21 i 22 stycznia w Poznaniu - tak jak w całej Polsce obchodzimy Dni Babci i Dziadka. W stolicy Wielkopolski mieszka blisko 140 tysięcy seniorów. Aby ułatwić im życie, Miasto zapewnia wiele bezpłatnych usług, z których mogą korzystać na co dzień.
Po wielu miesiącach intensywnych przygotowań ruszył poznański system gospodarki odpadami. Za nami pierwsze odbiory i czas na płatności.
Mija właśnie pierwszy tydzień ferii w Wielkopolsce. Nadchodzący weekend przyniesie sporo wydarzeń dla najmłodszych. Pokazy filmowe, warsztaty, bezpłatne wejścia na obiekty - to tylko nieliczne z przygotowanych atrakcji. Znajdzie się także coś dla nieco starszych - dorośli mogą wybrać się na spektakle, wystawę czy koncerty.
"Przejrzyj na oczy"- to hasło 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 30 stycznia. Tego dnia na poznanianki i poznaniaków czeka wiele atrakcji - w tym koncerty, warsztaty, aukcje, maraton rowerowy czy gra miejska. Nie zabraknie także tradycyjnego Światełka do Nieba. Wszystko to, aby wesprzeć okulistykę dziecięcą w Polsce.
Co zrobić, jeśli świąteczne drzewko przestanie cieszyć oko, a zacznie brudzić, zrzucając coraz więcej igieł? W takiej sytuacji pozostaje już tylko pozbycie się choinki. Nie można jej jednak zwyczajnie wyrzucić na śmietnik. Trzeba ją najpierw pociąć na kawałki i włożyć do odpowiedniego pojemnika lub poczekać, aż całe drzewko odbiorą firmy wywożące odpady. Żywe i ukorzenione rośliny warto posadzić na większej przestrzeni, dając im tym samym drugie życie.
Ruszyła kolejna edycja programu wspierającego osoby z niepełnosprawnościami. Asystenci pomogą im w codziennych czynnościach, takich jak zrobienie zakupów czy załatwienie urzędowej sprawy. Wsparcie jest bezpłatne - by je zamówić, wystarczy zadzwonić do biura Poznań Kontakt.
Liczba zakażeń SARS-CoV-2 w Poznaniu rośnie - tylko w czwartek, 20 stycznia odnotowano ich aż 757. Z badań, jakie prowadzą naukowcy z PAN, wynika, że zwiększa się również ilość wariantu Omikron w poznańskich ściekach. By zminimalizować ryzyko ciężkiej choroby, można się zaszczepić - na chętnych czekają medycy w POSUM i innych przychodniach na terenie całego miasta.
Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania przyjął w czwartek w urzędzie miasta Malika Muhammada Farooqa, ambasadora Pakistanu w Polsce.
Bluzy z koziołkami, lokalna edycja gry Monopoly czy komiksy Kajko i Kokosz przełożone na gwarę poznańską z autografem tłumacza Juliusza Kubla - to tylko niektóre przedmioty, jakie na aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Antoni Gaudi to światowej sławy architekt znany m.in. z zaprojektowania bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie. Od 5 marca w CK Zamek odbędzie się wystawa prac katalońskiego projektanta. Potrwa do 3 lipca. Towarzyszyć jej będą warsztaty, spotkania, a także lekcje dla szkół.
Dobiega końca rozbudowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Charlesa de Gaulle'a przy ul. Tarnowskiej na Krzesinach. Nowy segment łączy istniejące budynki placówki oraz mieści dodatkowe sale lekcyjne, pokój nauczycielski i przestronny hol.
Kolejne poznańskie ulice przejdą metamorfozę dzięki wpływom ze strefy płatnego parkowania. W tym roku Zarząd Dróg Miejskich planuje kompleksowe remonty chodników na ulicach Umińskiego, Krasińskiego, Sienkiewicza i Jackowskiego. Prace prowadzone będą także na ul. Grobla.
W Wielkopolsce trwa właśnie przerwa zimowa. Z tej okazji poznańskie instytucje przygotowały specjalną propozycję dla najmłodszych. Chociaż zapisy na półkolonie nie są już możliwe, wciąż skorzystać można z propozycji zajęć sportowych, literackich i plastycznych oraz wybrać się na spacer po zoo. Ferie potrwają do 30 stycznia.
Prezydent Poznania po raz kolejny gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Tym razem Jacek Jaśkowiak zaprosi zwycięzcę aukcji na energetyczny trening na siłowni.
Zarząd Zieleni Miejskiej wyznaczył w poznańskich parkach miejsca dla 60 budek lęgowych. Konstrukcje pojawią się na drzewach w czterech miejscach.
17 drzew i ponad 4000 nowych roślin pojawiło się przy alei Wielkopolskiej. Jest też nowa ekologiczna nawierzchnia, ławki i kosze na śmieci.
Podpisano umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie zakupu 25 autobusów z napędem wodorowym. Pierwsze z nich powinny dotrzeć do Poznania w drugim półroczu 2023 roku. Dotacja stanowi około 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji MPK Poznań Sp. z o.o.
W tym roku w Poznaniu przybędzie nie tylko nowych roślin, ale również małej architektury. Do tego dochodzi opieka nad już istniejącym drzewostanem. Zarząd Zieleni Miejskiej rozpoczął spotkania w sprawie zadań i inwestycji, które zostaną zrealizowane z budżetu rad osiedli w 2022 roku. Spotkania z radnymi osiedlowymi potrwają do początku lutego. To czas dialogu i wzajemnej wymiany zdań.
W rejonie ronda Rataje toczą się prace związane z przebudową całego układu komunikacyjnego. Zadanie obejmuje także sygnalizację świetlną, która będzie czasowo wyłączana.
Po wielu miesiącach intensywnych przygotowań ruszył poznański system gospodarki odpadami. Za nami pierwsze odbiory i czas na płatności.
Wkrótce rowerzyści będą mogli poruszać się wygodną trasą wzdłuż ul. Szymanowskiego na Piątkowie. Zasadnicze prace budowlane planowane w ramach tej inwestycji dobiegają końca.
Podobnie jak w poprzednich latach, w 2021 roku Zarząd Dróg Miejskich przeprowadził wiele inwestycji drogowych, usprawniających ruch i zwiększających komfort życia w Poznaniu.
Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, który wyłoni wykonawcę robót polegających na budowie hali pneumatycznej nad boiskiem obok stadionu lekkoatletycznego. To kolejna inwestycja rozwijająca kompleks sportowy na Golęcinie.
Ruszył kolejny otwarty konkurs na prowadzenie Centrów Inicjatyw Lokalnych. W tym roku może ich być nawet 24. To miejsca, do których może zgłosić się każdy, kto chce zmienić na lepsze swoje otoczenie. Miasto przeznaczyło na to ponad 1,95 mln zł w samym tylko 2022 r. To niemal dwa razy więcej, niż rok temu.
Szukasz dobrego zakładu krawieckiego? Musisz zlecić naprawę butów lub zegarka, ale nie wiesz, gdzie się udać? Z pomocą przychodzi mapa "Witamy na Jeżycach". To wspólny projekt Miasta Poznania i Rady Osiedla Jeżyce, który promuje lokalne rzemiosło. Publikacja dostępna jest bezpłatnie.
Przed południem na ul. Jana Pawła II doszło do awarii wodociągowej. Jak informuje Aquanet, odpompowano już wodę z jezdni i torowiska. Ulica przejezdna jest w obie strony. Wznowiono kursowanie autobusów i tramwajów.
Poznański transport publiczny ma być dobrze skomunikowany z towarową obwodnicą Poznania - tak, aby pasażerowie mogli łatwo przesiadać się z tramwaju i autobusu do pociągu. Miasto ubiega się o dofinansowanie dla opracowania projektu, a na wtorkowej sesji radni zgodzili się na zaciągnięcie zobowiazania.
Przyszli specjaliści od zabudowy stoisk targowych i obsługi targów, koncertów i innych wydarzeń będą od września uczyć się w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu. To pierwszy taki kierunek kształcenia w kraju. Powstał dzięki zaangażowaniu Polskiej Izby Przemysłu Targowego.
Od piątku, 21 stycznia nie będzie możliwości wjazdu z ul. Zwierzynieckiej w ul. Mickiewicza. Na tej ostatniej wyłączony zostanie też kontraruch rowerowy - na odcinku między ul. Sienkiewicza a Zwierzyniecką. Dla kierowców i rowerzystów wytyczone będą objazdy.
Wydawnictwo Miejskie Posnania zaprasza do udziału w konkursie pod hasłem "W górę serca. Opowiadania na 100-lecie Lecha Poznań". Do 14 kwietnia organizatorzy czekają na opowiadania, których głównym wątkiem będzie historia lub współczesność klubu ze stolicy Wielkopolski.