We wtorek, 4 kwietnia, rozpocznie się remont nawierzchni jezdni na ul. Umultowskiej. Kierowcy i rowerzyści zyskają o wiele bardziej komfortowe warunki poruszania się.
Kwiecień to Miesiąc Pamięci Narodowej. W Poznaniu rozpocznie się on uroczystościami w Forcie VII dla uczczenia pamięci ofiar okupacji niemieckiej 1939-45. W tym roku centralną postacią obchodów jest pastor, ks. Gustaw Manitius.
Wiosna to czas pierwszych prac ogrodowych. Rozpoczynając przygotowania do sezonu, warto pomyśleć o zainstalowaniu ogrodowego wodomierza. Pozwoli to na obniżenie opłat za odprowadzanie ścieków, gdyż jego odczyty wskazują, ile wody nie spłynęło do kanalizacji, tylko wsiąknęło w ziemię. Założenie podlicznika ogrodowego dla zabudowy jednorodzinnej jest proste i nie wymaga składania żadnego wniosku.
Weekend przełomu marca i kwietnia to moment, w którym - dzięki jarmarkowi na placu Wolności czy Złotej Niedzieli na rynku Łazarskim - będzie można poczuć klimat zbliżających się świąt wielkanocnych. Z kolei dla fanów motoryzacji punktem obowiązkowym są targi Poznań Motor Show na MTP.
Już od soboty, 1 kwietnia, tramwaje będą jeździć przez most Uniwersytecki i ul. Towarową. W nocy z czwartku na piątek przeprowadzone zostały testy techniczne z udziałem tramwajów MPK.
Jak poprawnie rozliczyć PIT za 2022 roku? Co można odliczyć od podatku i jakie są możliwe zwolnienia z opodatkowania? Wszystkie wątpliwości rozwieją specjaliści podczas ostatniego już szkolenia, które odbędzie się w formule online. Każdy może wziąć w nim udział.
Kończą się prace budowlane związane z powstaniem drogi rowerowej na Strzeszynie. Jest to jeden ze zwycięskich projektów Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.
W sobotę, 1 kwietnia, w Poznaniu rozpocznie się obowiązkowa deratyzacja, która potrwa do końca miesiąca. Celem akcji jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, przenoszonych przez szczury i myszy. Właściciele i zarządcy nieruchomości na terenie miasta muszą wyłożyć specjalistyczne preparaty do zwalczania gryzoni. Służby będą kontrolować przestrzeganie tego obowiązku.
Prawie połowa każdego podatku dochodowego mieszkańców Poznania może wrócić do Miasta - wystarczy rozliczyć swój PIT na rzecz stolicy Wielkopolski. Aby to zrobić, nie trzeba być tu zameldowanym. Nie trzeba mieć nawet umowy najmu - liczy się sam fakt mieszkania w Poznaniu. Na co przeznaczane są te pieniądze? Każdy może to sprawdzić w specjalnie przygotowanym kalkulatorze.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych wyremontuje kolejną dużą kamienicę w Poznaniu. Dzięki podpisanej umowie budynek przy ul. Garbary 41 przejdzie gruntowną modernizację. Jego oficyna zostanie zaprojektowana na nowo - specjalnie dla poznańskich seniorek i seniorów.
20 kwietnia rozpocznie się Next Fest Music Showcase & Conference. Na trzy tygodnie przed inauguracją znany jest godzinowy program imprezy, która odbędzie się w kilkunastu miejscach w centrum Poznania.
Zbliża się świąteczny czas, który spędza się z bliskimi i dzieli dobrem. Podzielić warto się także niezwykle cennym darem - krwią. Niespełna 500 ml tego płynu może odmienić życie drugiej osoby.
Na ul. Św. Marcin sadzone są nowe drzewa - łącznie 30 platanów i wiązów rosnąć będzie między ul. Gwarną a al. Niepodległości. Przewidziane są tam także krzewy i byliny. Wkrótce osiem dębów kolumnowych ozdobi także Al. Marcinkowskiego przed Muzeum Narodowym.
Od soboty, 1 kwietnia, obowiązywać będą zmiany w organizacji ruchu, podczas których nowe torowisko na pl. Ratajskiego połączone zostanie z dotychczasowym w ul. 23 Lutego. Pierwsze prace przygotowawcze rozpoczną się w piątek, 31 marca.
Specjaliści z miejskiego szpitala im. J. Strusia przeprowadzili innowacyjną operację wszczepienia endoprotezy. Implant był wcześniej wydrukowany w technologii 3D - specjalnie dopasowany dla konkretnej pacjentki. Dzięki temu kobieta znów może chodzić.
Ręcznie wyrabiana ceramika, ozdoby świąteczne, biżuteria, a także regionalne i zagraniczne smakołyki - to i wiele więcej czeka na poznaniaków podczas Jarmarku Wielkanocnego. W tym roku potrwa on od 30 marca do 2 kwietnia na pl. Wolności.
30 marca rozpoczęła się kolejna edycja Poznań Motor Show, czyli jednych z najważniejszych targów motoryzacyjnych w Europie. Tym razem wśród gości specjalnych pojawią się m.in. Kuba Przygoński i Kajetan Kajetanowicz. Wydarzenie potrwa do niedzieli.
Jak co roku w stolicy Wielkopolski odbędzie się akcja sprzątania miasta. Od 21 do 23 kwietnia poznaniacy i poznanianki mogą zaangażować się w porządkowanie wspólnych przestrzeni. Dla grup, które zgłoszą swój udział do 16 kwietnia, przewidziane są pakiety z rękawiczkami oraz workami.
Problemy rodzinne, przemoc domowa, uzależnienia, kryzysy w związkach - to tylko część spraw, w jakich pomóc może Punkt Interwencji Kryzysowej (PIK), który działa całą dobę przy ul Pamiątkowej 28 w Poznaniu oferując profesjonalne i bezpłatne wsparcie.
W planach na 2023 rok są remonty kilkunastu ulic, zarówno tych dojazdowych oraz śródmiejskich, jak i tych osiedlowych, niezmiernie ważnych dla lokalnych społeczności. Pierwszy, ulicy Nad Wierzbakiem, już się zakończył.
Studenci z Poznania już raz wygrali w najbardziej prestiżowych zawodach rakietowych świata. Teraz przygotowują się do kolejnego startu. Ich dzieło - rakietę HEXA 2 - można oglądać na wystawie "Nie to niebo" w CK Zamek.
Obłożenie hoteli w Poznaniu wróciło do poziomu zbliżonego do 2019 r. - poinformowała Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna (PLOT). Do licznie odwiedzających stolicę Wielkopolski mieszkańców innych województw, dołączyli goście zagraniczni, przede wszystkim z Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii.
MPK Poznań chce kupić co najmniej dziesięć niskopodłogowych tramwajów dwukierunkowych.Przetarg zakłada również możliwość skorzystania z prawa opcji, czyli zakupu kolejnych, maksymalnie dwudziestu takich samych pojazdów.
17 kwietnia po raz pierwszy odbędzie się Wielkopolski Festiwal Rzemiosła. Wydarzenie kierowane jest przede wszystkim do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych - będą mieli możliwość poznania zawodów, warunków pracy i rozważenia nauki zawodu w rzemieślniczym modelu kształcenia. Obowiązują zapisy, rejestracja do 31 marca.
Największa impreza stadionowa dla amatorów, czyli 1MILA, znowu zawita do Poznania. W tym roku będzie aż pięć konkurencji biegowych do wyboru. Już 17 września na bieżni POSiR Golęcin będzie można sprawdzić się na tartanie. Startując i wpłacając cegiełkę charytatywną, uczestnicy wspierają młodych, zdolnych biegaczy, podopiecznych programu stypendialnego "Wybiegaj w Przyszłość". Zapisy właśnie ruszyły.
W związku z postępem prac prowadzonych w ramach rewaloryzacji przestrzeni płyty Starego Rynku, zmienia się organizacja ruchu w tym rejonie.
Kiermasz, animacje dla najmłodszych, warsztaty wielkanocne i rękodzielnicze, a także prezentacje historyczne - to wszystko czekać będzie na poznaniaków i poznanianki w niedzielę, 2 kwietnia na rynku Łazarskim.
Od 1 kwietnia trasą przez most Uniwersytecki i ul. Towarową pojadą tramwaje. Z tego względu wprowadzone zostaną także zmiany organizacji ruchu dla kierowców jadących ul. Św. Marcin i al. Niepodległości. Samochody poruszać się będą jezdnią o nowej, równej nawierzchni.
Poznański Budżet Obywatelski 2024 będzie inny niż zwykle. Tym razem do podziału będzie aż 26,6 mln - czyli o 1,6 mln zł więcej niż w poprzedniej edycji. Ale to nie jedyna zmiana: zaproponowane projekty zostaną podzielone na "duże" i "małe".
Grupa 18 wierzb białych, rosnących przy ul. Wrońskiego i Krauthofera, została ustanowiona pomnikiem przyrody - taką decyzję podjęli radni podczas wtorkowej sesji.