Od 1 sierpnia parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania będzie obowiązywać do godziny 20:00. To odpowiedź na uwagi mieszkańców mających problemy ze znalezieniem miejsca po godz. 18:00, kiedy strefa przestawała obowiązywać.
Miasto dofinansowało udział czołowych poznańskich zespołów w rozgrywkach ligowych w sezonie 2022/2023. Tym razem wsparcie otrzymały 22 drużyny. występujące na trzech najwyższych szczeblach rozgrywkowych w kraju.
1 sierpnia Miasto upamiętni 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Poza oficjalnymi uroczystościami będzie można również obejrzeć spektakl Teatru Muzycznego, na który zaproszono uczestników wydarzenia i kombatantów. O godzinie "W" nie zabrzmią jednak syreny - z uwagi na przebywających w Poznaniu gości z Ukrainy.
Dobiega końca budowa dwukierunkowego przejazdu rowerowego przez rondo Kaponiera, między ul. Zwierzyniecką a mostem Uniwersyteckim. W weekend wykonawca prac rozpocznie proces wprowadzania stałej organizacji ruchu na rondzie, dlatego mogą występować tam czasowe utrudnienia.
Miasto przeznaczy ponad 25,2 mln zł na dofinansowanie kosztów pobytu dzieci w prywatnych żłobkach. Dzięki temu prawie 2,3 tysiąca poznańskich maluchów będzie miało w nich zapewnioną dobrą opiekę.
W niedzielę, 31 lipca "Kolejorz" zmierzy się z Wisłą Płock. Mecz odbędzie się na Stadionie Miejskim. Aby ułatwić kibicom dotarcie na miejsce i powrót do domów oraz w celu utrzymania standardu podróżowania dla pozostałych pasażerów, Zarząd Transportu Miejskiego wzmocni komunikację zbiorową na liniach obsługujących rejon ul. Bułgarskiej. Czasowo zmieni się też organizacja ruchu w okolicach stadionu. Początek spotkania o godz. 17:30.
Z powodu uszkodzenia rury wodociągowej w rejonie węzła Al. Solidadrności wstrzymany został całkowicie ruch tramwajowy na trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju od Dworca Zachodniego do Os. Sobieskiego. Tuż przed godz. 13 ruch został wznowiony.
Giełda Łazarska, Festiwal Pierogów Świata, koncerty w ramach cyklu Na Falach i Letnich Brzmień - wostatni weekend lipca na mieszkańców Poznania czeka mnóstwo atrakcji. Warto wybrać się też nad Wartę - na Plaży Wilda odbędzie się sylwester w środku lata, a w KontenerART można potańczyć w rytm muzyki z najróżniejszych miejsc na świecie. Nie zabraknie też plenerowego kina, silent disco i licznych spacerów.
Na wtorek, 2 sierpnia planowane jest rozpoczęcie prac związanych z przebudową przejścia dla pieszych przez ul. Hetmańską, na wysokości ul. Jarochowskiego. Zostanie ono uzupełnione o przejazd rowerowy i sygnalizację świetlną, która poprawi także bezpieczeństwo pieszych.
Poznańscy uczniowie dobrze poradzili sobie z egzaminem ósmoklasisty. Ich średnie wyniki z wszystkich przedmiotów były wyższe niż w powiecie, województwie i kraju. Absolwentom podstawówek najlepiej poszedł język angielski.
Trwa kolejna fala zakażeń koronawirusem. W Poznaniu ruszyły już szczepienia drugą dawką przypominającą. Mogą z nich skorzystać wszyscy, którzy ukończyli 60 lat, a także osoby młodsze (od 12 roku życia), które mają ku temu wskazania. Zaszczepić można się we wszystkich miejskich placówkach, a od 1 września - także w punkcie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Postępuje budowa węzła przesiadkowego przy ul. Grunwaldzkiej, na granicy Poznania i Plewisk. Wykop pod zbiornik retencyjny jest już gotowy, powstaje także wygodny przejazd pod torami kolejowymi w ciągu ul. Grunwaldzkiej. Będzie to miejsce łączące różne środki transportu: pociągi, autobusy, rowery i samochody.
Już w najbliższą sobotę, 30 lipca poznaniacy i turyści będą mogli zobaczyć na żywo legendarny amerykański czołg Abrams czy transporter opancerzony Rosomak, a także zjeść tradycyjną grochówkę z kuchni polowej. Wszystko to podczas pikniku wojskowego w parku im. Jana Pawła II. Wstęp wolny.
W ten weekend, 30-31 lipca odbędzie się trzecia odsłona Rzeki Żywej. To kulturalno-przyrodniczy cykl warsztatów, zajęć, spacerów czy animacji. Dzięki niemu można dowiedzieć się więcej o ekologii i lepiej poznać okolice Warty i Cybiny.
"Kolejorz" w czwartek rozegra rewanż z gruzińskim Dinamo Batumi. Mistrz Polski jest faworytem awansu do kolejnej rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy. Początek spotkania o godz. 19:00 czasu polskiego.
W najbliższy weekend na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego Nowa Przyroda odbędzie się Biała Sobota. To doskonała okazja, by bezpłatnie skorzystać z porad specjalistów i zadbać o swoje zdrowie.
Pierwsi poznaniacy i poznanianki dostali już tablice rejestracyjne z nowym wyróżnikiem "PY". W urzędzie miasta można je otrzymać od piątku, do tej pory wydano ich już kilkaset.
Gdzie zgłosić się po pomoc, aby załatwić swoje sprawy po przybyciu do Polski? Jak rozwiązać różnorodne problemy prawne czy urzędowe? W Poznaniu osoby uciekające przed rosyjską agresją mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawników. Porady udzielane są stacjonarnie oraz zdalnie.
Od 1 sierpnia parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania będzie obowiązywać do godziny 20:00. To odpowiedź na uwagi mieszkańców mających problemy ze znalezieniem miejsca po godz. 18:00, kiedy strefa przestawała obowiązywać.
Od 1 sierpnia tramwaje przestaną jeździć po łuku torowym na pl. Wiosny Ludów. Zostanie on zdemontowany. Do przystanków: Wrocławska oraz Plac Wiosny Ludów dojeżdżać będą tramwaje wahadłowe.
Trwają prace budowlane na zieleńcu przy ul. Kutnowskiej. Inwestycja podzielona została na etapy. Pierwszy zakłada budowę placu zabaw i modernizację parkowych alejek. W przyszłości, podczas realizacji kolejnego etapu prac, pojawią się nowe drzewa i krzewy. W jednym miejscu będzie wiele atrakcji.
17 sierpnia odbędzie się spotkanie dotyczące Projektu Centrum. Obecnie trwają szczegółowe analizy dendrologiczne drzew przy ul. 27 Grudnia. Potrzebne są też ponowne konsultacje z Państwową Strażą Pożarną.
Zarząd Zieleni Miejskiej wykonał inwentaryzację 395 drzew w parkach im. A. Mickiewicza, im. F. Chopina oraz na zieleńcu im. I. Łukasiewicza w Poznaniu. 128 z nich wymaga szczególnej pielęgnacji.
Od 1 sierpnia na zmodernizowane torowisko na ulicy 28 Czerwca 1956 r. wracają tramwaje. Pasażerowie z Wildy będą mieli do dyspozycji linie nr 2, 10 i dodatkowy tramwaj nr 93 łączącą pętle Starołęka PKM i Dębiec PKM.
39. PZLA Mistrzostwa Polski U23 coraz bliżej. Już w sobotę i niedzielę 30 i 31 lipca na stadion POSiR Golęcin powracają lekkoatletyczne emocje. W tych dniach stolica Wielkopolski będzie gościła najlepszych sportowców młodego pokolenia podczas krajowego czempionatu do lat 23. Wstęp na trybuny podczas zawodów będzie bezpłatny.
Starsi mieszkańcy pamiętają ją doskonale, młodsi słuchają o niej z zaciekawieniem i niedowierzaniem - w sobotę, 30 lipca na Łazarz powróci kultowa giełda. W jej trakcie będzie można kupić unikatowe przedmioty oferowane przez kilkunastu wystawców, a także podzielić się swoimi wspomnieniami na temat rynku. Opowieści zostaną utrwalone w formie słuchowiska. W ramach wydarzenia powstanie również aktualna mapa targowiska.
Kolejna ulica na południu Poznania zyska nową nawierzchnię, chodniki i drogę rowerową. We wtorek, 26 lipca, rozpoczną się prace, w ramach których ul. Pokrzywno zostanie rozbudowana na odcinku od ul. Sanockiej do ul. Ropczyckiej.
Na rozkładach jazdy obowiązujących od 1 sierpnia, które znajdą się na przystankach komunikacji miejskiej, w prawym dolnym rogu, zostaną umieszczone specjalne kody QR. Dzięki nim będzie można wygodnie sprawdzić, o której godzinie odjedzie nasz tramwaj lub autobus.
Każdy chętny może co tydzień otrzymywać informacje o budowach w centrum Poznania. Ruszył specjalny biuletyn, w którym mailowo wykonawca opisuje postępy prac, czy zmiany organizacji ruchu.
Sejm wybrał patronów roku 2023. Wśród siódemki wybitnych Polek i Polaków znalazł się Paweł Edmund Strzelecki - urodzony w Głuszynie, która obecnie jest częścią Poznania - podróżnik, odkrywca i filantrop.