W ramach prac ewidencyjnych biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, przy współpracy z Pracownią JB72 w Poznaniu, przygotowana została interaktywna warstwa, obejmująca wewnętrzny pierścień fortyfikacji poligonalnych oraz zewnętrzny pierścień forteczny. W jej ramach na współczesnej mapie Poznania zlokalizowano obiekty już nieistniejące, jak bastiony umocnień wewnętrznych, śluzy, bramy czy pierwotne zabudowania Fortu Winiary. Nie zabrakło także dobrze znanych 18 fortów zewnętrznego pierścienia oraz ponad 200 schronów międzypolowych.
Warstwa ma poszerzać i ułatwiać dostęp do wiedzy o zabytkach fortyfikacyjnych Twierdzy Poznań, stanowiąc przydatne narzędzie dla administracji, planowania przestrzennego, inwestorów czy pasjonatów. Wszystkie obiekty fortyfikacyjne udostępnione na mapie, niezależnie od formy własności, objęte są ochroną konserwatorską.
Żeby móc obejrzeć tę warstwę, należy wybrać Mapy na stronie SIP Geopoz, przejść do map w Konfiguracji Domyślnej i przesunąć Menu po lewej stronie by znaleźć część Historia i zabytki. Po jego rozwinięciu należy po przejść "ścieżką": Zabytki > Rejestr Zabytków i po otwarciu tego ostatniego odznaczyć Fortyfikacje. Dodatkowo odznaczając Ortofotomapę 2021 w Mapach bieżących można zobaczyć zarysy fortów na tle dzisiejszych zabudowań.
Twierdzę poligonalną zbudowano w Poznaniu w latach 1828-1869. Miała ogromny wpływ na rozwój miasta. Składała się ona z dużego fortu na Wzgórzu Winiarskim (Cytadeli), umocnień na prawym brzegu warty (Ostrów Tumski, rejon Miasteczka, Piotrowa, Malty, Komandorii i Śródki) oraz rdzenia na jej lewym brzegu (obecne ulice Kościuszki i Kazimierza Wielkiego biegły od strony miasta wzdłuż umocnień. Od lat 70. XIX wieku znaczenie militarne umocnień poligonalnych coraz bardziej malało. W 1902 roku podjęto decyzję o zniesieniu rdzenia na lewym brzegu Warty. Dalsze prace rozbiórkowe były prowadzone po odzyskaniu niepodległości, kolejne po zakończeniu II wojny światowej. W II połowie XIX wieku podjęto decyzję o modernizacji do twierdzy fortowej i budowie dziewięciu fortów głównych (I-IX) oraz dziewięciu pośrednich. W przeciwieństwie do poligonalnej, twierdza fortowa jest w większości zachowana.
RB, MKZ