W środę, 10 lutego, obchodzimy 81. rocznicę pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir. W imieniu poznanianek i poznaniaków kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru złożył Bartosz Guss, zastępca prezydenta miasta.
Historyczny budynek restauracji w parku Sołackim znów będzie pełen życia i dobrej kuchni. Obiekt wynajęła właśnie Grupa MTP, która otworzy tam restaurację i butikowy hotel Port Sołacz.
Trwa nabór do miejskiego programu Kawka Bis, w ramach którego można otrzymać dotację na zmianę ogrzewania węglowego na bardziej ekologiczne. Wnioski należy składać do 31 marca. Warto już dziś ubiegać się o dofinansowanie, bowiem od 2024 roku posiadaczom starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania będzie grozić kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł.
W nocy kontynuowano prace przy odśnieżaniu ponad 740 kilometrów ulic w Poznaniu. Wczesnym rankiem pługi wyjechały także na drogi w rejonie osiedli mieszkaniowych. Łącznie pługi przejechały 3400 km, wysypano 1630 ton mieszanki piasku z solą i 850 ton piasku na chodniki.
Właściciele nieruchomości są zobowiązani do utrzymania czystości na chodniku wzdłuż swojej posesji. Chodzi o uprzątnięcie śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń. Wszystko to ma służyć bezpieczeństwu pieszych.
Wsparcie lekarza geriatry, pielęgniarki, psychologa, systematyczny kontakt z asystentem i możliwość wezwania pomocy 24 godziny na dobę - to wszystko czeka na osoby, które skorzystają z bezpłatnej oferty Zintegrowanego Centrum Opieki i Teleopieki.
Budowa nowej, trzykondygnacyjnej części Szkoły Podstawowej nr 62 na Podolanach wyszła już ponad ziemię. Po wyburzeniu parterowego pawilonu i wykonaniu fundamentów, wykonawca wznosi pierwszą kondygnację.
Po wielu łagodnych zimach, do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić, w tym roku nadeszła prawdziwa zima śnieżna i mroźna. Mimo że niskie temperatury i zmrożona ziemia są poważną przeszkodą, część prac jest kontynuowanych.
Ruszyły zapisy na kolejne telefoniczne porady prawne. Mogą z nich bezpłatnie skorzystać przedsiębiorcy oraz osoby, które planują rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Wydłużono nabór na rachmistrzów spisowych. Osoby, które chciałyby pełnić tę funkcję, do 16 lutego mogą zgłosić się do Urzędu Miasta Poznania. Zakwalifikowani kandydaci będą uczestniczyć w przeprowadzeniu Narodowego Spisu Powszechnego 2021, który odbędzie się od 1 kwietnia do 30 czerwca.
Opady śniegu i wiatr powodujący zawieje i zamiecie mają się utrzymywać kilkanaście godzin. Pierwsze pługoposypywarki wyjechały na sieć dróg strategicznych po godzinie 3 rano, na ulice układu podstawowego po godzinie 5. Na poznańskich ulicach pracują 43 pługoposypywarki oraz 18 pługów z piaskarkami.
W walentynkowy weekend, po raz pierwszy od listopada, będzie można zobaczyć stacjonarnie film i spektakl. Zgodnie z nowym rozporządzeniem kina, teatry, opery i filharmonie mogą otworzyć się w piątek, 12 lutego - na razie testowo, na okres dwóch tygodni. Oczywiście, wszystkie instytucje muszą działać w reżimie sanitarnym, z widowniami zapełnionymi maksymalnie w 50 procentach. Zakazana jest konsumpcja, a obowiązkowe noszenie maseczek, dezynfekcja rąk i dystans społeczny.
W poniedziałek, 8 lutego, cały świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Epilepsji. Na znak solidarności z pacjentami cierpiącymi na padaczkę ważne budynki podświetlane są na fioletowo. Również w Poznaniu światła w tym kolorze będzie można zobaczyć w wielu miejscach w centrum miasta.
1 lutego ruszył nabór elektronicznych wniosków o świadczenie 500+. Wszyscy, którzy złożą je do kwietnia, otrzymają pieniądze już w czerwcu. Dokumenty papierowe będą przyjmowane dopiero od kwietnia.
"Solastalgia", projekt Teatru Wielkiego w Poznaniu, walczy o główną nagrodę w międzynarodowym konkursie FEDORA Prizes 2021 w kategorii Digital. Jest to jedyna polska inicjatywa ubiegająca się o nagrodę Fedora Platform. O przejściu do następnego etapu zadecyduje jury i głosy widzów.
Będzie łatwiej i bezpieczniej - co w czasach pandemii jest niezwykle istotne. Od piątku, 5 lutego bilety do wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu można kupować online. Dostępne są na platformie ToBilet.pl, należącej do Grupy MTP.
Od początku lutego można już odwiedzać muzea, galerie sztuki oraz instytucje kultury, prowadzące działalność wystawienniczą. W piątek, 5 lutego swoje drzwi dla zwiedzających otworzyło Centrum Kultury Zamek. Gości obowiązuje reżim sanitarny.
Przy ul. Perzyckiej zakończyła się trwająca od wiosny ubiegłego roku budowa nowej siedziby Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda". W najbliższych dniach budynki zostaną podłączone do sieci energetycznej i gazowej.
Przed przystąpieniem do budowy trasy tramwajowej w ulicy Ratajczaka Miasto zleciło wykonanie specjalistycznej ekspertyzy. Oceniany będzie wpływ drgań powodowanych przez ruch pojazdów na budynki i ludzi w nich przebywających.
Wiosną w całej Polsce odbędzie się Narodowy Spis Ludności i Mieszkań. Obecnie w Poznaniu trwa nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych. Warto się pospieszyć, ponieważ zostało niewiele czasu na zgłoszenie. Dokumenty można składać do wtorku, 9 lutego.
Nowe kładki pieszo-rowerowe przez rzekę, strefy gastronomiczne, kolejne odcinki Wartostrady, miejsce na biwaki - to tylko niektóre propozycje inwestycji nad największą poznańską rzeką. Miasto przygotowało kompleksową Koncepcję zagospodarowania doliny Warty w Poznaniu.
Droga rowerowa wzdłuż ul. Grunwaldzkiej zostanie wydłużona. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, który wyłoni wykonawcę prac budowlanych na odcinku od ul. Jugosłowiańskiej do ronda Skubiszewskiego.
W minionym roku strażnicy miejscy przeprowadzili ponad 2 tysiące kontroli w zakresie spalania odpadów w przydomowych instalacjach grzewczych. Stwierdzono około 500 uchybień. W 472 przypadkach winnych ukarano, a 20 kolejnych spraw trafiło do sądu. Do badań laboratoryjnych funkcjonariusze przekazali 80 próbek popiołu.
Miłośnicy roślin i tropikalnego klimatu będą mogli znów odwiedzić Palmiarnię Poznańską. Obiekt zostanie otwarty w piątek, 5 lutego.
Dzięki pracom przy zbiegu ulic Karpia i Dworskiej zwiększy się bezpieczeństwo ruchu drogowego. Układ połączenia ulic zostanie dostosowany do przejazdów autobusów.
Parkomaty zainstalowane na terenie wildeckiej i łazarskiej Strefy Płatnego Parkowania to nowoczesne urządzenia umożliwiające opłacenie postoju na kilka sposobów. Zarząd Dróg Miejskich przygotował filmy instruktażowe prezentujące sposób obsługi nowych parkomatów.
Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Poznaniu, działający przy Departamencie Monitoringu Środowiska GIOŚ poinformował o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10. Ostrzeżenie na terenie miasta obowiązuje w środę, 3 lutego. Za przyczynę zaistniałej sytuacji GIOŚ wskazuje panujące warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń.
W poniedziałek, 1 lutego odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Oznacza to, że osoby posiadające w domach bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych i kotłach węglowych, nie spełniających wymogów Ekoprojektu. Zakaz obowiązuje we wtorek, 2 lutego.
Po wielu miesiącach wytężonych prac i pomimo niesprzyjających warunków związanych z pandemią COVID-19, zakończono prace związane z rewaloryzacją zabytkowego parku Izabeli i Jarogniewa Drwęskich. To rozległa zielona przestrzeń w północnej części Wildy, w kwartale ulic: Królowej Jadwigi, Górna Wilda, Niedziałkowskiego, Topolowa, Wierzbięcice.
Do mieszkańców Poznania rozesłano już listy zapraszające do wzięcia udziału w panelu obywatelskim. Trafiły one do losowo wybranych gospodarstw domowych. Spośród osób zarejestrowanych, wytypowana zostanie grupa poznaniaków, która weźmie udział w przedsięwzięciu. Tutaj także zadecydują wyniki losowania.