Liczba wyników na stronie
30

Po wielu miesiącach wytężonych prac i pomimo niesprzyjających warunków związanych z pandemią COVID-19, zakończono prace związane z rewaloryzacją zabytkowego parku Izabeli i Jarogniewa Drwęskich. To rozległa zielona przestrzeń w północnej części Wildy, w kwartale ulic: Królowej Jadwigi, Górna Wilda, Niedziałkowskiego, Topolowa, Wierzbięcice. 

Do mieszkańców Poznania rozesłano już listy zapraszające do wzięcia udziału w panelu obywatelskim. Trafiły one do losowo wybranych gospodarstw domowych. Spośród osób zarejestrowanych, wytypowana zostanie grupa poznaniaków, która weźmie udział w przedsięwzięciu. Tutaj także zadecydują wyniki losowania. 

Co się stanie, gdy w jednym miejscu zbierze się 10 osób o zdecydowanie różnych poglądach? Czy będą słuchać siebie nawzajem? Czy uda im się otwarcie porozmawiać? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć młodzi poznaniacy z Duszpasterstwa Akademickiego. Zaprosili do współpracy m.in. Jacka Jaśkowiaka, prezydenta miasta i posłankę Jadwigę Emilewicz i stworzyli niezwykły film.

Poznańscy przedsiębiorcy z branży gastronomicznej nie muszą już teraz wnosić opłaty za koncesję na alkohol. Radni zgodzili się, że mogą to zrobić dopiero 30 września. To realna pomoc dla właścicieli restauracji - przesunięcie płatności daje im szanse na przetrwanie.

Poznańscy radni przyjęli program, który ma zabezpieczyć płodność u chorych onkologicznie mieszkańców i mieszkanek Poznania. W ciągu 3 lat funkcjonowania pozwoli on na wsparcie prawie 200 osób, które zachorują na nowotwory złośliwe. 

Poznańscy radni przyjęli plan miejscowy dla obszaru Morasko-Radojewo-Umultowo. W ten sposób będzie można skutecznie chronić fragment północnego klina zieleni przed zabudową. 

Poznańscy radni przyjęli plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Drewlańskiej i Umultowskiej. Dzięki temu mieszkańcy tej okolicy mogą mieć pewność, że nie staną tam wysokie bloki, możliwe za to będzie wybudowanie kompleksu domów jednorodzinnych. Dokument umożliwi też ochronę cennego dębu, który rośnie na tym obszarze.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, opublikowanym pod koniec stycznia, można już odwiedzać muzea, galerie sztuki oraz instytucje kultury, prowadzące działalność wystawienniczą. Wszystko musi się jednak odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym. Większość poznańskich placówek otworzyła się dla gości we wtorek, 2 lutego. Część zamierza to zrobić dzień później - czyli w środę, 3 lutego.

Od 25 stycznia na terenie szpitala tymczasowego na MTP osoby uprawnione mogą się szczepić przeciwko COVID-19. Od 1 lutego wejście lub wjazd do punktu szczepień znajduje się przy ul. Święcickiego (brama nr 4). Można tam łatwo dojechać komunikacją miejską lub dotrzeć samochodem.

Wniosek o dofinansowanie zakupu 84 autobusów wodorowych przesłało MPK Poznań do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Natomiast w niedzielę, 31 stycznia, przedstawiciele MPK oraz Miasta Poznań mieli okazję sprawdzić możliwości wodorowego Solaris Urbino 12 hydrogen.

Od 1 lutego przy skwerze Marii Rataj, u zbiegu ulic Spychalskiego i Górna Wilda uruchomione zostało urządzenie służące popularyzacji historii i walorów turystycznych tej części miasta. Jeżeli rozwiązanie się sprawdzi, multimedialne totemy pojawią się także w innych rejonach Poznania. 

Jest szansa na kolejną spektakularną inwestycję tramwajową - tym razem w południowo-zachodniej części Poznania. Projekt budowy trasy tramwajowej na osiedle Kopernika w Poznaniu uzyskał już decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach i czeka na otwarcie naboru wniosków o dofinansowanie inwestycji transportowych w ramach perspektywy unijnej 2021-2027. Po zapewnieniu finansowania będzie to kolejne duże przedsięwzięcie znacząco podnoszące jakość komunikacji zbiorowej w stolicy Wielkopolski.

Podczas uroczystej Gali Rodzin poznaliśmy laureatów konkursów o tytuły: Superżłobek i Superprzedszkole. Doceniono też najlepszych partnerów Karty Dużej Rodziny. W tym roku - ze względu na pandemię - uroczystość była zorganizowana online.

Wiosną w całej Polsce odbędzie się Narodowy Spis Ludności i Mieszkań. Osoby, które chcą pełnić funkcję rachmistrzów spisowych w Poznaniu, mogą składać odpowiednie dokumenty. Nabór będzie odbywać się od 1 do 9 lutego. 

Na północy Poznania trwa największa obecnie inwestycja komunikacyjna. Budowana jest trasa tramwajowa wraz z układem drogowym. Dzięki niej rejon Naramowic będzie lepiej skomunikowany z centrum miasta. 

Podpisano umowę z firmą Demiurg Construction Sp. z o.o., która została generalnym wykonawcą przebudowy budynku Galerii Miejskiej Arsenał. Prace mają się zakończyć we wrześniu 2022 roku i będą trwały w czasie przebudowy płyty Starego Rynku.

W związku z przedłużeniem prac przy nowej organizacji ruchu związanej z uruchomieniem Strefy Płatnego Parkowania na Wildzie i Łazarzu, mieszkańcy obu osiedli będą mogli korzystać z tymczasowych parkingów. Działanie tego wyznaczonego przy Arenie zostało przedłużone, a na Wildzie postój możliwy będzie na miejskiej działce przy ul. Roboczej.

Nowa podstawówka na Strzeszynie coraz bliżej - Miasto podpisało z Krajowym Zasobem Nieruchomości porozumienie, które ostatecznie pozwoli zakończyć procedurę przekazania terenów.  Poznań otrzyma od KZN działkę pod szkołę oraz - w ramach wsparcia działań KZN - wniesie aportem do Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego grunty przy ul. Żelaznej, gdzie powstaną nowe mieszkania na wynajem.

Instytucje zajmujące się miejską zielenią regularnie prowadzą przeglądy drzewostanu na terenie parków, skwerów czy też przy ulicach i chodnikach. Widocznym efektem wnikliwych obserwacji są oznaczenia na niektórych pniach. Wyjaśniamy, co kryje się pod kolorowymi kropkami i numerami. 

Liczba wyników na stronie
30