Kolejny sprzęt kupiony dzięki Aquanet S.A dojechał do Charkowa, partnerskiego miasta Poznania w Ukrainie. Dzięki specjalnym opaskom, które posłużą do naprawy rurociągów, jego mieszkańcy będą mieli lepszy dostęp do wody.
W Wielki Piątek dwaj pierwsi pacjenci przeszli zabiegi z użyciem robota da Vinci w miejskim szpitalu im. J. Strusia. Poznańskim lekarzom na sali operacyjnej towarzyszył doświadczony specjalista ze Szczecina, prof. Marcin Słojewski.
W najbliższą sobotę, 8 kwietnia, o godzinie 20 rozpoczną się drugie w tym sezonie piłkarskie derby na Stadionie Miejskim przy ul. Bułgarskiej. Tym razem, inaczej niż to było we wrześniu zeszłego roku, gospodarzem będzie Lech a gościem Warta.
Sernik, mazurek, żurek - wszystko pyszne, ale nie mieści się już w brzuchu? Pozostałe po świętach posiłki nie muszą lądować w koszu na śmieci. W Poznaniu można podzielić się jedzeniem, którego nie jesteśmy w stanie już zjeść, przynosząc je do kilku punktów. Zostanie ono przekazane potrzebującym.
Trwa budowa węzła przesiadkowego i bezkolizyjnego przejazdu pod torami kolejowymi w ciągu ul. Grunwaldzkiej. Z nowej infrastruktury na granicy Poznania będzie można korzystać jeszcze w tym roku. 12 kwietnia wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w ciągu ul. Wołczyńskiej.
Wiosną i latem poznaniacy chętnie wybierają tereny nadwarciańskie na miejsce spaceru czy pikniku. Wypoczywając nad rzeką, należy jednak pamiętać o zachowaniu porządku. Wzdłuż brzegów Warty ustawiono już 135 pojemników na odpady, które pomogą zachować czystość w tym rejonie.
Do mieszkanek i mieszkańców domów pomocy społecznej w całym Poznaniu trafiły już świąteczne koszyki, wypełnione tradycyjnymi wielkanocnymi specjałami.
Trwa przebudowa trasy kórnickiej - torowiska tramwajowego, sieci trakcyjnej i przystanków - od ul. Jana Pawła II do os. Lecha. Zgodnie z zapowiedziami, z początkiem wiosny wznowione zostały prace na odcinku sąsiadującym z użytkiem ekologicznym Traszki Ratajskie. Do tej pory roboty te były wstrzymane z uwagi na sen zimowy chronionych gatunków płazów.
Wraz z wiosną do stolicy Wielkopolski wracają także migrujące ptaki. Na poznańskich drzewach oraz budynkach pojawiły się nowe budki. Stanowią one sztuczną bazę lęgową dla ptaków oraz pomagają im w znalezieniu schronienia w mieście.
Kolejne drzewa posadzono w centrum Poznania. Pojawiły się one w pasie drogowym na ul. księcia Józefa i placu Międzymoście, a obecnie trwa sadzenie na ul. Grobla.
Po świątecznych ucztach warto wybrać się na świeże powietrze lub sportowe obiekty i zażyć aktywności fizycznej. W wielkanocne dni skorzystać będzie można m.in. z pływalni, kortów czy stoku narciarskiego.
Kolejny tramwaj Siemens Combino po naprawie wraca na poznańskie torowiska. Pojazd z numerem 505 jest wyjątkowy, bo - w ramach pilotażu - na jego dachu zamontowano panele fotowoltaiczne. To rozwiązanie testowe.
Bezpłatne kursy komputerowe i zajęcia rehabilitacyjne czekają na starszych mieszkańców i mieszkanki Poznania. Zapisy już ruszyły.
Bezpłatne mycie okien na wiosnę czy posprzątanie nagrobka bliskiej osoby - to tylko niektóre ułatwienia, z jakich skorzystać mogą starsi mieszkańcy i mieszkanki stolicy Wielkopolski. Wystarczy, że zadzwonią do Biura Poznań Kontakt i zamówią usługę.
Kwiecień to Miesiąc Pamięci Narodowej. W środę w Forcie VII uczczono ofiary niemieckiej okupacji w latach 1939-1945. W imieniu poznanianek i poznaniaków kwiaty pod Ścianą Śmierci złożyli Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta oraz Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. W tym roku centralną postacią obchodów został pastor, ks. Gustaw Manitius.
Już 19 kwietnia, przy okazji Next Fest Music Showcase & Conference ukaże się drugi album projektu "My Name Is Poznan", skierowanego do poznańskich muzyków, szczególnie debiutantów. Można już posłuchać pierwszego singla z tej płyty i obejrzeć do niego teledysk.
W pobliżu pętli autobusowej na Dębcu przebudowywany jest chodnik. Prace potrwają do końca kwietnia.
Ze względu na prace przy torowisku tramwajowym od 1 kwietnia wyłączony został z ruchu przejazd między placem Cyryla Ratajskiego a ul. 23 Lutego. Po obserwacjach wprowadzono dodatkowe zmiany usprawniające komunikację w tym rejonie.
Przebudowa ul. Kolejowej wkracza w kolejną fazę. W związku z tym od środy, 12 kwietnia, zmieni się organizacja ruchu w rejonie prowadzonych prac.
Chociaż wiosna w kalendarzu rozgościła się na dobre, to pogodą nie rozpieszcza. Chłodne wiosenne dni spędzić można w Bibliotece Raczyńskich. W kwietniu czekają na odwiedzających spotkania autorskie, nowa wystawa, kluby książkowe, warsztaty kaligraficzne, a także rozmowy na temat wielkich budowli o istotnym znaczeniu architektonicznym i historycznym.
We wszystkich tramwajach zostały już zamontowane terminale, które umożliwiają zakup jednorazowych biletów czasowych lub 24-godzinnych przy użyciu zbliżeniowej karty płatniczej lub smartfona.
Ruszyły kolejne spotkania i warsztaty organizowane przez Poznań Biznes Partner. W tym miesiącu można skorzystać z zajęć na temat działania w social mediach, zakładania własnej firmy czy rozliczania podatków. To tylko nieliczne z oferty przygotowanej na kwiecień. Obowiązują zapisy.
Seniorki i seniorzy z poznańskich domów pomocy społecznej, pacjenci i pacjentki placówki przy ul. Mogileńskiej czy bezdomne zwierzęta - wszyscy czekają na towarzystwo i wsparcie wolontariuszy. Każdy może pomóc.
Wysłużone torowiska na ul. Fredry i Mielżyńskiego zostały zastąpione nowymi, które będą generowały mniej hałasu przy przejeżdżaniu tramwajów. Prace na tych ulicach są coraz bardziej zaawansowane - harmonogram zakłada, że do połowy tego roku będą gotowe na wznowienie ruchu tramwajowego.
W okresie Wielkanocy komunikacja miejska i podmiejska będzie funkcjonowała według zmienionego rozkładu. Będzie on obowiązywał od Wielkiego Czwartku, 6 kwietnia, do wtorku po świętach.
W Lesie Dębińskim otwarto ścieżkę przyrodniczą "Cztery pory roku w świecie zapylaczy". Za pomocą tablic edukacyjnych i pokazowych obiektów przybliża ona odbiorcom niezwykle zróżnicowany, barwny i pełen ciekawostek świat owadów zapylających.
Segregowanie odpadów komunalnych jest obowiązkiem zarówno wynikającym z polskiego prawa jak i konieczności dbania o środowisko. Wciąż jednak zdarzają się błędy podczas ich podziału. Jak tego uniknąć oraz jakie są największe fakty i mity na temat segregacji?
W Fotoplastykonie poznańskim powstała nowa wystawa "Dawno temu w Wielkiej Brytanii... Stereofotografie George'a Washingtona Wilsona". Pretekstem do jej zorganizowania stała się dwusetna rocznica urodzin tego wybitnego artysty malarza i fotografa.
Rozpoczęła się budowa przejazdu rowerowego, który połączy ul. Pogodną i Chociszewskiego. To jeden z elementów projektu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego "Rowerem przez Grunwald na os. Kopernika".
Fabrice Filliez, ambasador Szwajcarii w Polsce, odwiedził stolicę Wielkopolski. W urzędzie miasta przyjął go Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta. Była to pierwsza wizyta dyplomaty w Poznaniu.