Koniec roku szkolnego to okazja do wspólnego, rodzinnego, spędzania czasu. Na poznanianki i poznaniaków czekać będzie wiele wydarzeń. Po Warcie przepłynie barwna Parada Sobótkowa, na Ethno Porcie dojdzie do spotkania kultur, a na Świętym Marcinie będzie można m.in. posłuchać koncertów i odkryć tajemnice tej pięknej ulic. Nie zabraknie także inicjatyw sportowych oraz kulturalnych.
W sobotę, 24 czerwca, rozpocznie się zapowiadana wcześniej przebudowa torowiska na ulicy Głogowskiej na odcinku pomiędzy ulicami Hetmańską a Ściegiennego. Wprowadzone zostaną zmiany w transporcie publicznym oraz organizacji ruchu.
770 rocznica lokacji miasta na lewym brzegu Warty zachęca do zadawania pytań o to, skąd pochodzili ludzie, którzy przez ten czas tworzyli Poznań. Odpowiedzi będzie można znaleźć od 30 czerwca na wystawie "Siła spotkania. O ludziach, którzy tworzyli Poznań" w Galerii Śluza.
Na przełomie czerwca i lipca w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja Fyrtle Festiwalu. Dla mieszkańców przygotowano wiele atrakcji związanych z poznańską tożsamością lokalną. Będzie można wziąć udział w koncertach, piknikach i potańcówkach sąsiedzkich. Na Wartę powróci Parada Sobótkowa. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
W tym roku wakacje rozpoczynają się na Świętym Marcinie. Już w ten weekend - 24 i 25 czerwca - mieszkańcy i turyści będą mogli posłuchać koncertów, spróbować regionalnych win i specjalnego świętojańskiego menu od lokalnych restauratorów, a także wziąć udział w przechadzkach z przewodnikiem. Nie zabraknie również wydarzeń dla najmłodszych.
"My Way" to autorski monodram Krystyny Jandy przygotowany przez wybitną aktorkę z okazji jej 70. urodzin. Spektakl zostanie zaprezentowany jako impreza towarzysząca Turniejowi Tenisowemu ATP Challenger Enea Poznań Open 2023, który odbywa się regularnie na poznańskim Golęcinie.
Męskie Granie wraca do Poznania. 23 i 24 czerwca w parku Cytadela wystąpią gwiazdy polskiej muzyki. Aby ułatwić uczestnikom festiwalu powrót do domu wzmocnione zostaną linie nocne 215 i 218. W rejonie imprezy wprowadzone będą także czasowe zmiany w organizacji ruchu.
Wspólne grillowanie, koncerty czy turniej w bule - to tylko niektóre atrakcje jakie czekają na mieszkańców północnych osiedli miasta w niedzielę, 25 czerwca. Wszystko to w ramach imprezy CIL&Grill, która oprócz dobrej zabawy jest także okazją, aby lepiej poznać swoich sąsiadów i uczcić 50. rocznicę przyłączenia Piątkowa do Poznania.
Od 3 lipca mieszkańcy będą mogli korzystać z boisk i siłowni Ogrodu Jordanowskiego nr 1 przy ul. Solnej. W czerwcu rozpoczęły się tam prace modernizacyjne. Ze względów bezpieczeństwa pozostała część terenu jest wyłączona z użytkowania.
Badania i obserwacje prowadzone przez Zakład Lasów Poznańskich i Zarząd Zieleni Miejskiej pomogły wytypować drzewa w parku Sołackim, które ze względu na swoją rozłożystą budowę mogą stanowić zagrożenie. W celu poprawy bezpieczeństwa odwiedzających, zastosowano certyfikowane wiązania koron typu Cobra, które doraźnie zabezpieczają gałęzie przed złamaniem.
Pod pomnikiem adwokatów broniących uczestników Poznańskiego Czerwca 1956 roku przedstawiciele władz miasta i województwa, stowarzyszeń kombatanckich i innych instytucji złożyli kwiaty. W imieniu poznanianek i poznaniaków hołd bohaterom oddał Bartosz Guss, zastępca prezydenta Miasta.
Od soboty, 24 czerwca, wprowadzony zostanie wakacyjny rozkład jazdy na liniach miejskich i podmiejskich ZTM. Będzie on obowiązywać do 3 września. Częstotliwość, jak co roku, zostanie dopasowana do mniejszej liczby pasażerów z uwagi na brak zajęć w szkołach i wyjazdy wakacyjne. Tramwaje i autobusy na liniach miejskich będą podjeżdżały na przystanki co kwadrans.
Lato zbliża się wielkimi krokami, a koniec roku szkolnego oznacza wolny czas dla najmłodszych. W tym roku Brama Poznania zaprasza grupy półkolonijne na warsztaty "Premiasto. Jak powstawał Poznań". Odbywać się one będą od 29 czerwca do 28 lipca, od wtorku do piątku.
Poznaliśmy rywala Kolejorza w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy. Będzie to litewskie FK Kauno Žalgiris. Pierwszy mecz odbędzie się 27 lipca na stadionie przy ul. Bułgarskiej
W czwartek, 22 czerwca, zamknięty zostanie jeden pas ruchu dla jadących ul. Estkowskiego od Śródki w kierunku al. Niepodległości. Dodatkowo w obrębie skrzyżowania ulic Garbary, Małe Garbary i Estkowskiego zwężone zostały jezdnie i chodniki. Ma to związek z rozpoczętą w tym miesiącu budową nowej drogi rowerowej na Starym Mieście.
Już w czwartek, 22 czerwca, o godzinie 18 w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru odbędzie się wernisaż wystawy Konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płytową poprzedniego roku. O główną wygraną powalczy trzydzieścioro finalistek i finalistów.
Ścieżka EkoEdukacji to propozycja na niecodzienny spacer wzdłuż Wartostrady, podczas którego można poznać bliżej Cybinę i otaczającą ją przyrodę. Na jej trasie znajduje 12 punktów, a każdy z nich opowiada o rzece w różnych kontekstach. Oferta kierowana jest przede wszystkim do dzieci, ale każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
Nad jeziorem Rusałka trwają Półfinały Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej juniorek i juniorów. Jest to przedsmak emocji, jakie czekają na kibiców podczas Lotto Plaży Wolności Poznań 2023, która odbędzie się w dniach 30 czerwca - 2 lipca. Na boiskach siatkarze i siatkarki walczyć będą o kwalifikację do turnieju Mistrzostw Polski. Wstęp na trybuny każdego dnia imprezy jest darmowy.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dwa ostrzeżenia drugiego stopnia. Pierwsze informujące o wystąpieniu burz, deszczu, silnego wiatru i lokalnie gradu, a także drugie dotyczące upałów.
W sobotę, 24 czerwca, rozpocznie się naprawa wschodniej części węzła rozjazdowego na skrzyżowaniu ulic Kórnicka i Jana Pawła II. Prace nie spowodują zmian w organizacji transportu publicznego, jednak czasowo zwężona zostanie jezdnia prowadząca z Rataj w kierunku ronda Śródka.
Spektakl, koncerty, bezpłatne badania i porady medyczne - to tylko niektóre z atrakcji czekających na małych i dużych na festynie "Poznań w formie". Najbliższa edycja odbędzie się w sobotę, 24 czerwca, na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych przy ul. Złotowskiej 102. Wydarzenie rozpocznie się o 11:00.
Barwny korowód łodzi, potańcówka, wspólne wyplatanie wianków i pokaz teatru ognia - wszystko to czeka na mieszkańców i turystów podczas "Parady Sobótkowej - Fyrtle na Warcie". To wyjątkowe wydarzenie, łączące słowiańską tradycję ludową i miejski zwyczaj obchodów poznańskich Wianków, odbędzie się w piątek, 23 czerwca.
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, otrzymał od rady miasta wotum zaufania oraz absolutorium. To oznacza, że zdaniem radnych stolica Wielkopolski jest dobrze zarządzana.
O 1,5 mln zł. zwiększono pulę pieniędzy przeznaczonych na dofinansowania do wymiany pieców. Wnioski przyjmowane są do 31 lipca. Warto szybko złożyć dokumenty - w 2023 i 2024 roku można dostać największe dofinansowanie. To także ostatni dzwonek, aby uniknąć kary.
Opowieści o historii ulicy, koncerty, targ win, animacje dla dzieci, jarmark świętojański i ogródki gastronomiczne - to tylko część atrakcji, jakie czekają na poznaniaków już w najbliższy weekend - 24-25 czerwca - w sercu miasta. Wszystko to w ramach wydarzenia "Nowy Letni Święty Marcin".
Od środy, 21 czerwca, w związku z budową kanalizacji sanitarnej, zamykane będą kolejne odcinki ulicy Malinowskiego. Zmiany planowane są także na ul. Kościelnej.
Jedenaście poznańskich restauracji znalazło się po raz pierwszy w zestawieniu przygotowanym przez przewodnik Michelin. Największe wyróżnienie otrzymała restauracja Muga, która zdobyła jedną gwiazdkę.
Mieszkańcy Poznania i pracownicy biur mogą już korzystać z nowego, otwartego dla wszystkich placu w ramach kompleksu biurowców Nowy Rynek. Na odwiedzających czekają tam m.in. miejsca do odpoczynku, zieleń, fontanna czy tężnie solankowe.
Stadion na Golęcinie sprzyjał w niedzielę lekkoatletom. Aż w dziewięciu konkurencjach padł rekord mityngu, trzykrotnie osiągano rekord stadionu, a wynik biegu na 2000 m z przeszkodami jest najlepszym rezultatem na tym dystansie w obecnym sezonie.
Najmłodsi pacjenci w Poznańskiej Klinice Kardiologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego leczeni będą szybciej i mniej inwazyjnie. Szpital ten wprowadza do rutynowej praktyki małoinwazyjne zabiegi leczenia wad wrodzonych serca oraz nowoczesne zabiegi hybrydowe. Daje to szansę na mniej powikłań, a dzieci mogą szybciej wrócić do domu.