizacyjnych. Ponad 200 świątecznych drzewek trafiło do lokalnych przedsiębiorców, stowarzyszeń oraz organizacji i instytucji pozarządowych, a także rad osiedli Łazarz, Jeżyce oraz Wilda.
Ryszard Czapara, wydawca najstarszego w Wielkopolsce magazynu o profilu kulturalno-społecznym został uhonorowany Srebrną Pieczęcią Miasta Poznania. Nagrodę wręczyli Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta oraz Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
W pierwszym kwartale przyszłego roku rozpocznie się budowa wielopoziomowego podziemnego parkingu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To będzie pierwszy krok ku otwarciu targów na miasto i stworzeniu na ich terenie strefy kultury.
Pacjenci, którzy przeszli Covid-19, ale nadal zmagają się z powikłaniami tej choroby, mogą znaleźć pomoc w poradni kardiologicznej w szpitalu im. J. Strusia w Poznaniu. Tam trafią pod opiekę specjalisty z doświadczeniem w walce z koronawirusem.
Pozytywnie zakończył się odbiór techniczny po remoncie nawierzchni na ul. Asnyka. Kierowcy i rowerzyści mogą korzystać z wygodnego asfaltu.
Piesi mogą już korzystać z wyremontowanego chodnika na ul. Kosińskiego. Nowa nawierzchnia jest ułożona po północnej stronie na odcinku od ul. Umińskiego do skrzyżowania z ul. Roboczą.
Na czterech kolejnych ulicach Wildy zmieni się w najbliższych dniach organizacja ruchu i sposób postoju samochodów. Ma to związek z wprowadzaniem Strefy Płatnego Parkowania.
Z powodu konieczności naprawy torowiska na Trasie Kórnickiej (pomiędzy przystankami "Os. Tysiąclecia" a "Polanka") od wtorku, 15 grudnia do odwołania linia 201 funkcjonować będzie na zmienionej trasie.
Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję projektową przystankowego "zielonego" słupa informacyjnego. Skierowany był do studentów oraz projektantów interesujących się miejskim użytecznym designem.
W styczniu rusza nabór wniosków o pomoc finansową ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dokumenty można składać od pierwszego tygodnia nowego roku. W tym roku wyjątkowo - wyłącznie pocztą lub elektronicznie.
Od 2 stycznia zmieni się stała trasa kursowania linii autobusowej nr 193. Nowa ma poprawić połączenie rejonu Ogrodów, Marcelina i Os. Kopernika z północną częścią miasta.