W specjalnie przygotowanym zestawieniu, które znajduje się na stronie internetowej: www.poznan.pl/pomoc zebrano najważniejsze informacje dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami. Można tam znaleźć szczegółowe wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób skorzystać z miejskich programów i usług.
Oferta jest szeroka: wśród propozycji znajduje się m.in. program "Asystent osoby z niepełnosprawnością". Dzięki niemu pełnoletnie poznanianki i poznaniacy ze szczególnymi potrzebamimogą korzystać ze wsparcia w codziennych czynnościach, takich jak np. dojazdy do lekarza czy szkoły albo załatwienie spraw urzędowych.
Cały czas działają "Zakupy bez barier" i "Wspieraj Seniora" - programy, w których wolontariusze dostarczają żywność i środki czystości tym, którzy ich potrzebują. Biblioteka Raczyńskich proponuje "Czytanie bez barier" - usługę, dzięki której dostarcza do osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów książki, audiobooki i filmy DVD.
Z kompendium można też dowiedzieć się, jak skorzystać z programu finansowanego z PFRON, a skupiającego się na pomocy osobom z niepełnosprawnościami poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi. Dzięki niemu można zdobyć wsparcie finansowe - 500 zł miesięcznie. Z kolei unijny projekt "Usługi społeczne i opieka medyczna dla mieszkańców Poznania" pozwoli na skorzystanie z Centrum Usamodzielniania, usług asystenckich lub opiekuńczych, Centrum Teleopieki czy wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i pielęgnacyjnego.
Miasto zapewnia również usługi opiekuńcze (także specjalistyczne) oraz wsparcie psychologiczne w czasie pandemii i warsztaty dla opiekunów osób w starszym wieku, chorujących przewlekle oraz z niepełnosprawnościami.
AW