Uroczystości w Poznaniu rozpoczęły się już o godzinie 15.30 mszą św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Tam przedstawiciele władz Miasta i regionu złożyli wiązankę kwiatów.
Najważniejszą częścią obchodów było spotkanie pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, które rozpoczęło się dokładnie o godz. 17 - czyli o godzinie "W". W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele związków kombatanckich oraz władz centralnych i samorządowych.
- Czcigodne Powstanki, Czcigodni Powstańcy! - mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - W imię wolności, sprawiedliwości i godności położyliście na szali wszystko, co mieliście najcenniejsze. Za to właśnie wyrażamy wobec was ogromną wdzięczność. Powstańczy, warszawski, wolnościowy zryw, był krokiem w kierunku Polski waszych marzeń - kraju niepodległego, demokratycznego, który jest częścią transatlantyckiego świata. Dzisiaj jesteśmy wstrząśnięci dramatem wojny w Ukrainie, dlatego ofiarowaną nam przez minione pokolenia wolność musimy cenić i ze wszystkich sił starać się ją w dobry sposób spożytkować. To jest nasze zobowiązanie wobec historii, wobec Powstańców Warszawy!
Odczytano także Apel Pamięci, po czym delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Przedstawiciele władz Miasta złożyli także kwiaty pod tablicą w krużgankach Kościoła oo. Dominikanów.
W tym roku, by uczcić rocznicę Powstania, Teatr Muzyczny przygotował wyjątkową propozycję: spektakl "A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim". Zaproszeni na niego zostali żyjący uczestnicy warszawskiego zrywu, przedstawiciele poznańskiego środowiska kombatanckiego, a także poznaniacy i poznanianki.
Przedstawienie oparte jest na motywach poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Składa się w całości z wierszy i prozy poety. Pośród prezentowanych utworów znajdują się między innymi: "Dwie miłości", "Spotkanie", "Wyroki", "Pokolenie'" czy "Elegia o chłopcu polskim". Podczas spektaklu usłyszymy piosenki do muzyki Zygmunta Koniecznego i Andrzeja Zaryckiego śpiewane niegdyś przez Ewę Demarczyk. Darmowe wejściówki można było odbierać w Centrum Informacji Kulturalnej, przy ul. Ratajczaka 44.
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, o godz. 17. Polacy zaatakowali niemieckie obiekty na terenach okupowanej stolicy. Powstańcy chcieli wyzwolić Warszawę przed wkroczeniem wojsk radzieckich. 3 października, po 63 dniach walk, podjęto decyzję o kapitulacji. W powstaniu zginęło ok. 18 tysięcy żołnierzy i ponad 200 tysięcy mieszkańców stolicy.
Organizatorami uroczystości byli: Miasto Poznań oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Okręgu Wielkopolska.
AW