W wyniku postępu prac na placu budowy trasy tramwajowej na Naramowice, wraz z węzłem drogowym Lechicka/Naramowicka, zmieni się organizacja ruchu w rejonie ulic Lechickiej i Murawa. Na placu budowy pojawiły się już pierwsze słupy trakcyjne.
Już 29 stycznia dowiemy się, jakie placówki zdobędą tytuły Superżłobek i Superprzedszkole. Wyniki zostaną ogłoszone podczas Gali Rodzin - w tym roku wyjątkowej, bo organizowanej online. Tradycyjnie uhonorowani zostaną też partnerzy Karty Dużej Rodziny, a na zakończenie wszyscy poznaniacy będą mogli obejrzeć spektakl "Nowe szaty króla".
Od 1 lutego na części wildeckich i łazarskich ulic postój aut będzie płatny w ramach Strefy Płatnego Parkowania. W związku z tym, że z zakupionych identyfikatorów parkingowych nie będzie można korzystać w pełnym zakresie, zostanie przygotowane rozwiązanie wydłużające ich ważność.
Trwa modernizacja układu komunikacyjnego w rejonie ronda Rataje. Na noc z 28 na 29 stycznia, czyli z czwartku na piątek, można spodziewać się utrudnień.
Przez najbliższe tygodnie dyżur Telefonu Porad Cyfrowych poświęcony będzie wątkom związanym ze szczepieniami. Pracownicy Centrum Inicjatyw Senioralnych podpowiedzą m.in., jak założyć profil zaufany tymczasowy lub stały czy jak znaleźć kontakt do konkretnych przychodni.
MPK Poznań zostało właścicielem najstarszego sprawnego parowozu w Polsce - Borsiga Bn2t. Kupiło również legendarnego "Ryjka", czyli najstarszy zachowany w kraju autobus szynowy. Stało się to dzięki porozumieniu z Poznańskim Klubem Modelarzy Kolejowych.
Nieutwardzona do tej pory ul. Bociania na Sołaczu, na której po deszczach zbierała się woda, już wiosną będzie miała nawierzchnię z kostki betonowej. Na placu budowy widocznych jest coraz więcej efektów trwających od początku grudnia prac.
Wraz z początkiem lutego na terenie Wildy i Łazarza zacznie funkcjonować Strefa Płatnego Parkowania. Postój aut będzie płatny na tych ulicach, gdzie wykonano oznakowanie pionowe i poziome.
Zarząd Zieleni Miejskiej podsumował liczbę nasadzeń w 2020 roku. Łącznie w poznańskich parkach i zieleńcach pojawiło prawie 400 nowych drzew i ponad 6 tysięcy krzewów.
W stolicy Wielkopolski będą organizowane kolejne ważne zawody lekkoatletyczne. Zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki przyznał Poznaniowi organizację Mistrzostw Polski U23 w roku 2022. Impreza odbędzie się na stadionie POSiR Golęcin.
Rząd wprowadził nowe terminy i zasady składania wniosków o 500 plus. By w tym roku nie stracić prawa do świadczenia wychowawczego, należy ponownie złożyć dokumenty. Wnioski w formie elektronicznej będą przyjmowane już od 1 lutego.
Na ul. Mateckiego trwają rozpoczęte na początku roku prace budowlane. W ich efekcie, latem tego roku, ulica zyska nie tylko około 600 metrów chodnika, kanalizację deszczową, sieć wodociągową i kanalizacyjną z przyłączami do posesji. Przebudowane zostaną również platformy przystankowe oraz oświetlenie wzdłuż ulicy.
Osiem ofert złożono w postępowaniu przetargowym, które wyłoni wykonawcę przebudowy wiaduktu w ciągu ul. Gołężyckiej, nad liniami kolejowymi nr 272 (Kluczbork - Poznań Główny) oraz 352 (Swarzędz - Poznań Starołęka). Poznańskie Inwestycje Miejskie dokonały ich otwarcia.
"Finał z głową" - to hasło kolejnej, 29. już edycji zbiórki organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku, mimo pandemii, na poznanianki i poznaniaków także czeka wiele atrakcji. Koncerty online, plenerowa gra miejska, turniej szachowy z udziałem prezydenta Jacka Jaśkowiaka i tradycyjne Światełko do Nieba, to tylko niektóre z wydarzeń poznańskiego Finału WOŚP, który odbędzie się w niedzielę, 31 stycznia. Tym razem zebrane pieniądze pozwolą na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.
Prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM oraz Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania zapraszają do udziału w kolejnej, 7. edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej. Jak co roku, twórcy zostaną uhonorowani w dwóch kategoriach. Przyznana zostanie Nagroda im. Adama Mickiewicza oraz Stypendium im. Stanisława Barańczaka.
Podczas posiedzenia Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej Rady Miasta Poznania zaprezentowane zostały koncepcje dwóch ważnych inwestycji drogowych: budowy ul. Dolnej Głogowskiej i budowy północnego odcinka I ramy komunikacyjnej.
W sobotę, 23 stycznia, zmieni się organizacja ruchu w rejonie rozbudowywanego odcinka ul. Lotniczej. W związku z postępem prac wjazd od ul. Dąbrowskiego zostanie całkowicie zamknięty.
Budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 68 na os. Jana III Sobieskiego zbliża się ku końcowi. To pierwszy etap rozbudowy tej placówki. Dzięki inwestycji jej powierzchnia użytkowa niemal się podwoi. Sama sala będzie mieć ponad 400 metrów kwadratowych.
1033 drzewa i 7,3 tysięcy krzewów zasadzono w 2020 roku przy poznańskich ulicach. Nowa zieleń nie tylko poprawia estetykę miasta, ale przede wszystkim zwiększa komfort życia mieszkańców i sprawia, że przyjemniej korzysta się z miejskiej przestrzeni.
Trudno dziś wyobrazić sobie Poznań bez nowej ul. Św. Marcin, bez Wartostrady czy bez nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To inwestycje, które na stałe wpisały się w krajobraz miasta - a każda z nich powstała dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. W ciągu prawie 17 lat Poznań otrzymał ponad 5 mld zł z UE.
W piątek, 22 stycznia ruszyły zapisy na szczepienia dla osób, które ukończyły 70 lat. Seniorzy i seniorki mogą rejestrować się na trzy sposoby: dzwoniąc na infolinię, kontaktując się z punktem szczepień lub zapisując się online. Wiele osób nie mogło się jednak dodzwonić - dlatego rząd przed południem ogłosił nowy kanał rejestracji: SMS-em.
Torby, klucze, smartfony, portfele. W ubiegłym roku do Biura Rzeczy Znalezionych MPK Poznań trafiło około 800 rzeczy. 40 proc. z nich wróciło do właściciela. Apelujemy do pasażerów: Wysiadając z autobusu lub tramwaju, pamiętajcie o zabraniu przewożonych rzeczy!
Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania spotkał się z rodzicami urodzonych w Poznaniu pięcioraczków. Pogratulował im powiększenia rodziny i przekazał drobne upominki oraz gratulacje.
Dlaczego warto jest przyjąć obie dawki szczepionki? Jak się do tego przygotować i na co zwrócić uwagę? Najważniejsze informacje dla osób niesłyszących przekazuje w polskim języku migowym Eunika Lech.
Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza chcą sprawdzić, jaki wpływ na zachowania społeczne w czasie pandemii mają przekazy medialne. Każdy może wypełnić krótką ankietę, odpowiedzieć na kilka pytań i tym samym pomóc w badaniu.
Zbliża się kolejny etap rozbiórki wiaduktu w ciągu ul. Kurlandzkiej, którego stan techniczny nie pozwalał na dalsze użytkowanie. Prace wiążą się ze zmianą organizacji ruchu na ul. Krzywoustego. Przejazd w obu kierunkach będzie możliwy północną jezdnią.
W związku przebudową ronda Rataje w piątek, 22 stycznia, na kilka godzin zmieni się organizacja ruchu na ul. Piłsudskiego, na jezdni w kierunku ul. Zamenhofa. Na odcinku ok. 40 metrów tuż za zjazdem na os. Jagiellońskie, przed sklepem Biedronka, do dyspozycji kierowców pozostanie wyłącznie zewnętrzny pas ruchu.
Strefa Płatnego Parkowania na Wildzie i Łazarzu rusza już za niespełna dwa tygodnie, 1 lutego. Początkowo obowiązek wnoszenia opłat obejmie część ulic. Niekorzystna pogoda uniemożliwia wprowadzenie nowej organizacji ruchu na całym zaplanowanym obszarze.
Miasto Poznań rozpoczęło nabór do szóstej edycji programu Stypendia na staże. Akcja jest skierowana do studentów poznańskich uczelni. Tegoroczny budżet pozwoli na sfinansowanie 13 miejsc stażowych w poznańskich firmach.
Rusza IV edycja konkursu "Fundusz Samorządów Uczniowskich", który umożliwia poznańskiej młodzieży uzyskanie środków na realizację własnych pomysłów. Aplikacje należy składać do 13 lutego.