Lider Dostępności to konkurs organizowany od 2016 r. przez Fundację Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich, pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP. Promuje on uniwersalne projektowanie, rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne przyjazne osobom ze szczególnymi potrzebami. Pokazując dobre przykłady, zwraca też uwagę na ciągle występujące bariery architektoniczne.
Nagrody są przyznawane w ośmiu kategoriach: Przestrzeń publiczna, Duży obiekt użyteczności publicznej, Obiekt usług lokalnych, Obiekt biurowo-handlowy, Obiekt mieszkalny/ hotelowy, Architekt/ urbanista oraz Obiekt zabytkowy. Poznańskie Centrum Szyfrów Enigma otrzymało nagrodę w ostatniej z tych kategorii.
- Twórcy Centrum Szyfrów Enigma wykazali się otwartością i kreatywnością - podkreśliła kapituła konkursu w laudacji. - Zadbali o potrzeby osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności: ruchowej, słuchu, wzroku, intelektualnej, a także potrzeby seniorów i dzieci, dzięki czemu wizyta w Centrum staje się dla każdego gościa atrakcyjnym i wartościowym doświadczeniem.
Centrum Szyfrów Enigma zwyciężyło w kategorii Obiekt zabytkowy w gronie 7 nominowanych podmiotów: m. in. Skarbca Koronnego Zamku Królewskiego na Wawelu i Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera w Bydgoszczy.
- To kolejne takie wyróżnienie dla Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. W 2020 r. tytuł Lidera Dostępności otrzymała Brama Poznania - podkreśla Bartosz Małolepszy, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. - Tym razem nagroda trafia do Centrum Szyfrów Enigma. Cieszymy się, że po raz kolejny w skali kraju zostały dostrzeżone nasze działania na rzecz projektowania uniwersalnego.
https://www.youtube.com/watch?v=xx2rRXi9-rA
Centrum Szyfrów Enigma posiada wiele udogodnień architektonicznych. Można je zwiedzać czterema ścieżkami przygotowanymi z myślą o dostępności, w tym wyjątkową w skali kraju "Ścieżką ze Słońcem" - przygotowaną w języku łatwym do zrozumienia. Dostępna jest również ścieżka w polskim języku migowym oraz z audiodeskrypcją. Placówka dba o to, aby każdy mógł poznać ekspozycję.
Nie tylko Centrum Szyfrów Enigma i Brama Poznania mogą pochwalić się prestiżowym tytułem Lidera Dostępności. W 2022 r. Grand Prix konkursu otrzymała siedziba Domu Pomocy Społecznej na Strzeszynie. Jury doceniło wówczas najwyższe standardy dostępności, praktyczności, wygody i estetyki, jakie spełnia ten nowoczesny budynek dla poznańskich seniorek i seniorów. W poprzednich latach w konkursie "Lider Dostępności" nagradzane i wyróżniane były również: Miasto Poznań, przebudowa ulicy św. Marcin, czy Dom Studencki "Hanka" UAM.
AW