Jak ważny jest sprawiedliwy system energetyczny? Czy poznaniacy i poznanianki chcą zaangażować się w jego zmianę? Na te pytania szukają odpowiedzi naukowcy z Uniwersytetu w Groningen w Holandii, którzy przygotowali ankietę. Każdy może ją wypełnić i pomóc badaczom.
W najbliższy piątek, 5 sierpnia zmieni się organizacja ruchu pieszych na Starym Rynku - w rejonie ul. Jana Baptysty Quadro.
33 susły moręgowane wyjechały z poznańskiego zoo, by żyć na wolności. Naukowcy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" wypuścili je w Kamieniu Śląskim w województwie opolskim. Na wolność trafi też puszczyk uralski, który wykluł się w poznańskim ogrodzie.
W niedzielę, 7 sierpnia, na Rynku Łazarskim odbędą się "Targi Sztuk Pięknych". Jest to cykliczne wydarzenie, umożliwiające obcowanie ze sztuką oraz rzemiosłem artystycznym w przestrzeni publicznej.
Strażaka i policjanta w akcji lub lekarza udzielającego pomocy poszkodowanemu nikt nie przegapi. Natomiast oni nie rzucają się w oczy, chociaż są na miejscu zdarzenia. To pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie z zespołu interwencyjnego, którzy stanowią grupę szybkiego reagowania.
W najbliższy weekend, czyli od 5 do 7 sierpnia 2022 roku zadebiutuje Festiwal Tradycji Poznańskich połączony ze Świętem Bambrów. Debaty, koncerty, konkursy, tradycyjny korowód, a nawet turniej jedzenia pyry z gzikiem na czas - na poznaniaków i poznanianki czekają liczne atrakcje.
Osoby z niepełnosprawnością z Ukrainy mogą otrzymać dofinansowanie do zakupu lub naprawy na przykład protezy, kul łokciowych, ortezy ortopedycznej, balkonika czy podpórki ułatwiającej chodzenie. Moduł I programu "Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością" realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu.
Koncerty, spektakle, warsztaty i czas na relaks - to wszystko czeka na uczestników "Łazarskiego lata" oraz "Lata na Madalinie". To cykle dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Atrakcje odbywają się w specjalnej strefie rekreacyjnej na rynku Łazarskim oraz w zajezdni Madalina i potrwają do 4 września. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.
Wrotyczowa i Anyżowa to kolejne dwie ulice, które zostaną w najbliższym czasie przebudowane z wykorzystaniem płyt ażurowych.
8 sierpnia obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół - jednych z najbardziej istotnych stworzeń dla człowieka oraz środowiska. W Poznaniu po raz kolejny odbędą się z tej okazji liczne wydarzenia edukacyjne. Atrakcje w różnych częściach miasta potrwają do końca miesiąca.
O promocji czytelnictwa, roli filii bibliotecznych, a także rozwoju oferty cyfrowej rozmawialiśmy z Katarzyną Kamińską, zwyciężczynią konkursu na dyrektora Biblioteki Raczyńskich.
Katarzyna Kamińska wygrała konkurs na dyrektora Biblioteki Raczyńskich. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania zaaprobował werdykt komisji konkursowej, która na posiedzeniu w lipcu przeprowadziła rozmowy z sześciorgiem kandydatów i w drodze głosowania udzieliła Katarzynie Kamińskiej rekomendacji na stanowisko dyrektorskie.
Ruszyła druga odsłona akcji organizowanej przez Centrum Inicjatyw Senioralnych i poznańską Caritas. Tym razem do kolorowych toreb, jakie stworzą poznańscy seniorzy i seniorki, można będzie dorzucić artykuły szkolne. Wypełnione nimi plecaki trafią do ukraińskich dzieci, które znalazły schronienie w stolicy Wielkopolski.
W sobotę, 6 sierpnia, rozpoczną się prace związane ze zmianą organizacji ruchu na ulicy Swoboda. Po ich zakończeniu będzie tam bezpieczniej. W czasie robót kierowcy będą mogli korzystać z tymczasowego parkingu.
W Poznaniu osłabione lub ranne ptaki i małe ssaki można dostarczyć do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Specjaliści zapewnią tam zwierzętom odpowiednią opiekę.
Kolejna ulica osiedlowa na Umultowie zyskała solidną i wygodną nawierzchnię. Zbudowano także kanalizację deszczową. Poprawiło się też bezpieczeństwo - zmodernizowana droga znalazła się w strefie zamieszkania, a piesi mają tam pierwszeństwo przed pojazdami.
Stolica Wielkopolski skrywa wiele tajemnic. Aby poznać niektóre z nich, warto śledzić profil Miasta na Facebooku. Tam co weekend pojawiać się będą niezwykłe historie związane z Poznaniem. Cykl rozpoczęła ciekawostka związana z poznańską kopią "Piety" Michała Anioła, która posłużyła do... rekonstrukcji oryginału.
1 sierpnia poznanianki i poznaniacy upamiętnią 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Główne obchody odbędą się o godz. 17:00 pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Poza oficjalnymi uroczystościami będzie można również obejrzeć spektakl Teatru Muzycznego, na który zaproszono uczestników wydarzenia i kombatantów.
Na ul. Pokrzywno rozpoczęły się prace, w ramach których ulica zostanie rozbudowana na odcinku od ul. Sanockiej do ul. Ropczyckiej i zyska nową nawierzchnię, chodniki i drogę rowerową.
Poznaniacy i poznanianki, którzy mają co najmniej 60 lat, mogą zgłosić się po mikrogranty - nabór do konkursu właśnie ruszył. Seniorzy, którzy chcą zrobić coś dla siebie i swojego otoczenia, mogą zdobyć nawet 2 tysiące zł z miejskiego programu na realizację swoich pomysłów.
1 sierpnia Miasto upamiętniło 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W imieniu poznaniaków i poznanianek kwiaty pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej złożył Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta.
Szeroka gama zajęć pływackich na czterech poznańskich pływalniach krytych wystartuje we wrześniu. Już teraz można się na nie zapisywać. Od poniedziałku 1 sierpnia przez kolejne trzy tygodnie Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zapraszają do skorzystania z przedsprzedaży zajęć w ramach Akademii Pływania. W tym czasie obowiązują ceny z poprzedniego sezonu. Od 22 sierpnia nadal będzie można zapisać się na zajęcia, ale już zgodnie z nowym cennikiem.
Ruszył remont Trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Po ponad 25 latach intensywnego używania wymaga ona modernizacji, aby dalej mogła pełnić swoją niezwykle istotną rolę w układzie komunikacyjnym miasta. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo i komfort podróżowania.
Poznań jest atrakcyjny dla inwestorów i oferuje ciekawe miejsca pracy - tak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez firmę Knight Frank we współpracy z Michael Page Poland.
Więcej pasażerów w pojazdach linii numer 168, 169, 171 i 193 oraz sprawne funkcjonowanie autobusu T12 - to pierwsze obserwacje po zamknięciu trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju z uwagi na jej generalny remont. Zarząd Transportu Miejskiego i MPK na bieżąco monitorują działanie komunikacji zastępczej.
Seans pod chmurką to świetny pomysł na spędzenie letniego wakacyjnego wieczoru. Poznań ma szeroką ofertę kin plenerowych - każdy znajdzie coś dla siebie. Tego lata na kinomaniaków czekają prawdziwe hity filmowe.
Z powodu zakwitu sinic w Malcie obowiązuje zakaz kąpieli wydany przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Na kąpielisku została wywieszona czerwona flaga, pojawiły się również tablice informujące o zakazie.
Od poniedziałku (1 sierpnia) do soboty (6 sierpnia) ulica Św. Marcin na odcinku od ul. Piekary do Al. Marcinkowskiego będzie zamknięta. W tym czasie realizowane tam będą prace związane z tzw. warstwą podbudowy pod jezdnię. Ułożone zostaną także nowe krawężniki.
Wykonawca kolejnego etapu Programu Centrum z początkiem sierpnia przystąpi do prac odkrywkowych, co będzie się wiązało z czasowymi utrudnieniami w ruchu. Dotyczy to chodnika wzdłuż południowej jezdni pl. Wolności, ul. Ratajczaka między ul. 27 Grudnia a ul. Św. Marcin, ul. 27 Grudnia oraz ul. Kantaka
Od poniedziałku pasażerowie przejadą tramwajem przez ul. 28 Czerwca 1956 r. na Wildzie. W sobotę różne modele tych pojazdów testowały torowisko. Dobiegają końca prace, dzięki którym zostało ono gruntownie przebudowane - wraz z siecią trakcyjną i przystankami na odcinku od ul. Wierzbięcice do ul. Kilińskiego i Krzyżowej. Zmienia się też jezdnia i chodniki.