Choć rozporządzenie obowiązuje od 1 lutego, przeważającą część instytucji kultury można zwiedzać od 2 lutego. Wynika to z faktu, że w poniedziałki większość muzeów i galerii sztuki w Polsce jest zamkniętych. Poza tym informację o otwarciu tych placówek ogłoszono w czwartek, zatem ich pracownicy mieli niewiele czasu na przestawienie się z trybu "online" na pracę w bezpośrednim kontakcie z publicznością. Z tych względów większość poznańskich muzeów otworzyło swoje drzwi we wtorek rano.
Zwiedzać można znów Bramę Poznania. Zmieniły się jednak godziny otwarcia (wt-pt od godz. 11 do 18; weekendy od godz. 10 do 19). Ekspozycja główna została przystosowana do trybu bezdotykowego, personel pracuje w maseczkach i za przegrodami z plastiku. Urządzenia odsłuchowe - audioprzewodniki są regularnie dezynfekowane. Sklepik muzealny będzie czynny, ale nadal zamknięta jest kawiarenka. Dodatkowo, do końca lutego w Śluzie Katedralnej (części położonej na Ostrowie Tumskim) można oglądać wystawę pt. "Miasto (re)konstruowane. Powojenna odbudowa reprezentacyjnych gmachów Poznania". Niespodzianka czeka także na najmłodszych. Przedłużono czas trwania gry miejskiej, związanej z Poznańskim Szlakiem Legend dla Dzieci. Akcja potrwa do końca lutego.
Po dwumiesięcznej przerwie czynne są wszystkie placówki Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu na Starym Rynku, Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwca 1956 w Zamku Cesarskim, Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII, Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli i Muzeum Armii "Poznań" w tzw. Małej Śluzie - także na Cytadeli. Należy zaznaczyć, że muzeum w Forcie VII jest otwarte tylko częściowo, dostępny jest jedynie jego lewy majdan, a ekspozycje w salach są nieczynne do odwołania, bo trwają tam nadal prace budowlane w ramach rewitalizacji obiektu. Obok ekspozycji stałych, można zwiedzać również dwie wystawy czasowe: "Antoni Radziwiłł oraz jego epoka w listach żony i córek" w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919 oraz "Dragoni Generała Maczka. Rzeszów 1938 - Świętoszów 2020" w Muzeum Uzbrojenia. Będąc na Starym Rynku warto obejrzeć również ekspozycję plenerową "Ignacy Jan Paderewski na nieznanych fotografiach z zapomnianego albumu" prezentowaną przed Odwachem, gdyż będzie ona prezentowana tylko do końca lutego. Przed wybraniem się do wymienionych muzeów, warto sprawdzić dni i godziny otwarcia (placówki działają w godz. 10-15 lub godz. 10-16).
Poznaniacy i turyści odwiedzić mogą już Galerię Miejską Arsenał na Starym Rynku (od wt do nd w godz. 12-19, w nd w godz. 12-16). Nie oznacza to jednak, że placówka rezygnuje z działalności online. Już w lutym powróci cykl skierowany dla rodzin z dziećmi.
Od wtorku otwarte jest również Muzeum Archeologiczne w Pałacu Górków, przy ul. Wodnej (wtorek-piątek w godz. 10-17, sobota w godz. 10-18). Do końca miesiąca można tam oglądać wystawę pt. "Archeologia i sztuka. Badania nie tylko powierzchniowe". Do 14 lutego wstęp do muzeum jest bezpłatny.
Swoje drzwi otworzył także Rezerwat Archeologiczny Genius loci na Ostrowie Tumskim (można go zwiedzać we wt-czw w godz. 10-16, w pt-sb w godz. 10-18 oraz w nd w godz. 10-15). Aktualnie, oprócz wystawy stałej, działają tam ekspozycje czasowe, w ramach których można oglądać wyjątkowe fotografie, unikalną biżuterie oraz średniowieczne instrumenty. Choć placówka została otwarta, jak na razie nie będą prowadzone lekcje muzealne i warsztaty w wersji stacjonarnej. Te będą odbywać się nadal w wersji online. Możliwa nadal będzie także zdalna forma zwiedzania.
Czynne jest Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza na Starym Rynku (od wtorku do piątku - w godz. 9-17 oraz w soboty - 6 i 20 lutego oraz 6 i 20 marca - od godz. 9 do 16). Informację o otwarciu od 2 lutego podało także Muzeum Broni Pancernej przy ul. 3. Pułku Lotniczego 4 - najnowsze muzeum w Poznaniu. Instytucja będzie działać w godz. 10-16.
Z kolei Muzeum Narodowe w Poznaniu i jego oddziały (Muzeum Sztuk Użytkowych na Wzgórzu Przemysła, Muzeum Instrumentów Muzycznych i Wielkopolskie Muzeum Wojskowe na Starym Rynku, Muzeum Etnograficzne przy ul. Mostowej, a także muzea parkowo-pałacowe w Rogalinie, Śmiełowie i Gołuchowie) będą otwarte dla zwiedzających od środy, 3 lutego. Placówki są czynne w godz. 9-17 lub 9-16).
Muzeum Archidiecezjalne w najbliższych dniach będzie jeszcze zamknięte dla zwiedzających. Do odwołania nieczynne jest także Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny. Nie ma na razie informacji o otwarciu Muzeum Pyry i Muzeum Historii Ubioru. Rogalowe Muzeum Poznania nie może jeszcze wznowić działalności, gdyż jest nie tylko placówką ekspozycyjną, ale także edukacyjną.
Wszystkie muzea wprowadziły zmiany w regulaminach zwiedzania. Gości obowiązuje bezwzględny rygor sanitarny, a więc zasłanianie ust i nosa, a także utrzymywanie dystansu społecznego oraz odkażanie rąk. Liczba osób mogących jednocześnie zwiedzać ekspozycję została ograniczona.
AJ/ Wydawnictwo Miejskie Posnania