Powstanie Warszawskie - obchody w Poznaniu

Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. - grafika rozmowy
Powstanie Warszawskie - obchody w Poznaniu
Powstanie Warszawskie - obchody w Poznaniu

1 sierpnia poznanianki i poznaniacy upamiętnią 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Główne obchody odbędą się o godz. 17:00 pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Poza oficjalnymi uroczystościami będzie można również obejrzeć spektakl Teatru Muzycznego, na który zaproszono uczestników wydarzenia i kombatantów.

Obchody w stolicy Wielkopolski rozpoczną się już o godzinie 15.30 mszą św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry 11. Tam przedstawiciele władz samorządowych i rządowych złożą wiązankę kwiatów.

O godz. 17:00 pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej rozpoczną się uroczystości główne. Tuż po nich przedstawiciele władz Miasta złożą także kwiaty pod tablicą w krużgankach Kościoła oo. Dominikanów. Uroczystości organizowane są przez Miasto Poznań oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Okręgu Wielkopolska.

W tym roku na uczestników warszawskiego zrywu oraz mieszkańców i mieszkanek Poznania czeka wyjątkowa propozycja. Teatr Muzyczny przygotował spektakl: "A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim", na który zaproszeni zostali żyjący uczestnicy Powstania Warszawskiego, przedstawiciele poznańskiego środowiska kombatanckiego, a także poznanianki i poznaniacy.

Przedstawienie oparte jest na motywach poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Składa się w całości z wierszy i prozy poety. Pośród prezentowanych utworów znajdują się między innymi: "Dwie miłości", "Spotkanie", "Wyroki", "Pokolenie'" czy "Elegia o chłopcu polskim". Podczas spektaklu usłyszymy piosenki do muzyki Zygmunta Koniecznego i Andrzeja Zaryckiego śpiewane niegdyś przez Ewę Demarczyk.

Wejściówki na przedstawienie są darmowe i można je odbierać w Centrum Informacji Kulturalnej, przy ul. Ratajczaka 44. 

Z uwagi na przebywających w stolicy Wielkopolski obywateli Ukrainy o godzinie "W" nie zostaną uruchomione syreny alarmowe. Z tego powodu nie włączano syren w kwietniu, w rocznicę katastrofy smoleńskiej - Miasto jest w tej sprawie konsekwentne. 

W ostatnich latach, gdy nikt nie spodziewał się wojny, syrena przywoływała pamięć o tym, co mogłoby się wydarzyć. Jej dźwięk był hołdem dla osób biorących udział w historycznych wydarzeniach. System alarmowania i ostrzegania powinien być jednak wykorzystywany wtedy, gdy mamy do czynienia z sytuacjami rzeczywistego zagrożenia i nie powstał po to, by celebrować rocznice. W perspektywie czasu utrwalanie takich skojarzeń może być zwyczajnie niebezpieczne, szczególnie teraz, gdy za wschodnią granicą toczą się działania wojenne. Syreny powinny być włączane wyłącznie w przypadku ćwiczeń przeciwlotniczych. Dźwięk ten mógłby wywołać u obywateli Ukrainy wspomnienia tragedii, jaką przeżyli na skutek rosyjskiej napaści na ich kraj. Dlatego w tym roku Poznań będzie świętował tę ważną dla całej Polski rocznicę w ciszy i skupieniu.