W sobotę, 23 stycznia, rozpocznie się kolejny etap modernizacji ronda Rataje i związane z nim zmiany w organizacji ruchu. Część linii tramwajowych pojedzie zmienionymi trasami. Na marzec planowane jest zakończenie robót na ul. Jana Pawła II, a całej przebudowy ronda rok później.
Trwa szczepienie osób z tzw. grupy zero, a już wkrótce, 15 stycznia, wystartują również zapisy dla seniorów. Kto przyjmie dawkę w pierwszej kolejności i gdzie w Poznaniu będzie można się zaszczepić? Poniżej najważniejsze informacje o szczepieniach przeciwko COVID-19 w polskim języku migowym.
Podsumowano ubiegłoroczną edycję PBO. Mieszkańcy uważają, że budżet obywatelski to dobry pomysł. Przeważająca część pozytywnie ocenia PBO 2021. Zdecydowana większość popiera wprowadzenie Zielonego Budżetu. Duży procent ankietowanych, którzy zaproponowali swój własny projekt, zadeklarowało chęć złożenia wniosku także w kolejnej edycji. Niemal wszyscy zamierzają wziąć udział w głosowaniu w ramach PBO 2022.
Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji podjęły decyzje o zakończeniu tegorocznego sezonu łyżwiarskiego nad Maltą.
Wyjątkowe pojazdy zabytkowe stanęły w pawilonie nr 2 Międzynarodowych Targów Poznańskich. Pasjonaci motoryzacji i historii mają okazję obejrzeć ponad 100 pojazdów, które pochodzą ze zbiorów członków, działaczy Automobilklubu Wielkopolski, współorganizatora Muzeum Motoryzacji. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających, gdy tylko zostaną zniesione ograniczenia dotyczące działalności instytucji kultury.
W piątek, 15 stycznia, zgodnie z zapowiedziami rządu ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. W pierwszej kolejności zapisać będą mogli się seniorzy, którzy skończyli 80 lat.
1 stycznia zmieniły się numery indywidualnych rachunków bankowych dla właścicieli nieruchomości, na które należy dokonywać wpłat za gospodarowanie odpadami. Jak sprawdzić swój nowy numer? Co zrobić, gdy omyłkowo wyślemy opłatę na poprzedni? Podpowiadamy.
Kursy zawodowe dla uczniów oraz studia podyplomowe dla nauczycieli, bogaty program staży dla młodzieży oraz doposażanie szkół w nowoczesny sprzęt - to tylko przykłady działań mających wesprzeć kształcenie zawodowe: poprawić warunki nauki i zwiększyć szanse młodych ludzi na rynku pracy. Prezentujemy wybrane projekty realizowane przez Miasto Poznań, w partnerstwie z Powiatem Śremskim oraz Gminą Oborniki.
Dedykowane przedsiębiorcom i miłośnikom nowoczesnych technologii szkolenia online z ekspertami IBM wracają w nowym roku. Tym razem tematem bezpłatnego webinaru będzie komputer kwantowy. Warsztaty odbędą się 20 stycznia, obowiązują zapisy.
Trwa remont gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, zwanego potocznie "Marcinkiem".
Tylko do końca stycznia można licytować przejażdżkę rowerem lub bieg po mieście z prezydentem Poznania. Całkowity dochód z aukcji przekazany zostanie na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Ciągle potrzebne jest osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Zawiera ono przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych.
Trwa wprowadzanie Strefy Płatnego Parkowania na Łazarzu i Wildzie. Montaż oznakowania pionowego, testy oprogramowania i przygotowania do modernizacji sygnalizacji świetlnej na ul. Głogowskiej to najważniejsze prace zaplanowane na najbliższe dni.
To część rozbudowanego systemu identyfikacji i komunikacji wizualnej nowej instytucji kultury. Logo inspirowane jest płachtami Zygalskiego, czyli jednym z narzędzi stosowanych do złamania kodu niemieckiej maszyn szyfrującej.
W 2020 roku w Poznaniu Zarząd Dróg Miejskich wyremontował chodniki o długości ponad 12 kilometrów. To prawie 3 kilometry więcej niż w roku 2019. Piesi mogą korzystać z odnowionych powierzchni zarówno w centrum Poznania oraz na wszystkich osiedlach.
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego skontrolował budynki mieszkalne, wykonane w technologii wielkopłytowej. Poznańskie spółdzielnie regularnie dokonują przeglądu tych obiektów, jednak ich stan techniczny nie zawsze jest zadowalający.
Poznaniacy, chcący stworzyć na swoich domach ogrody wertykalne lub zielone dachy, w przyszłości będą mogli liczyć na wsparcie. Opracowaniem programu pomocy oraz promocją takich rozwiązań zajmie się nowo powołany zespół.
Miasto Wrocław do zakupionych wcześniej 25 tramwajów Moderus Gamma dokupi jeszcze kolejne 21 pojazdów. Do 2024 poznańska spółka dostarczy do Wrocławia łącznie 46 nowoczesnych tramwajów.
W styczniu i lutym świąteczne drzewka od mieszkańców odbiera Związek Międzygminny GOAP - za pośrednictwem firm wywożących odpady. Choinkę można także samodzielnie przetransportować do PSZOK (Gratowisko) lub pociąć na kawałki i włożyć do odpowiedniego pojemnika.
Na Naramowicach i Winogradach obowiązuje czasowa organizacja ruchu związana z budową nowej trasy tramwajowej wraz z towarzyszącym jej układem drogowym. Prace toczą się na całym odcinku, który liczy ponad trzy kilometry długości. W najbliższych dniach w kilku miejscach zmieni się organizacja ruchu.
W największej poznańskiej bibliotece nadal działają usługi: Książka dla seniora i Czytanie bez barier. Mogą z nich skorzystać starsi mieszkańcy miasta oraz osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie. Zamówienia składane są telefonicznie poprzez Biuro Poznań Kontakt.
Instytut Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu jako pierwszy w Polsce uruchomił równoczesną diagnostykę różnicującą grypę i COVID-19. Teraz IGC PAN, wspólnie z Urzędem Miasta Poznań, fundacją Instytut Świadomości i serwisem Pacjent w Centrum zapraszają poznaniaków na nowoczesne bezpłatne testy.
7 stycznia rozpoczynają się prace przy budowie przyłącza cieplnego do budynku przy ul. Jeżyckiej 39. Wymagają one zamknięcia ruchu pojazdów na odcinku tej ulicy od ul. Kochanowskiego do ul. Mylnej.
Z powodu opadów atmosferycznych prace na ulicach Łazarza zostały przełożone na przyszły tydzień.
Rozpoczęły się prace na ul. Mateckiego na północy Poznania. W ramach inwestycji ulica zyska brakujące fragmenty chodnika, kanalizację deszczową oraz sieć wodociągową i kanalizacyjną z przyłączami do posesji. Przebudowane zostaną również platformy przystankowe oraz oświetlenie wzdłuż ulicy.
W Poznaniu będzie można przyjąć szczepionkę w 94 punktach rozsianych na terenie całego miasta. Dokładne adresy przychodni zostały już opublikowana, a zapisy na szczepienia mają ruszyć 15 stycznia.
6 stycznia poznaniacy znów spotkają Kacpra, Melchiora i Baltazara oraz powędrują do Betlejem. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, ulicami miasta nie przejdzie tradycyjny orszak. Wydarzenie będzie jednak transmitowane online.
Co zrobić, gdy ktoś bliski zachoruje na Covid-19 i trafi do szpitala im. J. Strusia? Gdzie szukać informacji o jego stanie, jak skontaktować się z lekarzami i w jaki sposób dostarczyć pacjentom potrzebne rzeczy?
Już po raz drugi Miasto Poznań ogłasza konkurs na superżłobek i superprzedszkole. Pomoże on wybrać placówki najbardziej przyjazne dzieciom i rodzicom oraz wyłonić miejsca, w których poznańskie maluchy mogą liczyć na opiekę i edukację na najwyższym poziomie.
Trwają organizowane przez rząd szczepienia przeciwko COVID-19. Na razie mogą z nich skorzystać tylko pracownicy ochrony zdrowia i inne osoby z tzw. grupy zero, ale już wkrótce ruszą zapisy dla pozostałych mieszkańców kraju. Gdzie, kiedy i jak będzie można się zgłosić?