- Zgodnie z zasadami programu, dofinansowaniem może zostać objęty wymagany udział własny do limitu wskazanego przez NFZ - podkreśla Michał Wieczorek, kierownik Sekcji Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych MOPR.
Pomoc udzielana jest w odniesieniu do wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, które nie są w 100 proc. finansowane przez NFZ. Zadanie realizowane jest do końca 2022 roku.
Ze wsparcia mogą skorzystać obywatele Ukrainy, którzy:
- przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r.,
- posiadają dokument potwierdzający I lub II stopień niepełnosprawności wydany w ramach ukraińskiego systemu orzekania o niepełnosprawności,
- w przypadku braku tego dokumentu wystarczy oświadczenie, że się go posiada (w imieniu dzieci z niepełnosprawnością oświadczenie składa opiekun).
Zlecenie na konkretny wyrób wystawia najczęściej lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista.
Uwaga! Potrzebny wyrób medyczny należy kupić w aptece (sklepie), która ma podpisaną umowę z NFZ.
Wnioski o przyznanie dofinansowania przyjmuje Sekcja ds. Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych MOPR, która mieści się w budynku przy ulicy Sienkiewicza 22 w Poznaniu (3 piętro, pokój nr 303).
Program "Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością" jest finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Więcej szczegółów, wniosek i wzór oświadczenia do pobrania na stronie.
MOPR/PD